W jaki sposób zabawa lalkami wpływa na rozwój dziecka?

Przez setki lat lalki były jednymi z najpopularniejszych zabawek dla dzieci. Stawały się pierwszymi przyjaciółmi rozwijającego się, małego człowieka z którymi można było się bawić i zwierzyć ze swoich sekretów. Przez długi czas widziano jednak w lalkach wyłącznie przedmiot do zabawy. Najnowsze badania naukowe jasno pokazują jednak, że zabawa lalkami nie tylko przynosi dzieciom radość, ale jest również bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na prawidłowy rozwój. W dalszej części artykułu postaramy się przybliżyć jakie zalety niesie ze sobą zabawa lalkami oraz jakie lalki warto kupić.

Czego może nauczyć dziecko zabawa lalkami?

W podstawowym aspekcie zabawa lalkami uczy dziecko samodzielnego organizowania sobie wolnego czas, pozwala rozwinąć koordynację wzrokowo-ruchową oraz małą motorykę. Zmieniając lalkom stroje dziecko opanowuje coraz to trudniejsze zdolności manualne, natomiast w trakcie ,,zabawy w rodzinę”, gdzie odgrywane są różne role społeczne ma szansę rozwinąć empatię i nauczyć się opiekuńczości. Zgromadzone w trakcie zabawy z lalkami umiejętności pozwolą maluchowi na łatwiejsze nawiązywanie późniejszych relacji z rówieśnikami na podwórku czy w przedszkolu. Dodatkowo zabawa lalkami ma bardzo pozytywny wpływ na komfort psychiczny dziecka. Nie zawsze malec chce lub jest w stanie wyrazić swoje uczucia bezpośrednio. Korzystając z lalek może tworzyć scenki i lepiej opisać oraz opowiedzieć o emocjach jakie nim targają.

Oprócz tego zabawa lalkami pomaga rozwijać zdolności językowe dziecka. ,,Rozmowa” z lalkami, wchodzenie z nimi w interakcje pozwoli dziecku na rozszerzenie zakresu słownictwa, ułatwi zdolność wysławiania się i nawiązywania kontaktu z innymi ludźmi.

Jak wybrać odpowiednią lalkę dla dziecka?

Najmłodsze dzieci chętnie sięgają po lalki, które udają niemowlęta. Pozwala im to imitować zachowania swoich rodziców na zabawce przypominającej małe dziecko i w ten sposób uczyć się bycia opiekuńczym względem innych. Wraz z wiekiem rosną jednak potrzeby dziecka i lalka bobas nie jest już wystarczająca. Dziewczynki w wieku przedszkolnym preferują raczej lalki przypominające dorosłych (https://www.ebajlandia.pl/Lalki-domki-wozki-c167). W tym fakcie można dopatrywać się tak olbrzymiej popularności lalek Barbie na przestrzeni ostatnich lat. Możliwość zabawy lalką lekarzem, lalką prawnikiem, lalką strażakiem itd. otwiera przed dzieckiem zupełnie nowe możliwości rozrywki.

Czy zabawa lalkami zarezerwowana jest wyłącznie dla dziewczynek?

Widok dziewczynki z lalką w wózku nikogo nie dziwi. Jeszcze do niedawna taka sama scenka z udziałem chłopca wydawała się niektórym rodzicom czymś niewłaściwym. Jak się jednak okazuje takie spojrzenie na sprawę nie ma żadnych merytorycznych argumentów. Zabawa lalkami jest znakomitym źródłem radości i możliwości rozwoju zarówno dla dziewczynek jak i chłopców. Czas spędzony na zabawie lalkami przygotowuje do różnorakich obowiązków czekających w dorosłym życiu dzieci obojga płci. Zważywszy na ten fakt nic nie stoi na przeszkodzie by również chłopcy bawili się lalkami i czerpali z tego ogromną frajdę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.