Kinesiotaping- w jaki sposób działają plastry zdrowia?

Plastry zdrowia (taśmy kinezjologiczne) zapewniają wsparcie i stabilność mięśniom oraz stawów bez wpływu na krążenie i zakres ruchu. Stosowane są również w profilaktyce, obrzęku i leczeniu bólu. Kinesiotaping to technika oparta na naturalnym procesie gojenia organizmu. Wykazuje swoją skuteczność poprzez aktywację układu neurologicznego i krążenia. Zasadniczo wywodzi się z nauki o kinezjologii.

Czym są plastry zdrowia?

Są to cienkie, rozciągliwe, elastyczne paski bawełny z klejem akrylowym. Można je zastosować w przypadku wielu urazów mięśniowo-szkieletowych i sportowych, a także w stanach zapalnych. Pod względem grubości i elastyczności są niemal identyczne do ludzkiej skóry. Dzięki temu nie ograniczają zakresu ruchu.

Taśma kinezjologiczna jest bezlateksowa i hipoalergiczna. Na całym świecie używają jej:

  • fizjoterapeuci, terapeuci zajęciowi, terapeuci manualni, kręgarze,
  • certyfikowani trenerzy sportowi,
  • lekarze,
  • pielęgniarki.

Jak działa taśma kinezjologiczna?

Uraz mięśnia lub stawu powoduje gromadzenie się krwi i innych płynów w okolicy, powodując zasinienie i obrzęk. Wywierają nacisk na receptory bólu (nerwy czuciowe) pod skórą. Dlatego właśnie zaczynasz odczuwać ból. Ta kombinacja bólu i stanu zapalnego jest korzystna natychmiast po urazie. Wtedy wskazany jest odpoczynek i unieruchomienie. Po tej ostrej fazie płyn powinien zacząć odpływać przez naczynia limfatyczne. Dzięki temu ustąpi obrzęk.

Czasami jednak stan zapalny może kompresować te naczynia do tego stopnia, że nie mogą wykonać swojego zadania. Wówczas obrzęk się utrzymuje. Naczynia krwionośne w tym miejscu są również ściśnięte, co zmniejsza dostarczanie tlenu i składników odżywczych niezbędnych do gojenia.

Działanie taśmy kinezjologicznej

Jeśli taśma kinezjologiczna zostanie nałożona prawidłowo na kontuzjowany obszar, delikatnie unosi skórę. Tworzy się wówczas mikroskopijna przestrzeń między skórą a tkankami poniżej, z naprzemiennymi obszarami podciśnienia i nadciśnienia.

W miejscach podciśnieniowych naczynia limfatyczne mogą się rozszerzać, umożliwiając odprowadzanie nadmiaru płynu z tego obszaru. Dodatkowo zmniejsza się nacisk na naczynia krwionośne i receptory bólu. Gdy poprawia się przepływ krwi, więcej tlenu i składników odżywczych dotrze do uszkodzonych tkanek. Przyspiesza więc proces gojenia.

Czy plastry zdrowia są fantazyjną wersją taśmy sportowej?

Plastry zdrowia wydają się być oryginalną formą taśmy sportowej. Jednak tak naprawdę istnieje między nimi wiele różnic. Taśma sportowa służy do podtrzymywania i ograniczania ruchu. Z kolei taśma kinezjologiczna ma za zadanie ułatwiać poruszanie się oraz łagodzić ból i skurcze. Wykonana jest z elastycznego materiału. Stymuluje przepływ limfy i wspierają układ krążenia.  Natomiast taśma sportowa wykazuje stosunkowo małą elastyczność i nie ma takich właściwości.

Jakie funkcje spełnia kinesiotaping?

Łagodzi ból poprzez różne mechanizmy. Można je podzielić na fizyczne i neurologiczne. Zmniejsza nacisk na receptory bólu bezpośrednio pod skórą. Poprawia też stymulację sensoryczną niektórych włókien nerwowych.

Niweluje opuchliznę. Zmniejsza zmęczenie i skurcze mięśni. Może pomóc w usuwaniu kwasu mlekowego i innych produktów ubocznych po treningu.  Może również zapewnić zarówno fizjologiczne, jak i neurologiczne wsparcie dla dynamicznych struktur, takich jak mięśnie. Pozwala szybciej wrócić do sportu, pracy i codziennych czynności.

Taśmę kinezjologiczną możesz nosić podczas intensywnych ćwiczeń, pod prysznicem, a nawet podczas pływania. Ze względu na swoje liczne zalety, cieszy się coraz większą popularnością.

Autor: Justyna Dereń

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.