Kaszkiet – nakrycie głowy dla eleganckich mężczyzn

Kaszkiet kojarzy się z bardzo eleganckim nakryciem głowy. Choć nie należy on do najbardziej popularnych, jest to niezwykle uniwersalna część garderoby. Niektórym jeszcze kojarzy się on głównie ze starszymi panami, jednak zdarza się, że sięgają po niego także młodsi mężczyźni.

Kaszkiet pasuje do każdej okazji

Mamy wrażenie, że ludzie często boją się zakładania kaszkietu, ponieważ nie wiedzą, do jakich sytuacji mogliby go założyć. Tymczasem dobrze dobrany… pasuje do wielu stylizacji. Zarówno tych oficjalnych, jak i zwykłych wyjść ze znajomymi.

Kaszkiet pasuje tak samo dobrze do garnituru, jak i swetra oraz dżinsów. Co więcej, to rzadziej popularne nakrycie głowy dodaje nam powagi, a także pokazuje innym, że nie boimy się wyróżniania w tłumie.

Inną sprawą jest to, że kaszkiet należy starannie dobrać do kształtu naszej głowy. Kaszkiety potrafią znacząco różnić się między sobą, dlatego idąc do sklepu najlepiej przymierzać różne. Te płytsze jedynie przysłonią naszą głowę, podczas gdy głębsze są w stanie nawet przykryć nasze uszy.

Jak dobrze dobrać kaszkiet?

Na początku ustalmy jedną rzecz. Czasy, w których kaszkiet nosiło się tyłem do przodu minęły bezpowrotnie. 20 lat temu faktycznie w Polsce panowała taka moda, jednak wiele się od tego czasu zmieniło. Parę wieków temu w Wielkiej Brytanii kaszkiet nosili głównie chłopcy oraz mężczyźni z niższych klas. Teraz jest on jednak utożsamiany z elegancją, dlatego należy zakładać go w prawidłowy sposób.

Generalnie nie ma kaszkietu w pełni uniwersalnego. Dlatego też warto zaopatrzyć się w wersję na ciepłe oraz chłodne dni. Wersje letnie bazują na materiale z dżinsu, sztruksu czy też bawełny. Z kolei w przypadku wersji jesienno-zimowej najczęściej spotkamy się z wełną.

Do czego nosić kaszkiet?

Na ulicy przeważnie spotkamy osoby, które zdecydowały się na czarny lub szary kolor kaszkietu. Niektórzy jednak pragnąć zwrócić na siebie uwagę jeszcze mocniej decydują się na odważniejsze kolory. Co ciekawe, kaszkiety powoli stają się popularne również wśród pań.

Szukając odpowiedniego nakrycia głowy dla siebie pamiętaj, że aktualnie najpopularniejszymi materiałami są wełna oraz bawełna. Zapewniają one efektywną izolację oraz oddychalność.

Musimy mieć także świadomość tego, że kaszkiet sam w sobie podkreśla nasz styl. Z tego powodu w naszym ubiorze starajmy się nie mieć zbyt wielu akcentów. Czapka plus szelki będą fajnym połączeniem, które jednocześnie będzie odpowiednio umiarkowane. Nasz styl musi być odpowiednio wyważony.

Na szczęście kaszkiet pasuje do wielu różnych ubiorów. Z tego powodu nie powinniśmy mieć dylematu pod tytułem „do czego mogę go założyć?”. Nada się on zarówno do wyjść typowo casualowych, gdy mamy na sobie dżinsy oraz koszulkę, ale także sprawdzi się podczas oficjalnych spotkań. To charakterystyczne nakrycie głowy zostało wprost stworzone do tego, aby nosić je wraz z muszkami, krawatami bądź też szelkami.

Jedną z rzeczy, którą należy podkreślić jest funkcjonalność. Obecnie mamy do czynienia z niskimi temperaturami, dlatego najlepszymi kaszkietami będą te, które zostały zrobione z cięższej bawełny. Pamiętajmy jednak o tym, że mimo wszystko nie są to najcieplejsze nakrycia głowy, dlatego podczas prawdziwych mrozów lepiej będzie, jeżeli założymy ciepłą czapkę dobrze zakrywającą nasze uszy.

Na koniec ważna porada odnośnie czyszczenia. W przypadku kaszkietu najlepiej będzie, jeśli zrobimy to ręcznie. Musimy szczególnie uważać na to, aby nie zmoczyć zbyt mocno jego ronda. Wystrzegajmy się także zbyt gorącej wody – może go ona szybko zniszczyć. W przypadku używania detergentów nie sięgajmy po wybielacz.

Kaszkiet to eleganckie nakrycie głowy, które pasuje do wielu męskich rysów. Dzięki temu z pewnością znajdziemy model, w którym będziemy dobrze wyglądali. Na pewno warto choć raz kupić interesujący nas egzemplarz i sprawdzić, jak będziemy się w nim czuli. Kto wie? Może kaszkiet już na stałe zagości w naszej garderobie?

Jan Strychacz

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.