Kaszel u dziecka – o czym świadczy, czy leczyć domowymi sposobami?

Kaszel to naturalny odruch fizjologiczny naszego ciała, które w ten sposób czyści układ oddechowy ze śluzu i substancji, które się do niego dostają. W przypadku dzieci zazwyczaj jest on niepokojący, zwłaszcza że można wyróżnić kilka jego rodzajów. O czym świadczy kaszel u dziecka? Jak go rozpoznać? Jak sobie z nim radzić?

Jakie są rodzaje kaszlu u dzieci?

Gdy dziecko zaczyna kaszleć, w pierwszym odruchu zazwyczaj sądzimy, że już dzieje się coś poważnego i za chwile nasza pociecha będzie leżała rozłożona chorobą. Nie zawsze tak musi być, choć rzeczywiście zazwyczaj jest to oznaka infekcji dróg oddechowym. Warto mieć jednak świadomość tego, jakie typy kaszlu można wyróżnić i w jaki sposób je rozpoznawać, dzięki czemu łatwiej będzie określić, co tak naprawdę dolega dziecku. Wymienia się tutaj choćby kaszel: mokrysuchyalergiczny oraz szczekający. Każdy z nich wygląda nieco inaczej i może świadczyć o czym innym.

Jak leczyć kaszel u dziecka?

Sposób leczenia kaszlu u dziecka będzie podyktowany przede wszystkim tym, o jakim rodzaju jest mowa. Jak zostało już wspomniane, nie zawsze będzie on świadczył o chorobie czy innych dolegliwościach, warto jednak zwracać na to uwagę. Nie od razu trzeba też biec z maluchem do lekarza i warto w pierwszej kolejności spróbować samodzielnie się tym zająć. Jak leczyć suchy kaszel u dziecka domowymi sposobami doradza blog www.BeeBaby.pl, przy czym ważne są takie kwestie jak odpowiednie nawilżenie powietrza i nawodnienie. Dobrze jeżeli będzie się podawało maluchowi ciepłą herbatę z miodem.

W przypadku kaszlu mokrego często proponuje się wykonanie inhalacji z olejkami, a także picie domowych syropów, zwłaszcza z cebuli lub buraka. Można też pomóc dziecku w odkrztuszaniu wydzieliny poprzez poklepywanie po plecach. Wystarczy kilka razy w ciągu dnia, uderzać w plecy dziecka dłonią ułożoną w łódeczkę.

Jeżeli jednak pomimo naszych starań, dziecko wciąż kaszle, do tego dochodzą jeszcze inne objawy, wówczas może być konieczna konsultacja lekarska. Wiele też będzie zależało od wieku maluszka – w przypadku dzieci starszych, kaszel sam w sobie zazwyczaj nie jest niczym niezwykłym, nieco inaczej jest u niemowląt. Przy tak malutkich dzieciach, lepiej od razu iść do lekarza i nie próbować leczenia na własną rękę.

O czym świadczy kaszel u dziecka?

Jak zostało już wspomniane na początku, kaszel jest naturalnym odruchem fizjologicznym, mającym chronić nasz układ oddechowy. Sam w sobie nie oznacza więc wiele i może być po prostu reakcją np. na okruch chleba w gardle czy drażniący zapach.

Oczywiście trzeba też obserwować dziecko, by wiedzieć, jaki typ kaszlu ma i czy nie pojawiają się inne dodatkowe czynniki. Na przykład, jeżeli maluch często ma kaszel suchy, ale nie posiada innych dolegliwości, możliwe, że ma alergię. Gdy dochodzi do tego jeszcze katar i podwyższona temperatura, wówczas mamy do czynienia z infekcją dróg oddechowych lub zapalenie płuc.

Kaszel mokry zazwyczaj jest już drugą fazą choroby i jasnym znakiem przeziębienia, grypy lub zapalenia oskrzeli. Pojawia się on zazwyczaj po kilku dniach trwania infekcji. Jeżeli kaszel jest świszczący, może być to oznaką zapalenia krtani lub płuc, a także świadczyć o astmie, podobnie zresztą jest przy kaszlu szczekającym, gdzie jednak dodatkowo mogą dojść choroby zakaźne.

1 komentarz

  1. Perfekcyjna Ola Odpowiedz

    Powodem kaszlu, duszności, ale i kataru, podrażnionej skóry i spojówek mogą być też roztocza kurzu domowego. Aby uchronić się przed objawami, najlepiej będzie wymienić środki piorące na te o hipoalergicznym składzie i działaniu dezynfekującym. Osobiście zmagam się z alergią na kurz i korzystam z proszku ze strony mr-ziggi.pl – jestem zadowolona z efektów, jakie daje. Ani ja, ani moje dziecko nie mamy problemów z kaszlem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.