Jak rozmawiać z nastoletnią córką o dojrzewaniu?

Ojciec odgrywa bardzo ważną i specyficzną rolę w życiu córki. Przy właściwych relacjach jest dla niej wsparciem, autorytetem i daje poczucie bezpieczeństwa. Więzi, które ich łączą mogą mieć wpływ na wybór przyszłego partnera życiowego młodej damy i kształtowanie jej charakteru. Dlatego ważne jest, żeby tata uczestniczył w rozmowach i wprowadzaniu córki w sferę dojrzewania.

Rola ojca

To nie tylko matka powinna przygotować córkę na zmiany jakie ją czekają w okresie dojrzewania. Zaangażowanie ojca w tej kwestii również jest istotne. Zwłaszcza wtedy, gdy ,,córeczka tatusia” staje się dziewczynką, która już nie chce ,,jeździć na barana”, bawić się lalkami i chodzić z tatą za rączkę. Do zmian jakie w niej zachodzą ojciec powinien być przygotowany. Poza fizycznymi następują też te dotyczące zachowania, czyli wahania nastroju, młodzieńczy bunt, a także coraz większa chęć i potrzeba dokonywania samodzielnych wyborów w różnych sprawach.

Wprowadzanie córki w kwestię dojrzewania, nie dotyczy tylko rozmów na ten temat. Jest to także dawanie przykładu na wielu polach. To tata powinien pokazać jak należy właściwie traktować kobietę, a także okazywać jej uczucia. Dziecko obserwuje rodzica, analizuje jego postępowanie i wyciąga wnioski. Ważne, żeby były pozytywne i właściwe. Dlatego istotne jest, żeby ojciec zdawał sobie sprawę, że jego postawa na co dzień, czyli to jakie relacje ma ze swoją partnerką życiową, jak się do niej odnosi i jak z nią rozmawia oraz traktuje, ma wpływ na dorastającą dziewczynkę.

Tata i córka

Jakość rozmów z córką o dojrzewaniu zależy od wzajemnych relacji. Już od najmłodszych lat warto o nie dbać, pielęgnować, żeby dziewczynka miała zaufanie do ojca. O sprawach intymnych łatwiej jest rozmawiać z mamą, bo jest to dla obydwu bardziej naturalne. Kobieta lepiej zrozumie drugą kobietę. Dlatego ojciec musi wykazać się taktem, delikatnością,  cierpliwością i wyczuciem. Potrzebna jest empatia i zrozumienie, że takie rozmowy mogą córkę krępować.

Dobre i zdrowe relacje z ojcem mają wpływ na późniejszą jakość związku córki. Na to czy będzie potrafiła stawiać granice, być asertywną i nie obawiać się konfrontacji w rozmowie z przyszłym partnerem. Ważne jest, żeby tata potrafił słuchać i przedstawiał swoje racje ze spokojem. Jeśli nie będzie narzucał swojego sposobu myślenia, to córka zrozumie, że warto jest rozmawiać i przedstawiać własne zdanie na dany temat.

Rozmowy o dojrzewaniu z tatą pozwolą na pełniejszy rozwój córki. Dadzą jej więcej informacji dotyczących cielesności, a także seksualności zarówno kobiet , jak i mężczyzn. Im częściej będzie dochodzić do takich konwersacji, tym coraz łatwiej będzie omawiać takie kwestie bez zawstydzenia. Wspólne rozmowy mogą też pomóc ojcu przyzwyczaić się i pogodzić z tym, że jego ukochana córeczka powoli staje się kobietą, że w pewnym momencie będzie miała partnera i odkryje świat seksu.

Jaką postawę przyjąć?

Niektórzy ojcowie wolą, żeby z córka na temat dojrzewania rozmawiała ze swoją matką. Jest to dla nich naturalne, ponieważ nie wiele wiedzą w tej kwestii i uważają, że kobieta kobiecie lepiej wszystko wytłumaczy. Są jednak takie zagadnienia, w których będą bardzo pomocni. To oni mogą przekazać córce informacje na temat tego jak zachowują się dojrzewający chłopcy, co czują, jak na wiele spraw patrzą. Łatwiej jej wtedy będzie zrozumieć jak być asertywną w kontaktach z przyszłymi partnerami i czego się spodziewać.

Ważne jest, żeby tata nie uciekał od odpowiedzialności i spraw związanych z dorastaniem córki. Zbywanie jej w stylu: ,,zapytaj mamę, ona wie lepiej”, może spowodować, że nawet jak kiedyś będzie potrzebować pomocy i odpowiedzi na wiele pytań, to raczej z tym już nie przyjdzie do ojca. Może po prostu stracić do niego zaufanie, czuć się odrzucona i zlekceważona. Lepiej jest zatem, żeby tata podejmował każdą próbę rozmowy o dojrzewaniu, czy też seksie inicjowaną przez córkę. Nawet gdy niektóre kwestie są mu nieznane i nie wie jak odpowiedzieć, to przecież właściwych informacji można poszukać w książkach poradnikowych, dowiedzieć się u pedagogów, psychologów i seksuologów lub znaleźć na specjalistycznych stronach internetowych poświęconych tym tematom. Doskonałą okazją do pogłębienia wzajemnych relacji i więzi przez ojca i córkę będzie wspólne szukanie odpowiedzi i materiałów na dany temat.

Obojgu rodzicom powinno zależeć na edukacji córki w sprawach jej dojrzewania. Warto, żeby wcześniej we własnym gronie ustalili jak z nią rozmawiać i na co zwrócić uwagę. Mogą też podzielić się rolami, kto o czym mówi, jednak najważniejsze jest, żeby wzajemnie się wspierali i byli konsekwentni w postępowaniu z dojrzewającym dzieckiem. To nowy okres w życiu całej rodziny, na pewno trudny, znaczony buntem nastolatki, zmianą nastrojów, a nawet okazywaniem złości. Dlatego od postawy rodziców zależy jak ten etap będzie później wspominany, jak wpłynie i ukształtuje nasze dziecko.

Jarosław Cieśla

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.