Jak wybrać letnie opony do samochodu, aby być zadowolonym?

Wiosna to czas, kiedy kierowcy tłumnie odwiedzają warsztaty w celu dokonania sezonowej zmiany ogumienia. Niekiedy jednak posiadany komplet jest już zużyty i pojawia się konieczność zakupu nowego. Jak wybrać letnie opony do samochodu, aby być zadowolonym? Na jakie kwestie należy zwrócić uwagę, żeby później nie żałować zakupu?

Klasy ogumienia

Jednym z najbardziej istotnych elementów, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie ogumienia, jest jego klasa. Przekłada się ona bezpośrednio na cenę, a co za tym zwykle idzie, również na jakość. Im wyższa klasa opon, tym wyższy poziom bezpieczeństwa, a także i komfortu.

Przeglądając oferty opon dostępnych na rynku, można dokonać ich następującego podziału na segmenty:

  • ekonomiczny;
  • średni;
  • premium.

Podstawowym kryterium, które widoczne jest na pierwszy rzut oka, jest oczywiście cena. Opony premium są znacznie droższe niż te z klasy ekonomicznej. Wynika to przede wszystkim z wyższej jakości produktów, która jest z kolei efektem zastosowania bardziej zaawansowanych technologii w procesie produkcji. Jeżeli ktoś jednak nie może pozwolić sobie na zakup ogumienia z wyższej półki albo zwyczajnie go nie potrzebuje ze względu na sporadyczne korzystanie z pojazdu, dobrym wyborem będą opony klasy średniej. Ich parametry z punktu widzenia przeciętnego kierowcy powinny być całkowicie zadowalające.

Dwie czy cztery – ile opon należy wymienić?

Niekiedy nie ma potrzeby wymiany całego kompletu ogumienia, dlatego też kierowcy zastanawiają się, czy z punktu widzenia bezpieczeństwa jazdy można wymienić jedynie dwie opony. Należy zwrócić uwagę, że nie istnieje ustawowy nakaz wymiany czterech opon. Niemniej jednak jest wymagane, aby ogumienie na jednej osi było takie samo. Rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić nieco pieniędzy, aczkolwiek może negatywnie wpływać na bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Różne opony charakteryzują się odmienną przyczepnością, co może mieć duże znaczenie w groźnej sytuacji na drodze. Ponadto poszczególne modele ogumienia różnią się poziomem generowanego hałasu podczas jazdy.

A co w sytuacji, gdy konieczna jest wymiana tylko jednej opony? Jeżeli jest to możliwe, najlepiej –  i zarazem najtaniej – będzie ją naprawić. Gdyby jednak było to niemożliwe, wówczas konieczna będzie wymiana dwóch opon. Jak już wcześniej zostało wspomniane, ogumienie na jednej osi musi być identyczne. W praktyce oznacza to, że obydwie opony muszą posiadać ten sam wzór bieżnika, indeks prędkości oraz rozmiar – mówiąc najprościej, musi to być ten sam model.

Gdzie najlepiej kupić letnie opony?

Letnie opony do samochodu można kupić w różnych miejscach. Są to przede wszystkim sklepy oraz warsztaty wulkanizacyjne, jednakże w ostatnich latach coraz więcej kierowców nabywa ogumienie przez Internet.

W przypadku dwóch pierwszych miejsc, które zostały wyżej wymienione, dużą zaletą jest możliwość rozmowy z pracownikiem, który jest w stanie podpowiedzieć, który produkt będzie najlepszy dla danego kierowcy. Takiej możliwości nie ma w przypadku zakupu realizowanego przez Internet. W sieci jednak można znaleźć wiele ofert w atrakcyjnych cenach. Niekiedy różnice mogą sięgać kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu procent. Plusem tego rozwiązania jest również możliwość przywiezienia opon do domu lub wskazanego warsztatu.

Wraz z początkiem wiosny, kiedy temperatura utrzymuje się powyżej 7 stopni Celsjusza, należy dokonać sezonowej zmiany ogumienia. Jeżeli posiadany komplet uległ już eksploatacyjnemu zużyciu, konieczny będzie zakup nowego. Letnie opony różnią się wieloma parametrami, a przede wszystkim klasą. Wybór rynkowy jest jednak na tyle bogaty, że każdy kierowca powinien znaleźć ogumienie, z którego będzie usatysfakcjonowany.

AutoVIPek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.