Komunie 2024 – możesz już nie znaleźć sali

Jeszcze w latach 90. XX wieku przyjęcia po komunii stanowiły skromne uroczystości w domu dla najbliższej rodziny i chrzestnych. W czasach PRL również prezenty nie były zbyt wyszukane. Obowiązkowo należało wręczyć zegarek.

Obecnie komunie nie różnią się prawie od wesel, a koszt takiej imprezy w skromnym wydaniu wynosić może powyżej 5 tysięcy zł. Mimo tak dużych kwot wynajęcie sali na rok przed komunią stanowi spore wyzwanie. Teraz już brakuje miejsc na organizację takich imprez w 2024 roku, a restauracje wymagają wpłacenia kaucji wysokości kilkuset złotych.

Można oczywiście zorganizować komunię w domu. Jeśli ktoś nie ma czasu na gotowanie dla zbyt dużej liczby gości, rozwiązanie stanowi catering z dostawą do domu. W takim przypadku zamiast kilku tysięcy koszt przyjęcia można zredukować do kilkuset złotych. W przypadku wynajmu sali trzeba liczyć się z kosztami od 200 złotych za osobę. Łatwo policzyć, że na przyjęcie z 20. gośćmi kwota samego posiłku wyniesie 40 tysięcy zł. Zdarzają się czasem ceny poniżej 200 zł za osobę. W standardzie otrzymujemy zwykle dwudaniowy obiad, deser, napoje oraz ciasta. W niektórych restauracjach ustawia się osobny stół dla dzieci z dopasowanym do ich gustów menu. Do tego trzeba doliczyć alkohol lub inne dodatki. Oczywiście, gdy ktoś dysponuje większą gotówką, może zapewnić gościom dodatkowe atrakcje, na przykład animatora, który będzie zajmował się dziećmi.

Na forach internetowych pojawiają się informację, że rodzice rezerwują komunię na 2 lata przed terminem, a niektórzy twierdzą nawet, że zarezerwowali salę na komunię już na przyjęciu po chrzcie. Faktem jest, że na przykład w Kielcach w tej chwili trudno znaleźć rezerwację na maj 2024 roku. Bardziej popularne miejsca są już całkowicie niedostępne.

Rezerwacja sali nazbyt wcześnie wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Cytowana przez portal Interia mama stwierdziła: Od momentu, kiedy rezerwowaliśmy salę dla starszego syna upłynęło już trochę czasu. Wiele rzeczy się pozmieniało. Okazało się na przykład, że kucharz w restauracji, którą zarezerwowaliśmy, uległ zmianie. Niestety na niekorzyść. To jest paranoja, bo tak naprawdę nie wiemy czego się spodziewać.

Prezenty na komunię

Wysokie koszty zorganizowania imprezy przekładają się na wartość prezentów, które „wypada” wręczyć. Jak pisze na swoim portalu Radio Eska: Dobrze wziąć pod uwagę fakt, że zbyt hojny prezent może wprawić w zakłopotanie rodziców dziecka. Rodzice chrzestni czy dziadkowie, często dają dzieciom koperty zawierające nawet powyżej 1000 zł. Jeśli chodzi o innych gości, dość często stosowaną zasadą jest wręczenie dziecku kwoty odpowiadającej cenie „za talerzyk” na przyjęciu komunijnym. Zazwyczaj to 250-300 złotych.

Wręczanie pieniędzy jest wygodne, ponieważ czasem trudno utrafić w gust dziecka. W przypadku, gdy ktoś chciałby wręczyć prezent, dobrze wcześniej skontaktować się z rodzicami. Największe prezenty wręczają oczywiście rodzice i chrzestni.

Ponieważ jest to uroczystość religijna, często wręcza się dzieciom Pismo Święte, lub dewocjonalia. Popularne są smartfony, smartwatche, laptopy i rowery. Dziewczynki natomiast otrzymują często biżuterię. Zdarzają się jednak prezenty drogie lub egzotyczne, jak quady, czy zwierzęta. Ostatnio wiele pisze się o wręczaniu dzieciom żywych małpek. Dobrą inwestycję na przyszłość stanowią natomiast kursy, wycieczki, czy lokaty w banku, zamiast wręczania gotówki.

Z prezentami nie należy jednak przesadzać, ponieważ może się nimi zainteresować urząd skarbowy. Warto pamiętać, że prezenty komunijne są darowizną, a te od pewnej wartości podlegają opodatkowaniu. Darczyńców dzieli się na 3 grupy:

  1. małżonek, zstępny, wstępny, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie; w tym przypadku kwota wolna od podatku wynosi 10434 zł, a od lipca 2023 roku ma ulec zwiększeniu;
  2. zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych; w tym przypadku kwota wolna od podatku wynosi 7878 zł;
  3. pozostałe osoby; w tym przypadku kwota wolna od podatku wynosi 5308 zł

Wojciech Ostrowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.