Wakacyjny wyjazd – co najczęściej wybierają Polacy?

Pogoda coraz ładniejsza, lato nadciąga wielkimi krokami, więc czas przemyśleć wakacyjny wyjazd. Dzięki statystykom Google możemy ocenić, w jakie miejsca najchętniej wyjeżdżają Polacy. W tym roku to właśnie w naszym kraju zamierzamy spędzić urlop. Przynajmniej w większości przypadków.

Wakacyjny wyjazd – najpopularniejsze kierunki

Polacy coraz mniej obawiają się podróżowania. W ubiegłym roku sezon wakacyjny był wyraźnie słabszy. Nawet bon turystyczny nie zachęcił wielu rodzin do wyjazdu. Teraz jednak coraz więcej osób jest zaszczepionych, ponadto rząd znosi obostrzenia, więc otwartych jest więcej atrakcji.

Również Google otrzymuje coraz więcej zapytań odnośnie hoteli czy lokalnych rozrywek. Widać również wyraźnie, że urlop wolimy spędzać w kraju. Dane z maja pokazują, że 69 proc. wyszukiwań dotyczy miejsc w Polsce, a 31 proc. – za granicą. W 2019 r. było to odpowiednio 60 i 40 proc. Względem zeszłego roku wzrosła liczba wyszukiwań dotyczących urlopu zagranicznego.

Jeśli ktoś decyduje się na wakacyjny wyjazd poza Polskę, to najczęstszymi kierunkami są Włochy, Chorwacja, Grecja czy Hiszpania. Dużą popularnością cieszy się także Egipt, Turcja, Dominikana czy Malediwy.

Widać wyraźnie, że coraz popularniejszym krajem dla Polaków jest Dominikana. Jednym z powodów może być brak lockdownowych restrykcji – tamtejszy rząd nie zdecydował się na wprowadzenie obostrzeń, nie trzeba nawet pokazywać negatywnego testu na COVID-19.

Wakacyjny urlop w dużym ośrodku czy na łonie natury?

W ostatnich miesiącach większość czasu spędzaliśmy we własnym domu. Z tego powodu w ubiegłym roku na swój wakacyjny urlop Polacy często wybierali takie miejsca jak Tatrzański Park Narodowy, Puszczę Białowieską, Poleski Park Narodowy, Turbacz czy Pustynię Błędowską.

Ten rok może być jednak inny. Rok temu bardziej baliśmy się kontaktu z drugim człowiekiem, teraz sytuacja się zmieniła. Dlatego też zamiast łona natury wiele osób pojawi się w nadmorskich kurortach, odwiedzi Energylandię czy miejscowe zamki.

Bardzo często szukamy miejsc położonych w obrębie województwa, w którym mieszkamy. Planujemy wtedy krótsze urlopy lub długie weekendy – tłumaczy Antoni Andruszkiewicz, Travel Industry Manager w Google.

Warto również podkreślić, że przestaliśmy się bać podróży środkami masowego transportu. Jest to dobra wiadomość między innymi dla linii lotnicze, które mogą liczyć na większą liczbę klientów niż w ubiegłym roku.

Takie wyszukiwania są bardziej szczegółowe, jeśli chodzi o dwa kraje: Hiszpanię i Włochy. Polacy szukają biletów do konkretnych miast i regionów. Wzrosło zainteresowanie lotami na Teneryfę, do Barcelony czy na Majorkę – wyjaśnia Jacek Bisiński, Travel Consultant w Google.

Poza tym trendy Google pokazują nam, że większym zainteresowaniem cieszą się mniej popularne kraje, takie jak Albania.

Wakacyjny urlop uratuje polskie firmy?

Nie da się ukryć, że wiele branż, szczególnie tych związanych z turystyką, bardzo liczy na nadchodzący sezon. Dlatego tak cieszy znoszenie kolejnych obostrzeń, dzięki któremu lokale będą w stanie przyjąć większe ilości gości.

Wakacyjny urlop to dla Polaków szansa na upragniony odpoczynek, jednak dla przedsiębiorców to szansa na utrzymanie się na rynku. Lockdown może doprowadzić do bankructwa nawet 15% lokali gastronomicznych działających na terenie Polski. To oznacza również dużą liczbę zwolnień.

Póki co jednak pracowników wręcz brakuje. Lokale chcą przygotować się na większe ilości klientów, jednak wiele ofert pracy pozostaje bez odzewu. Osoby, które zostały zwolnione, zdążyły już znaleźć pracę w innej, bezpieczniejszej, branży. Poza tym pracodawcy często nie mogą zaproponować atrakcyjnych stawek, ponieważ ostatnie miesiące były bardzo chude.

Jan Strychacz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.