Jakie błędy popełniają najczęściej początkujący kierowcy?

Osoby, które niedawno zdały egzamin na prawo jazdy, zazwyczaj nie czują się najpewniej za kierownicą. Wynika to z bardzo prostego faktu – brakuje im doświadczenia. Ponadto mają one świadomość, że nie mogą już liczyć na pomoc instruktora. Jakie błędy najczęściej przytrafiają się młodym kierowcom? W jaki sposób mogą ich unikać?

Uwaga na prędkość

Przyczyną wielu wypadków, do których dochodzi na polskich drogach, jest nadmierna prędkość. Problem ten dotyczy również początkujących kierowców, którzy nie zawsze potrafią dostosować szybkość do warunków panujących na drodze. W tym kontekście należy zwrócić uwagę, że zbyt wolna jazda także może być niebezpieczna. W czasie wyprzedzania przez bardziej doświadczonego kierowcę może bowiem dojść do groźnej sytuacji, która może skutkować kolizją. Niestety nie wszyscy instruktorzy zwracają na to uwagę podczas szkolenia. Najlepiej więc jechać z maksymalną prędkością, jaka jest dozwolona na danym odcinku drogi.

Wielu młodych kierowców pragnie podczas jazdy zrobić wrażenie na swoich znajomych i pochwalić się umiejętnościami. Jazda z dużą prędkością czy też pokonywanie zakrętów efektownymi poślizgami – tego typu popisy można zobaczyć podczas wielu pokazów motoryzacyjnych. Rzecz jednak w tym, że to nie szybka jazda czyni z kogoś dobrego kierowcę, lecz zdrowy rozsądek i odpowiedzialność za kierownicą.

Wyjątkowo niebezpieczna sytuacja – wyprzedzanie

Wyprzedzanie należy do najtrudniejszych manewrów na drogach jednopasmowych. Wielu doświadczonych kierowców miewa z nim problemy. W przypadku osób początkujących rzecz w tym, że manewr ten wykonywany jest niezwykle rzadko podczas szkolenia. Kursanci jeżdżą przede wszystkim w ruchu miejskim, gdzie nie ma miejsca na to, aby przećwiczyć wyprzedzanie.

Jak zatem wyprzedzać poprawnie? Otóż przede wszystkim nie można podjeżdżać zbyt blisko pojazdu wyprzedzanego, ponieważ w ten sposób ogranicza się pole widzenia. Należy odpowiednio wcześniej zasygnalizować zamiar wykonania manewru, a także spojrzeć w lusterko, aby upewnić się, że z tyłu nie ma innego pojazdu, który już wyprzedza. Lusterka przydają się także podczas kończenia manewru wyprzedzania. Mianowicie umożliwiają one prawidłową ocenę odległości pomiędzy pojazdami, co pozwala na uniknięcie kolizji.

Zbyt głośna muzyka

Wiele młodych osób nie wyobraża sobie życia bez muzyki, której chętnie słuchają również za kierownicą. Nie ma w tym nic złego pod warunkiem, że dźwięki nie są zbyt głośne. W przeciwnym razie muzyka może rozpraszać kierowcę, co może być bardzo niebezpieczne. Jazda samochodem wymaga bowiem odpowiedniego skupienia.

To jednak nie wszystko. Dźwięki płynące z głośników mogą zagłuszać odgłosy dobiegające z otoczenia. Kierowca może więc nie usłyszeć sygnałów emitowanych przez pojazd uprzywilejowany, co może doprowadzić do groźnych sytuacji. Podobnie wygląda kwestia dźwięków świadczących o ewentualnej awarii pojazdu.

Nikt nie jest na drodze sam

Drogi służą różnym uczestnikom ruchu i należy mieć to na uwadze, siadając za kierownicę. Natomiast wielu niedoświadczonych kierowców ma problem z dostrzeganiem innych osób na drodze. Widać to szczególnie podczas takich manewrów jak zmiana pasa ruchu, wyprzedzanie, czy też wykonywanie skrętów.

Każdy manewr powinien być odpowiednio zasygnalizowany. Służą do tego kierunkowskazy, które oznajmiają innym uczestnikom ruchu, że dany kierowca zamierza wykonać skręt albo zmienić pas ruchu. Zawsze trzeba również spoglądać w lusterka, aby mieć pewność, że taki manewr nie spowoduje kolizji z pojazdem znajdującym się z tyłu.

AutoVIPek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.