USG jąder – kiedy i dlaczego należy je wykonać

Badanie USG jąder to mało inwazyjna, bezbolesna metoda diagnostyczna, która wykorzystywana jest do oceny i wykrywania nieprawidłowości w wielkości oraz budowie jąder i najądrzy. Ultrasonografię wykonuje się w gabinetach urologicznych i nie wymaga ona żadnego specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Badanie USG najczęściej wykonuje się w przypadku bólu narządów moszny, torbieli jądra, urazów różnego rodzaju oraz nieprawidłowej sprężystości jąder wykrytej w czasie badania palpacyjnego.

Kiedy należy wykonać USG jąder?

Badanie USG jąder służy do diagnostyki przyczyn bólu u pacjenta oraz nieprawidłowości związanych z jądrami i najądrzami. W przypadku wykrycia braku jądra w worku mosznowym USG pozwala na ustalenie przyczyn tego stanu. Poza tym wskazaniem do wykonania badania jest niemożność uzyskania ciąży przez partnerkę. Dzięki badaniu ultrasonograficznemu można wykryć zmiany nowotworowe oraz żylaki powrózka nasiennego.

Badanie to wykonuje się u mężczyzn w różnym wieku. Może być ono wiele razy powtarzane, bo nie naraża pacjenta na szkodliwe promieniowanie. Dodatkowo daje niemal natychmiastowy wynik. USG sprawdza się ponadto w przypadku urazów mechanicznych jąder. Pozwala też wykryć niezstąpienie jądra do worka mosznowego.

Przeciwwskazania do wykonania badania USG

Jak wspomniano wyżej, badanie USG jest bezbolesne i nieinwazyjne. Z tego powodu w zasadzie rzadko kiedy występują wskazania do jego wykonania. W czasie badania wykorzystywane są fale ultradźwiękowe, które nie stwarzają ryzyka uszkodzenia dla plemników. Jedynymi przeciwwskazaniami do wykonania USG jąder są nadwrażliwość na ból, ostre stany zapalne oraz otwarte, bolesne ranny.

Na czym polega badanie USG jąder?

Badanie ultrasonograficzne jąder nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Trzeba jedynie pamiętać o odsłonięciu worka mosznowego. Przed samym badaniem należy ponadto przeprowadzić z pacjentem dokładny wywiad chorobowy. Trzeba powiadomić lekarza o przebytych i aktualnych chorobach przewlekłych i innych dolegliwościach. Dopiero potem można przystąpić do właściwego badania. Przed USG lekarz bada także budowę jąder i najądrzy, sprawdzając przy okazji ich wielkość.

W sytuacji, gdy w czasie badania lekarz dostrzega jakiekolwiek nieprawidłowości, powinien powiadomić o tym pacjenta. Potem przepisuje mu odpowiednie leki lub zleca wykonanie dodatkowych badań.

Samo badanie USG nie wywołuje żadnych powikłań. Dlatego od razu po jego wykonaniu można wrócić do codziennych czynności. Ultrasonografia to badanie nieinwazyjne oraz w 100% bezpieczne.

Dlaczego wykonuje się badanie USG jąder?

Badanie USG jąder należy wykonać w przypadku wyczuwalnych zmian w budowie jąder (powiększenie, zmniejszenie, opuchlizna guzki) oraz pojawienia się bólu czy dyskomfortu. Poza tym badanie niekiedy zleca lekarz, gdy podejrzewa u pacjenta wodniaka jadra, guza moszny czy żylaki powrózka nasiennego.

Inne wskazania do wykonania badania ultrasonograficznego jąder to stany zapalne w okolicach intymnych, krwiaki, nowotwory, ropnie, skręty i urazy jąder oraz przepuklina pachwinowa. Poza tym USG stosuje się w przypadku niedorozwoju jądra, wnętrostwa (niezstąpienia jądra do worka mosznowego) oraz mikrozwapnień. Badanie wykorzystywane jest również przy biopsji jądra, gdy u pacjenta podejrzewa się niepłodność lub nowotwór.

Podczas badania USG lekarz ocenia również stan guzów znajdujących się w okolicy moszny. Ultrasonografia pozwala na ustalenie ich dokładnego położenia oraz określenie formy zmiany – płynna, lita bądź mieszana. Jest też możliwość opisania zmian pourazowych, które wystąpiły w okolicach moszny.

Rodzajem badania USG jest USG Dopplera, które pozwala na zdiagnozowanie czy krew przepływa w naczyniach w sposób prawidłowych oraz czy nie mają miejsca zaburzenia w ukrwieniu. Badanie moszny i jąder pozwala na ocenę wyników terapii. Okazuje się, że badanie USG to jedynie badanie pozwalające na regularne monitorowanie zmian zachodzących w narządach moszny w czasie leczenia oraz po terapii za pomocą operacji.

Autor: Sylwia Janisz

3 komentarze

  1. wiki Odpowiedz

    USG jąder to chyba najszybsze i najłatwiejsze badanie, które pozwala na stwierdzenie przyczyny niepłodności. Nie ma więc co się bać – u mojego szwagra dzięki niemu szybko zdiagnozowano raka, na szczęście wyszedł z tego.

  2. Zwyciężca Odpowiedz

    Panowie badajcie swoje klejnoty – ja dzięki szybkiej reakcji jestem po zabiegu i jak na razie rak przegrywa. Pomyślności w Nowym Roku dla wszystkich Panów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.