Przyjęcie komunijne – 5 pomysłów gdzie je zorganizować

Pierwsza Komunia jest niezwykle ważnym wydarzeniem duchowym w życiu młodego człowieka, jak i jego rodziców. W jaki sposób przygotować przyjęcie komunijne, aby spełnić oczekiwania dziecka i jego gości, a przy tym podkreślić rangę tego wzniosłego dnia? Przyjęcie można zorganizować w domu, w restauracji, wynajętej sali, hotelu czy pod namiotem w ogrodzie. Każda ta opcja, niesie ze sobą jednak zarówno zalety, jak i wady.

Przyjęcie komunijne – 5 pomysłów gdzie je zorganizować

1. Przyjęcie komunijne w restauracji

Zalety
Rodzice decydują się bardzo często na uroczysty obiad w restauracji ze względu na brak wystarczających warunków lokalowych, aby pomieścić u siebie wszystkich zaproszonych gości. Jest to również o wiele wygodniejsze, gdyż personel restauracji zajmuje się sam przygotowaniem stołów czy zastawy. Największą zaletą przyjęcia komunijnego w restauracji, jest to, że nie musimy ograniczać się z liczbą zaproszonych gości. Nie musimy podejmować decyzji, które osoby zostaną zaproszone, a na których nie starczy nam miejsca. Organizacja przyjęcia komunijnego w restauracji pozwala nam zaoszczędzić wiele cennego czasu oraz energii. Rodzice będą mogli skupić się tylko i wyłącznie na swoim dziecku oraz jego gościach. Przyjęcie komunijne w takim miejscu pozwala na lepsze zaplanowanie swojego budżetu.

Wady
Organizacja przyjęcie komunijnego w restauracji wiąże się z wyższymi kosztami. W restauracji przeważnie panuje także mniej swobodna atmosfera, w przeciwieństwie do domowego zacisza. Rodzice mają także mniejszą dowolność w komponowaniu menu, muszą bowiem wybrać dania znajdujące się na liście menu danej restauracji.

2. Przyjęcie komunijne w domu

Zalety
Uroczysty obiad w domu jest idealnym wyborem dla miłośników domowej atmosfery i gotowania. Przyjęcie komunijne można zaplanować we własnym mieszkaniu albo w mieszkaniu kogoś z najbliższej rodziny, jeśli są tam lepsze warunki do zaproszenia wybranej liczby gości. Największymi zaletami odświętnego obiadu w domu jest niezobowiązująca atmosfera, sprzyjająca zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym. Dużą zaletą jest także niski koszt organizacji całej uroczystości. Poniesione koszty zależeć będą przede wszystkim od planowanego menu. Można zorganizować komunię niskim kosztem, pamiętając jednak o jej podstawowych elementach. Jeśli w planach mamy zaproszenie dużej liczby gości, warto zastanowić się nad wynajęciem krzeseł, stołów czy innych akcesoriów.

Wady
Przy organizacji przyjęcia w domu, należy liczyć się z tym, iż czeka nas ogrom pracy. Nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę, iż taka uroczystość wymaga odpowiedniego planowania i zaangażowania na każdym etapie. Warto mieść kogoś do pomocy, gdyż samodzielne gotowanie, obsługa gości i sprzątanie, może okazać się ponad nasze siły.

3. Przyjęcie komunijne w wynajętej sali

Zalety
Dobrym pomysłem jest także wynajęcie sali bankietowej albo sali w restauracji. W tym wypadku mamy możliwość wynajęcia sali wraz z możliwością korzystania z zaplecza kuchennego. Jest to dużą zaletą, gdyż możemy o wiele swobodniej ustalić menu całej uroczystości i wynająć firmę zewnętrzną do cateringu. Wynająć można jednakowo sale na 20 osób czy 100 osób, więc nie musimy martwić się o liczbę gości, jakich chcemy zaprosić. Wynajęta sala jest także miejscem dosyć kameralnym. Sale znajdujące się w domach działkowca czy małych miejscowościach, można wynająć w bardzo przystępnej cenie.

Wady
Dla niektórych rodziców wadą może okazać się, konieczność osobnego zamówienia cateringu. Cena organizacji takiego przyjęcia jest również wyższa niż w przypadku obiadu organizowanego w domu.

4. Przyjęcie komunijne pod namiotem w ogrodzie

Zalety
Uroczystość organizowana pod namiotem w ogrodzie jest niezwykle urokliwa i ma swój niepowtarzalny klimat. Z takiego wydarzenia można liczyć na piękne zdjęcia pamiątkowe, gdyż uroczystości w ogrodzie towarzyszy przeważnie zachwycające otoczenie w postaci różnorakiej roślinności. W takim miejscu łatwo również zorganizować atrakcje dla dzieci.

Wady
Niestety zła pogoda (burza, zacinający deszcz, silny wiatr) może zepsuć nam całe wydarzenie.5.

5. Przyjęcie komunijne w hotelu

Zalety
Hotel dysponuje przeważnie dużą ilością wolnej przestrzeni, więc rodzice nie muszą ograniczać się w liczbie gości. Dobra organizacja i możliwość zamówienia obiadów pod indywidualne preferencje gości (obiady wegetariańskie, wegańskie) przemawia korzystnie na rzecz organizacji przyjęcia w hotelu. Obsługa odpowiada za serwowanie posiłków, a pani domu nie musi martwić się zmywaniem naczyń czy sprzątaniem po gościach. Dużą zaletą jest to, iż rodzice mogą skupić się na dziecku w tym ważnym dniu, a hotel zajmie się wszystkim innym. Istnieje również możliwość zarezerwowania pokojów hotelowych dla gości, co jest kolejną zaletą.

Wady
Największą wadą organizacji przyjęcia komunijnego w hotelu, jest wysokość kosztów, jakie musimy ponieść.

Autor: Marta Lubowiecka

3 komentarze

  1. Kasia Odpowiedz

    Super artykuł, my postawiliśmy na fajny lokal, lubiany w mieście (Vesaria w Lublinie) ze względu na dobre jedzenie i fajna lokalizacje i był to strzał w dziesiątkę 🙂 Przynajmniej odpadła nam organizacja poczęstunku, wszystko zapewniał obiekt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.