Jakie i gdzie kupić prezenty na święta Bożego Narodzenia?

Zbliża się Boże Narodzenie i jak co roku o tej porze musimy zdecydować się jakie i gdzie kupić prezenty na święta dla swoich najbliższych. Co najczęściej kupują Polacy na prezenty pod choinkę? Co chcielibyśmy dostać? Gdzie szukamy inspiracji przy decyzjach zakupowych? Gdzie najchętniej kupujemy świąteczne prezenty? Gdzie czerpać pomysły na świąteczne prezenty?

Na Boże Narodzenie w 2019 r., podobnie jak w poprzednich latach, spodziewamy się otrzymać przede wszystkim kosmetyki i perfumy. Na drugim miejscu są książki, a na trzecim czekoladki. Często oczekiwane świąteczne prezenty to także: gotówka, odzież i obuwie, biżuteria i zegarki oraz gry – to wyniki dwudziestej drugiej edycji międzynarodowego badania „ Zakupy świąteczne 2019 ”, które prowadzi firma doradcza Deloitte.

Jakie będą prezenty na święta?

Polacy zapytani o to, jakie prezenty na święta chcą kupić, najczęściej odpowiadają, że kosmetyki i perfumy. Na drugim miejscu wymieniają książki. Tuż za nimi są słodycze, głównie czekoladki. Chętnie dawanymi prezentami na święta są także: gotówka, odzież i obuwie, karty podarunkowe i gry.

Jakie prezenty na święta dla dzieci i młodzieży?

Z analiz Deloitte wynika, że w br. najczęściej kupowanymi prezentami na święta Bożego Narodzenia dla dzieci będą zabawki konstrukcyjne. Coraz chętniej dajemy także zabawki kreatywne i artystyczne. Lalki i zabawki pluszowe są na trzecim miejscu wśród najczęściej wybieranych prezentów dla dzieci. Z roku na rok mniej kupujemy książek jako prezent dla dzieci. Wśród badanych są one dopiero na czwartym miejscu. W dalszej kolejności decydujemy się także na zakup: artykułów dla niemowląt i małych dzieci, zabawek edukacyjnych, odzieży i obuwia, gier oraz zabawek technicznych.

Wśród upominków najczęściej kupowanych nastolatkom dominują książki, czekoladki i gry komputerowe. Na kolejnych miejscach są: gotówka, kosmetyki i perfumy, a także odzież i obuwie. Najszybciej zdobywającą popularność kategorią prezentu pod choinkę dla młodzieży są karty podarunkowe, chociaż takie prezent znajduje się na ósmym miejscu w rankingu.

Jeśli jeszcze nie masz prezentu na święta dla swojego dziecka to idealny moment, aby nadrobić zaległości! Film o Mikołaju od Elfi to super pomysł na super prezent, a do tego tanio, bo personalizowane wideo dla dzieciaczka to tylko około 30zł. Idealna propozycja dla spóźnialskich.

Gdzie kupujemy prezenty na święta?

Prezenty na święta kupujemy najchętniej w sklepach specjalistycznych. Są one ulubionym miejscem zakupów Polaków. Najczęściej nabywamy w nich produkty z działów: muzyka i multimedia, filmy DVD/Blue Ray i zabawki. Na kolejnym miejscu są tradycyjne sklepy lokalne oraz hipermarkety i supermarkety. Dalej plasują się: dyskonta, outlety, sklepy luksusowe i domy towarowe.

Z roku na rok rośnie znaczenie zakupów internetowych, w których pozostawiamy prawie jedną trzecią budżetu świątecznego.

Gdzie czerpać pomysły na świąteczne prezenty?

Inspiracji nt. gdzie i jakie prezenty kupić na święta Bożego Narodzenia głównie szukamy w Internecie. Chętnie korzystamy także z tzw.  marketingu szeptanego, którego źródłem jest rodzina, przyjaciele i sąsiedzi. Pomysłów, czym obdarować najbliższych, szukamy także w sklepach tradycyjnych.

Osoby, dla których Internet jest głównym źródłem pomysłów na prezenty, korzystają przede wszystkim z: wyszukiwarek i porównywarek, sklepów internetowych oraz stron konkretnych marek.

Internet odgrywa coraz większą rolę w kreowaniu naszych pomysłów na zakupy i przygotowania bożonarodzeniowe. W tym roku co prawda połowa badanych uda się po prezenty do sklepów stacjonarnych, jednak to o 8 punktów proc. mniej niż rok temu mówi Jan Kisielewski, dyrektor w dziale strategii marki Deloitte.

Kiedy kupić prezenty na święta?

Z badań wynika, że najwięcej osób kupuje prezenty świąteczne między 1 a 15 grudnia. Jedna piąta z zakupami wstrzyma się niemal do ostatnich dni przed Wigilią. Jedna czwarta pytanych kupi prezenty lub już kupiła w listopadzie.

Grudzień nadal jest ulubionym miesiącem na świąteczne zakupy. Jednak duża część Polaków planuje zrobić zakupy wcześniej. Wydaje się to powiązane z faktem, że rośnie pula zakupów świątecznych online. Po zakupie muszą one dotrzeć do kupujących kurierem – mówi Agnieszka Szapiel, menedżer w dziale konsultingu Deloitte.

Promocje w Black Friday?

Z roku na rok zyskuje na popularności nowe wydarzenie w zakupowym kalendarzu Polaków tj.  Black Friday. Jednak nie jest to główna okazja do zakupów świątecznych. Może to oznaczać, że kluczowym kryterium wyboru prezentu nie jest promocyjna cena – analizuje A. Szapiel z Deloitte.

Ile wydamy na prezenty świąteczne?

W sumie na bożonarodzeniowe prezenty, żywność, podróże oraz spotkania z najbliższymi w br. planujemy przeznaczyć średnio 1 521 zł. Oznacza to, że wydamy o 5% więcej niż w poprzednim roku.

 Ewa Ploplis

1 komentarz

  1. Zosia Odpowiedz

    Ja tam myślę, że w dzisiejszych czasach rzeczy mamy aż nadto. Szkoda, że nie można kupić czasu. A może warto pokombinować? 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.