Prezent od zajączka – pomysł, który umili Wielkanoc

Powszechną tradycją jest obdarowywanie się prezentami w Boże Narodzenie. Od niedawna zadomawia się w Polsce nowa tradycja – dawania sobie upominków z okazji Wielkanocy. Tak jak w Wigilię pod choinką znajdujemy podarki od św. Mikołaja, tak w święta wielkanocne najmłodsi znajdują w koszyczkach prezenty od zajączka. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby do zabawy włączyli się dorośli.

Prezenty od św. Mikołaja sprawiają wiele radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Na długo przed świętami Bożego Narodzenia zaczynamy obmyślać, co sprawi radość najbliższym i rozpoczynamy zakupy. Dlaczego na Wielkanoc miałoby być inaczej?

Wielkanocny zając – świecki symbol świąt

Prezenty od zajączka nie mają w Polsce długiej tradycji, ale małymi kroczkami popularyzują się również w naszym kraju. Może wkrótce staną się tak powszechne jak Walentynki albo Halloween, przed którymi prawie nikt się już nie broni.

Na Zachodzie Wielkanoc to podobnie jak Boże Narodzenie okazja do dawania prezentów, zwłaszcza najmłodszym. Dzieci znajdują upominki w koszyczkach, często własnoręcznie robionych, które specjalnie w tym celu zostawiają na noc, aby się magicznie zapełniły. Wierzą, że zostawia je zając – szczególny patron świąt Wielkiej Nocy. Choć nie jest on częścią tradycji chrześcijańskiej, na stałe wpisał się w oprawę świąt jako symbol wiosny i płodności. W wielu krajach stanowi nie tylko wdzięczny element dekoracji domów i wystroju wielkanocnych stołów, lecz także przynosi prezenty.

Gdzie szukać prezentów od zajączka?

W większości domów, które pielęgnują tę świecką tradycję, zarówno w krajach zachodnich, jak i w Polsce, prezenty są rozdawane w wielkanocny poranek. Mogą być znajdywane we wspomnianym koszyczku, niekiedy pod poduszką albo po prostu wręczane przez rodziców z informacją, że gdy one spały, zajączek zostawił im podarki.

Tak naprawdę sposobów na przekazanie prezentu i przemycenie wielkanocnej historyjki, która uatrakcyjni prezent, jest nieskończenie wiele. Wszystko zależy od pomysłowości dorosłych. Świetnym pomysłem na zabawę jest ukrywanie prezentów w różnych zakątkach domu i szukanie ich, które samo w sobie sprawia dzieciom wiele radości.

Odwieczne pytanie: co podarować?

Pozostaje najważniejsze pytanie: co podarować dziecku? Ta kwestia zawsze nastręcza problemów, dlatego podsuwamy kilka inspiracji. W zależności od kwoty, jaką chcemy przeznaczyć, możemy podarować najmłodszym miły drobiazg, który będzie wyrazem pamięci i źródłem radości, ale nie zrujnuje naszego budżetu, albo wybrać droższą zabawkę, o której wiemy, że pociecha od dawno o niej marzy, lecz jeszcze długo nie będzie mogła sobie na nią pozwolić z oszczędności gromadzonych we własnej skarbonce.

Im młodsze dziecko, tym większa radość z symbolicznych prezentów. Maluchy ucieszą się z figurki, maskotki, kolorowanki albo kredek. Często wybierane są po prostu słodkości, szczególnie pasujące do okazji czekoladowe jajka, np. z niespodzianką w środku, albo właśnie zające. Im starsze dziecko, tym poprzeczka jest ustawiona wyżej, bo jak wiadomo, z wiekiem wymagania rosną. Co sprawi im największą przyjemność?

Pomysły na wielkanocne prezenty

Chłopcy w wieku przedszkolnym na pewno ucieszą się samochodu, dinozaura albo zestawu klocków. Dziewczynki uwielbiają upodabniać się do swoich mam – można więc postawić na zestaw do makijażu albo układania włosów. Sprawdzi się też kolorowa biżuteria, np. z koralików, najlepiej do samodzielnego wykonania.

Niezależnie od płci dziecka dobrym pomysłem będą wszelkiego rodzaju puzzle, układanki, a także gry zręcznościowe oraz planszowe – te staną się świetną zachętą do wspólnego spędzania czasu w rodzinnym gronie. Strzałem w dziesiątkę będą zabawki, które oprócz funkcji rozrywkowej mają wartość edukacyjną i rozwijają różne zdolności dziecka albo zachęcają do odkrycia pierwszego hobby.

Starsze dzieci z pewnością też docenią klocki i gry, tyle że bardziej skomplikowane, wymagające więcej uwagi i precyzji. Taki prezent dostosowany do wieku jest w stanie pochłonąć młodego człowieka bez reszty, ćwicząc jego umiejętność koncentracji i inne zdolności. Dziewczynkom z pewnością spodobają się prezenty rozwijające talenty artystyczne, np. plastyczne, a więc wszelkiego rodzaju zabawki, które wymagają zdolności manualnych.  Przykładem mogą być zestawy z modeliną albo książeczki do malowania. Chłopcy często marzą o modelach do sklejania albo sterowanych samolotach. Pomysły na prezenty od zajączka można znaleźć np. na: https://allegro.pl/strefa/prezenty/wielkanoc. Warto poszukać nowych inspiracji i odkryć, co sprawi naszemu dziecku frajdę.

Znając własne dziecko, na pewno trafimy w dziesiątkę i spełnimy jedno z marzeń, a święta wielkanocne upłyną całej rodzinie w miłej, prawdziwie radosnej atmosferze. Z nową zabawką nie będzie też miejsca na nudę po posiłku przy świątecznym stole.

One Ping

  1. Pingback: Pożyczki online – jak wybrać najlepszą ofertę? - Magazyn Fakty

1 komentarz

  1. Nisa Odpowiedz

    Nasza córka jest na etapie wybierania swoich pierwszych ulubionych piosenek 🙂 chyba pora na głośniki dla młodej damy. Mąż mi mówi, że głośnik bezprzewodowy byłby lepszy bo zawsze można łatwiej zabrać jak nabroi :)) a mamy na oku taki mały okrągły głośnik z Lamaxa, pytanie czy nie lepiej coś na dłużej większego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.