Pasożyty – czy powinniśmy się odrobaczać?

Doskonale wiemy, że należy odrobaczać psy i koty. Robimy to regularnie w trosce o nasze zwierzęta. Czasami także stosujemy kuracje odrobaczające u naszych dzieci, o sobie już niestety zapominając. Mało kto zdaje sobie sprawę, że prawie każdy człowiek ma w sobie chociaż jeden rodzaj pasożyta. Według statystyk dotyczy to 85-90% populacji. Co drugi polak zarażony jest glistą ludzką. W organizmie człowieka może bytować nawet 300 gatunków pasożytów. Najczęściej są to pasożyty jelitowe, jednak mogą one bytować także w płucach, wątrobie, mięśniach i stawach, przewodzie pokarmowym, a nawet w mózgu!

Co może wskazywać na obecność pasożytów?

Pasożyty sieją spustoszenie w naszym organizmie. Wyjaławiają organizm z witamin, minerałów oraz mikro i makroelementów. Zaburzają funkcjonowanie organizmu i osłabiają układ immunologiczny. Ich obecność może dawać bardzo niespecyficzne objawy, które najczęściej identyfikujemy z innymi chorobami. Naszą uwagę powinny zwrócić następujące objawy:

  • uporczywy, suchy kaszel;
  • częste biegunki;
  • luźne, śluzowe stolce;
  • apatia;
  • osłabienie;
  • gorączka;
  • wymioty;
  • sińce pod oczami;
  • swędzenie skóry;
  • bóle i zawroty głowy;
  • niepohamowana chęć na słodycze;
  • bóle brzucha;
  • brak apetytu.

Często jednak pasożyty przez bardzo długi czas nie dają o sobie znać, a objawy pojawiają się dużo później od pojawienia się ich w naszym organizmie.

Czy warto się odrobaczać?

Tak! Powinniśmy to robić regularnie, jednak by nie zaszkodzić organizmowi, należy wybierać preparaty pochodzenia naturalnego. Istnieje kilka metod diagnostycznych, które mogą potwierdzić obecność pasożytów w organizmie, jednak zdarza się, że i one nie są w stanie ich wykryć. Szczególnie jeśli odrobaczamy nasze dzieci, to sami także powinniśmy o to zadbać. Kurację odrobaczającą muszą przejść wszyscy domownicy jednocześnie, aby dała ona oczekiwany efekt. Korzystamy z tych samych rzeczy, zatem wystarczy, że jeden członek rodziny ma pasożyty, by zaraziła się nimi reszta.

WAŻNE: środki chemiczne przeznaczone do odrobaczania stosujemy tylko w ostateczności. Są one toksyczne nie tylko dla robaków, ale także dla nas.

W związku z powyższym warto raz na pół roku zastosować kuracje odrobaczające z wykorzystaniem ziół. Jeśli zrobimy to umiejętnie, nie wyrządzimy sobie w ten sposób żadnej szkody.

Jak wykonać odrobaczanie?

Bez względu na rodzaj ziół, którymi będziemy się odrobaczać, należy przestrzegać jednej zasady. Kurację wykonujemy przez tydzień, następnie robimy tygodniową przerwę i ponawiamy kurację jeszcze raz – również przez tydzień. Często producenci wprowadzają nas w błąd, zalecając wyłącznie tygodniową kurację. Jednak środki pochodzenia naturalnego zabijają pasożyty, ale nie zabijają ich jaj. W związku z powyższym po pierwszej kuracji należy dać sobie jeszcze tydzień czasu, by ewentualne jaja mogły się wylęgnąć. Jedynie w ten sposób wykonane odrobaczanie daje nam gwarancję, że pozbyliśmy się wszystkich intruzów z organizmu.

Naturalne sposoby na pozbycie się pasożytów

Wrotycz – ziele bardzo silne i skuteczne. Niszczy pierwotniaki, obleńce, płazińce i nużeńce. Najbardziej skuteczna jest nalewka na bazie wrotyczu. Nie można jednak z nim przesadzić, gdyż zawarty w nim tujon – gdyby był przyjęty w zbyt dużej dawce – mógłby okazać się toksyczny dla naszego organizmu.

Piołun – wykazuje działanie przeciwpasożytnicze i przeciwpierwotniakowe. Hamuje rozwój gronkowców, paciorkowców, laseczek beztlenowych oraz drożdżaków.

Oman – hamuje rozwój grzybów, wirusów, pierwotniaków i bakterii. Zabija pasożyty przewodu pokarmowego, jelitowe, skórne oraz pomaga pozbyć się przywr wątrobowych.

Orzech włoski – dzięki zawartości juglonu wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe i przeciwpasożytnicze.

Para farm – gotowy produkt, zawierający w składzie zioła o działaniu przeciwpasożytniczym, m.in.:

  • Nasiona dyni zwyczajnej;
  • Ziele bylicy piołun;
  • Liść szałwii lekarskiej;
  • Owoc kopru włoskiego;
  • Owoc kolendry siewnej;
  • Ziele tymianku pospolitego;
  • Ziele macierzanki piaskowej ;
  • Kwiat goździkowca korzennego ;

Jest to produkt bezpieczny, który można stosować także u dzieci. Alternatywą dla tego produktu jest Parasine.

Stop niechcianym lokatorom

Po zakończeniu kuracji odrobaczającej warto zapobiegać zakażeniom pasożytami. Należy pamiętać o dokładnym myciu rąk po wizytach w toalecie oraz przed posiłkami, a także dokładnie myć owoce i warzywa przed spożyciem. Rozwój pasożytów można wyhamować także poprzez ograniczenie spożywania cukru.

Regularne odrobaczanie może uchronić nas przed wieloma chorobami, a nade wszystko przed utratą istotnych witamin, minerałów oraz mikro i makroelementów.

Autor: Kamila Małek 

14 komentarze

  1. Aśka Odpowiedz

    Kiedyś męczył mnie bardzo długo suchy kaszel. Jak mi lekarz zaproponował badania pod kątem pasożytów, to zdębiałam i jakoś tak głupio mi się zrobiło. Wtedy powiedział, że to nic dziwnego i właśnie przytoczył statystyki jak dużo osób je ma. Badania faktycznie potwierdziły obecność robali, ale odrobaczałam się lekami przepisanymi przez lekarza, nie wiedziałam, że naturalne sposoby też są skuteczne.

  2. Marek Frankowski Odpowiedz

    Walka z pasożytami (w sumie każda walka z czymkolwiek) jest skazana na porażkę, jeśli jesz żywność, której nie jesteśmy w stanie trawić (każde mięso + wszystko co poddane było obróbce termicznej + gotowa (marketowa) „żywność i inne śmieci… Potrzebujemy ŻYWEGO pokarmu by ŻYĆ. Jedząc trupie żarcie (bez energii życia) stajesz się trupem …Pasożyty w sumie żywią się tym, czego nie strawiliśmy i tak zapraszamy je do swoich organizmów …

  3. Dorota Moskal Odpowiedz

    Sąsiadki córka przestała kaszleć w nocy po odrobaczaniu .Miała mieć alergię i z niej astmę a to tylko albo aż pasożyty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.