Nowy Rok przyniósł kolejny ukłon państwa w stronę rodzin wielodzietnych. Mowa o Karcie Dużej Rodziny – teraz ubiegać się o nią mogą również rodzice, których dzieci dorosły i są samodzielne. Wcześniej takiej zasady nie było, dlatego w 2019 z programu będzie mogła skorzystać większa liczba rodzin.
Zmiany w programie
Karta Dużej Rodziny weszła w życie w 2014 roku. Dotychczas nie obejmowała rodziców, którzy przed wprowadzeniem programu mieli na wychowaniu co najmniej troje dzieci. Teraz takie osoby również mogą ubiegać się o system zniżek. Niezależnie od tego, ile lat mają ich dzieci. – Rodzicem dużej rodziny pozostaje się na całe życie – to zdanie minister Elżbiety Rafalskiej.
Zmiana odnosi się do rodziców, rodziców zastępczych, a także osób prowadzących rodzinny dom dziecka. Aby mieć prawo do KDR, trzeba spełniać jeden warunek: wychowania co najmniej trojga dzieci. Nieważne, czy pociechy mają dziś 5, 15, czy 50 lat. Miałeś, bądź masz „dużą” rodzinę – możesz skorzystać z przywileju. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreśla również, że nieistotny w tym względzie jest obecny status materialny. Celem zmian w programie jest docenienie tych, którzy zdecydowali się na dużą liczbę dzieci. Dotychczas nie obejmowały ich programy socjalne, takie jak 500+, czy właśnie KDR, teraz dostają pewną rekompensatę.
Co z dziećmi?
Z Karty Dużej Rodziny mogą korzystać również dzieci:
– w wieku do 18. roku życia
– w wieku do 25. roku życia, uczące się w szkole lub szkole wyższej
– legitymujące się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. W tym przypadku nie ma ograniczeń wiekowych.
Warunek jest taki, że w chwili składania wniosku, w rodzinie musi być co najmniej troje dzieci spełniających podane warunki. Dla zobrazowania zasady, jeśli dwójka maluchów ma pełnoletnie rodzeństwo, które przerwało edukację, żadne z nich nie dostanie Karty Dużej Rodziny. Mogą ją otrzymać jedynie rodzice. Z kolei, gdy przykładowo troje dzieci chodzi do szkoły, bądź nawet studiuje na uczelni wyższej, a nie ukończyło 25. roku życia, każde może ubiegać się o KDR.
Korzyści z Karty Dużej Rodziny
Funkcjonowanie Karty Dużej Rodziny nie uległo zmianie. Jest to nadal system zniżek i uprawnień dla rodzin 3+, który obejmuje zarówno podmioty publiczne, jak prywatne. Posiadacze KDR mogą korzystać ze zniżek w transporcie kolejowym, które sięgają nawet 49%. System gwarantuje również ulgi za opłaty paszportowe oraz bezpłatny wstęp do parków narodowych. Na co dzień karta obejmuje m.in. branżę spożywczą, paliwową, bankową, rekreacyjną oraz kulturalną. Chodzi o wspieranie rodzin wielodzietnych i ułatwienie im dostępu do dóbr i usług.
Oprócz zwykłej karty plastikowej, istnieje specjalnie stworzona aplikacja mKDR, dla zwolenników wersji mobilnych. Choć dane wskazują, że Polacy preferują kartę tradycyjną (z aktywnych 2 mln. kart, tylko 200 tys. mobilnych), Resort Rodziny zaznacza, że warto wnioskować o obie formy.
Aby skorzystać ze zniżki w danym miejscu, należy pokazać swoją KDR. Co ciekawe, żeby użyć karty, nie trzeba być całą rodziną w jednym miejscu. Z przywilejów można korzystać razem i osobno. Mama, tata, dziecko – każdy może użyć zniżek we własnym celu. Miejsca, które oferują zniżki są oznaczone specjalnym znakiem: „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”
Dostępność i partnerzy
Resort Rodziny podkreśla, że KDR jest ciągle bardziej dostępna w aglomeracjach miejskich. – W tych mniejszych miejscowościach działa mniej partnerów, którzy świadczą usługi w ramach programu – mówiła minister Elżbieta Rafalska podczas spotkania prasowego. Zachęcała również do informowania o programie.
Ogólnie na dziś program ma 5 tys. partnerów w 22 tys. punktów w całej Polsce. Obok sieci ogólnopolskich, które dominują, swoje oferty proponują mniejsi przedsiębiorcy lokalni. Każdy podmiot określa swoje zniżki indywidualnie, nie ma tutaj ściśle określonych wzorców. Partnerów i informacji o zniżkach możecie szukać pod adresem: https://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/kdr.
Wniosek
Istnieją dwie drogi uzyskania Karty Dużej Rodziny – tradycyjna i elektroniczna. W pierwszym przypadku należy udać się do gminy właściwej miejscu zamieszkania członka lub członków rodziny. Jednostek, które przyjmują wnioski jest sporo, ale warto wcześniej przejrzeć listę takich instytucji, dostępną na stronę Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Druga forma nie wymaga nawet wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na Portal Informacyjno-Usługowy „Emp@tia” i tam z pomocą kreatora wniosków wypełnić wszystkie wymagane pola. Wcześniej należy przygotować jednak kilka dokumentów, które poświadczą prawo do uzyskania karty. Wszystkie dokumenty również wymienione są na stronie ministerstwa w zakładce Karta Dużej Rodziny – Jak założyć KDR.
Autor: Dobrochna Surma
Intercity – konieczne jest dla znizki, by podrożowaly przynajmniej dwie osoby KDR.
W intercity zniżka, gdy przynajmniej dwie osoby z KDR jadą razem, A co, gdy jedzie rodizc, który wchował +3 i jest wdowcem lub wdową ?