Każdemu, nawet najlepszemu kierowcy, może przytrafić się stłuczka. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi i można uszkodzić swój pojazd. Jak zatem należy zachować się w takiej sytuacji? O czym należy pamiętać, aby załatwić sprawę w należyty sposób?
Stłuczka – co należy zrobić?
Pierwszą, absolutnie najważniejszą rzeczą, którą należy wykonać w przypadku zderzenia, jest sprawdzenie, czy nikomu nic się nie stało. Jeżeli zachodzi taka konieczność, należy udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy, a następnie wezwać pogotowie ratunkowe.
Jeśli zaś chodzi o wezwanie policji, może być ono konieczne, ale nie musi. Obecność funkcjonariuszy jest niezbędna, jeżeli w wyniku zderzenia istnieje podejrzenie, że było ono wynikiem przestępstwa (na przykład sprawca zachowuje się, jakby był pod wpływem alkoholu, bądź środków odurzających). Podobnie w sytuacji, gdy są ofiary lub ranni. Policja nie jest natomiast potrzebna, jeżeli okoliczności, w których doszło do stłuczki, nie budzą wątpliwości, a sprawca jest gotowy podpisać oświadczenie dotyczące jego odpowiedzialności za jej spowodowanie.
Konieczne jest również zabezpieczenie miejsca zdarzenia. Jeżeli nikomu nic się nie stało, wówczas należy przestawić pojazdy w taki sposób, aby nie tamować ruchu na drodze. Trzeba również pamiętać o ustawieniu trójkąta ostrzegawczego i włączeniu świateł awaryjnych. Będzie to sygnał dla innych kierowców ostrzegający o tym, że w danym miejscu doszło do jakiegoś zdarzenia. W ten sposób będą oni mogli zwolnić i zachować szczególną ostrożność, co też zminimalizuje ryzyko kolejnej stłuczki. Co ważne, poruszając się po jezdni w czasie usuwania z niej samochodu, należy mieć na sobie kamizelkę ostrzegawczą. Gdyby jednak okazało się, że usunięcie pojazdu z drogi jest niemożliwe, absolutnie nie należy w nim przebywać.
Pomoc ubezpieczyciela
Należy pamiętać, że już na miejscu stłuczki można skorzystać z pomocy ubezpieczyciela. O zaistniałym zdarzeniu go bowiem poinformować przez telefon bądź za pośrednictwem specjalnej aplikacji. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, ubezpieczyciel może wysłać na miejsce swojego przedstawiciela, a także zapewnić poszkodowanym pomoc w ramach ubezpieczenia assistance. Obejmuje ona na przykład możliwość skorzystania z lawety, jeżeli kierowca nie może kontynuować jazdy uszkodzonym pojazdem.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Wspomniane wcześniej oświadczenie dotyczące zdarzenia kierowcy mogą przygotować samodzielnie na miejscu zdarzenia. Dokument ten powinien zawierać informacje odnoszące się do przebiegu zdarzenia, kierowcy, który za nie odpowiada, a także uszkodzeń pojazdów. Ponadto oświadczenie powinno zawierać elementy standardowe dla wszelkiego rodzaju pism – godzinę, datę i miejsce zdarzenia, dane personalne stron oraz właścicieli pojazdów (imiona, nazwiska, adresy, numery PESEL), numery polis ubezpieczeniowych oraz dane zakładów ubezpieczeń. Jeżeli są świadkowie zdarzenia, warto również umieścić w oświadczeniu informację o nich oraz ich dane osobowe.
Oświadczenie nie musi być spisane na zwykłej kartce. W Internecie można znaleźć bowiem wzory formularzy, które można wydrukować i wozić ze sobą w samochodzie. W razie konieczności wystarczy je tylko wypełnić. Rozwiązanie to pozwoli zaoszczędzić czas na miejscu zdarzenia, a także zminimalizuje ryzyko pominięcia któregoś z istotnych elementów.
Niezwykle przydatna okazuje się zawsze dokumentacja fotograficzna. Zdjęcia ukazują bowiem rozmiar powstałych szkód, co znacznie ułatwia postępowanie prowadzone przez ubezpieczyciela.
Paweł Stasiuk
Dodaj komentarz