W każdym domu znajdują się rozmaitego rodzaju sprzęty elektryczne. Pobierają one różne ilości energii, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia budżetu gospodarstwa domowego. Które urządzenia wykazują największe zapotrzebowanie na energię elektryczną? W jaki sposób można zaoszczędzić podczas ich wykorzystywania?
Zużycie prądu przez przykładowe urządzenia
We współczesnym domu można spotkać wiele urządzeń, których celem jest ułatwienie życia ludziom. Każde z nich pracuje przez pewną ilość czasu, która jest uzależniona od zapotrzebowania. Są bowiem sprzęty, które pracują przez kilka minut dziennie, inne z kolei przez kilkanaście godzin.
Jednym z najpopularniejszych domowych urządzeń jest czajnik. Bywa on używany nawet kilka razy dziennie, w zależności od tego, ilu jest domowników. Przeciętna moc czajnika elektrycznego to 2000 W. Przyjmując, że jest on używany łącznie przez 20 minut dziennie, zużywa on 0,65 kWh na dobę. W ciągu roku jego zapotrzebowanie na energię elektryczną wyniesie więc około 240 kWh.
Niezwykle popularnym sprzętem jest także lodówka. Poszczególne urządzenia różnią się między sobą nie tylko wielkością, ale i klasą energetyczną. Dla przykładu chłodziarko-zamrażarka o klasie energetycznej A++ zużywa dziennie 0,74 kWh, co przekłada się na roczne zużycie rzędu 270 kWh.
Dużym zapotrzebowaniem na energię elektryczną wykazuje się także komputer stacjonarny. Przy założeniu, że sprzęt ten ma moc 90 W i pracuje dziennie przez 5 godzin, zużyje 0,54 kWh. W ciągu roku będzie to już 197,1 kWh. Zapotrzebowanie to można obniżyć niemal o połowę, wybierając do pracy laptop.
Pewnym zaskoczeniem może być płyta indukcyjna. Urządzenie to wydaje się być energooszczędnym, niemniej wiele zależy tutaj od intensywności jej używania. Jeżeli ktoś wykorzystuje dwa pola do przygotowania posiłku o mocy 2300 W i 1800 W przez pół godziny dziennie, zużycie prądu wyniesie 2,05 kWh. W ciągu roku będzie to już 748,25 kWh.
Jeżeli ktoś ma w domu piekarnik elektryczny, powinien wiedzieć, że urządzenie to potrzebuje dużo energii. W przypadku sprzętu o mocy 2000 W, który zostanie rozgrzany do 200 stopni Celsjusza, czas pracy grzałki wynosi przeciętnie 40 minut. Przyjmując, że piekarnik jest w użyciu codziennym, potrzebuje on 1,36 kWh na dobę, czyli 496,4 kWh.
Ile kosztuje prąd?
Powyższe zestawienie zostało przygotowane w oparciu o istotne uproszczenia. Należy jednak mieć na uwadze, że każdy sprzęt elektryczny potrzebuje prądu, za który później trzeba zapłacić.
Ile obecnie kosztuje energia elektryczna? Zgodnie z zapowiedziami rządu wprowadzona została cena gwarantowana, która będzie obowiązywać w 2023 roku. Wynosi ona 85 groszy za 1 kWh. Co jednak ważne, obowiązuje tutaj ograniczenie do 2000 kWh dla gospodarstw domowych, do 2600 kWh dla gospodarstw domowych, w których żyją osoby niepełnosprawne oraz 3000 kWh dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny, a także dla rolników. Po przekroczeniu tych wartości użytkownicy będą musieli zapłacić według standardowych taryf danego dostawcy.
Jak obniżyć zużycie energii?
W wielu przypadkach można zaoszczędzić energię elektryczną, zmieniając swoje przyzwyczajenia. Najlepszym tego przykładem jest czajnik. Zawsze można bowiem zagotować tyle wody, ile akurat potrzeba. Można także korzystać z termosu.
Jeżeli zaś chodzi o inne wskazane wcześniej urządzenia, pewnym rozwiązaniem jest wymiana starszego sprzętu na nowy. Wiąże się to jednak z kosztami, które dla wielu osób mogą okazać się zbyt poważnym obciążeniem finansowym. Warto też odłączać dane urządzenia od sieci, kiedy nie są używane – na przykład telewizor czy radio. Dobrym nawykiem nie jest także stałe podłączenie ładowarki do telefonu lub laptopa.
Paweł Stasiuk
Dodaj komentarz