Kac – 5 kroków, o których musisz pamiętać

Sobotnia noc była aż nazbyt dobra? Nie wiesz jak przetrwać dzień po mocno zakrapianej imprezie? Wiemy, że syndrom „następnego dnia” bywa naprawdę uciążliwy. Dlatego spieszymy wam z garścią porad!

Jest kac? No to nawadniaj organizm!

Nasz organizm potrzebuje płynów. Niestety niekoniecznie takich, jakie przyjęliśmy poprzedniego dnia. Domyślamy się, że dziś ciężko może być ci cokolwiek przełknąć, musisz się jednak zmusić. Pij regularnie wodę, odwodnienie fatalnie wpływa na kondycję twojego organizmu. To przez brak elektrolitów masz przesuszone oczy oraz spierzchnięte usta. W zasadzie najlepiej byłoby, gdybyś miał pod ręką cytrynę lub inne owocowe soki – zapewnią one dodatkową porcję witamin. Jeśli twoja lodówka jest lepiej wyposażona, sięgnij po sok z pomidorów lub herbatę z hibiskusa.

Mimo wszystko jedz. Kac to nie koniec świata

Ponieważ nasz organizm przeżywa duże męczarnie, musimy mu trochę ułatwić życie. Być może nawet nie czujesz głodu, bo tłamsi go wiele innych odczuć, które w tej chwili musisz znosić, mimo to nie zapominaj o jedzeniu. Kac z czasem zacznie przechodzić, my jednak potrzebujemy sił na już. Ponadto pusty żołądek gromadzi powietrze, które może doprowadzić nas do mdłości. A te mogą skończyć się szybkim biegiem do toalety. Dlatego zjedz śniadanie. Może być lekkie, jednak ważne jest to, aby twój brzuszek otrzymał pożywienie.

Weź prysznic, ale nie taki zwyczajny

Być może masz ochotę na dłuższe stanie pod prysznicem i polewanie się gorącą wodą. Niestety, to nie bardzo pomoże. Są za to metody, które mogą przywrócić cię choć trochę do życia. Gdy już wgramolisz się pod prysznic, zacznij walczyć z kacem za pomocą bodźców. Polewaj się na przemian lodowatą oraz ciepłą wodą. W ten sposób twój układ krążenia zacznie szybciej pracować, dzięki czemu alkohol szybciej zostanie przetransportowany do wątroby. Dzięki temu być może uda ci się szybciej wytrzeźwieć. Co więcej, możliwe, że nawet zaraz po prysznicu poczujesz się choć trochę lepiej.

Nie spędź całego dnia w łóżku

Rozumiemy, że czujesz się tragicznie źle i najchętniej po prostu obudziłbyś się kolejnego dnia, tym razem w lepszej formie. Kac jednak jest wrogiem, z którym najlepiej walczy się poprzez ruch. Zjadłeś, wziąłeś prysznic, popijasz regularnie wodę – super. To dobry moment na wyjście na spacer, a może nawet krótki bieg. Wykonywanie choćby drobnych aktywności fizycznych sprawi, że szybciej wydobrzejesz. Powietrze oraz ruch to dobre sposoby na odzyskanie przytomności umysłu. Pamiętaj natomiast o tym, aby nie przeciążać zbyt mocno swojego organizmu! Masz się poruszać, a nie bić rekordy. Nie zaserwuj sobie przez przypadek innych problemów zdrowotnych.

Kac to ból, ale spróbuj unikać leków

Twój żołądek bardzo dużo przeżył poprzedniego dnia. Twoja głowa najprawdopodobniej pęka, a do tego boli cię całe ciało. Najprawdopodobniej przez myśl niejednokrotnie przejdzie ci chęć sięgnięcia po tabletki przeciwbólowe. Niestety, te mogą dodatkowo obciążyć wątrobę, która jest w tym momencie mocno zajęta. Twój organizm wie, jak sobie poradzić, najlepiej będzie, jeśli pomożesz mu stosując się do powyższych porada, a pewne niedogodności po prostu przeczekasz.

Im lepsza zabawa, tym większy kac? W zasadzie niekoniecznie. Pamiętaj o tym, aby po każdym „odchorowaniu” mocniejszego picia wyciągać wnioski. Nie mieszanie alkoholi, wolniejsze tempo, jedzenie w trakcie picia. Są różne, ale przecież bardzo proste, sposoby na to, aby czuć się dobrze następnego dnia. Odrobina rozwagi może nam pomóc w niespisywaniu kolejnego dnia na straty.

W każdym razie życzymy ci tego, aby nawet te najbardziej udane imprezy nie kończyły się cierpieniem na drugi dzień. Jeśli tak jednak nie będzie, pamiętaj o poradach, których udzieliliśmy! Kac to silny wróg, ale da się go pokonać!

Jan Strychacz

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.