Rozwiązywanie sporów – jak robić to skutecznie?

Rozwiązywanie sporów to umiejętność, która jest niezwykle przydatna w codziennym życiu. Każdego dnia mierzymy się z różnymi sytuacjami, a część z nich może generować konflikty. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie prowadzenie dialogu.

Rozwiązywanie sporów – mów o swoich uczuciach

Często największe konflikty biorą się z nagromadzenia różnych zdarzeń. Na przykład w małżeństwie mąż nie komunikuje, gdy pewne rzeczy mu przeszkadzają. Gdy zaś „miarka się przebierze”, rodzi się kłótnia, której można było uniknąć. Kumulowanie w sobie różnych rzeczy nie jest dobre i warto umieć sobie z tym odpowiednio radzić. Rozwiązywanie sporów nie jest tak trudną rzeczą, jak mogłoby się wydawać.

Jeśli w relacji jest wiele niewyjaśnionych spraw, to gdy konflikt już wybuchnie, trudno ze sobą rozmawiać, bo jest dużo wzajemnych pretensji. Zaniedbane konflikty się nasilają, dlatego są trudniejsze do rozwiązania. Uporanie się z nimi wymaga większego nakładu sił i energii, dlatego ludzie w takiej sytuacji często wybierają ucieczkę, a to często oznacza rozwód. To dlatego zdrowo jest od razu mówić o tym, co nam nie odpowiada – radzi Magdalena Grudziecka, wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Centrum Mediacji.

Pamiętajmy o tym, że nigdy nie unikniemy pewnych nieporozumień. One mogą zdarzyć się zawsze. Nie oznacza to jednak, że muszą się one przeradzać w otwarty konflikt.

Rozwiązywanie sporów – fazy konfliktu

Można powiedzieć, że spór sportowi nie równy. Nie każda kłótnia czy sprzeczka ma taką samą skalę. Na początku jest niezadowolenie, które przeradza się we frustrację. Z czasem zaczyna narastać w nas gniew, który musi mieć ujście. Aby rozwiązać spór warto odpowiednio szybko zdecydować się na rozmowę. Jeśli jednak zaniedbamy dialog, wówczas narodzi się poważny konflikt.

Gdy do tego już dojdzie, za późno jest na to, by się wycofać. Konfliktem trzeba kierować, ponieważ niekontrolowany jest bardzo groźny. Wtedy pojawia się chęć zniszczenia przeciwnika, przekonanie o słuszności swojej sprawy, a jeżeli ktoś wyraża odmienne przekonanie to podejrzewa się go o głupotę. Gdy konflikt trwa, może przybierać różne formy np.: unikanie, uleganie, narzucanie, kompromis i współpraca – stwierdza ekspertka.

Podczas rozwiązywania sporów wyraźnie widać, jak ważna jest umiejętność opowiadania o naszych uczuciach. Często druga osoba może nie zdawać sobie sprawy z tego, co dokładnie czujemy. Dlatego robi coś, co nas irytuje, choć jest tego nieświadoma. Czasem proste wyłożenie problemu może okazać się bardzo pomocne. Okazuje się bowiem, że konflikt nie był wcale tak poważny, jak pierwotnie mogło się wydawać.

Rozwiązywanie sporów, czyli rozumienie drugiej strony

Aby skutecznie wejść w dialog, musimy umieć postawić się w roli drugiej strony. Zrozumienie jest kluczowe w rozwiązywaniu sporów, ponieważ bez niego nie będziemy wiedzieć, gdzie dokładnie leży problem. Musimy również pamiętać o tym, że nasz rozmówca niekoniecznie ma złe intencje.

Gdy mamy wiele nieprzegadanych spraw między sobą, może pojawić się „obraz wroga”, czyli z góry zakładamy, że ktoś ma złe intencje. Że mężowi na nas nie zależy i nas ignoruje, bo często spóźnia się na obiad. Gdyby żona wprost zapytała, dlaczego przychodzi coraz później do domu, mogłoby się okazać, że jest jakiś inny – ważny dla niego – powód – przekonuje Magdalena Grudziecka

Rozwiązywanie sporów może wymagać od nas cierpliwości i opanowania, jednak zdecydowanie jest tego warte. Poza tym pamiętajmy, że im szybciej zareagujemy, tam łatwiej może być nam wyjaśnić pewne rzeczy. Nie narzucajmy siłą naszego rozwiązania problemu, starajmy się wsłuchać w zdanie drugiej strony. Szukajmy jednak kompromisów a nie ustępstw – jeśli coś wybitnie nam przeszkadza, nie ustępujmy. Czasem nie ma idealnego rozwiązania, dogadać się jednak trzeba.

Jan Strychacz

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.