Zaplanuj swoje cele finansowe – ile zainwestować i na jak długo

Zepsuta lodówka, zaległy rachunek za prąd, długie zwolnienie lekarskie lub zwolnienie z pracy. Życie stawia nas czasem w trudnych sytuacjach, o których wolisz nie myśleć. Osoby z pieniędzmi odłożonymi na “czarną godzinę” znacznie lepiej radzą sobie w takich sytuacjach. Z rezerwą finansową będziesz spać spokojnie. Może właśnie dlatego nazywa się ją poduszką finansową. To ważne, szczególnie teraz kiedy podwyżki atakują nas ze wszystkich stron. Za te same pieniądze, co jeszcze parę miesięcy temu, dziś w sklepie można kupić już nie dziesięć, a osiem bułek. 

Niestety nie można zmienić inflacji. Dobra wiadomość jest jednak taka, że można mieć wpływ na pieniądze. Pozwala na to mądre zarządzanie finansami pomagające walczyć z inflacją i wyrabiające dobre nawyki, które będą przynosiły korzyści przez resztę życia, ponieważ dwucyfrowe podwyżki nie będą trwać cały czas. Jak dobrze zarządzać swoim portfelem?

Wysokość inflacji opiera się na średniej wartości koszyka zakupowego. Średnia oznacza, że nie wszystko drożeje w ten sam sposób, dlatego na początku trzeba zdefiniować tzw. czarne dziury w budżecie, w których znika większość pieniędzy. Wtedy można pomyśleć o sposobach na ograniczenie wydatków. Na czym się skupić?

Szukanie oszczędności

Na początku warto zastanowić się nad tym, za co płaci się więcej w porównaniu do innych pozycji w budżecie i które ceny rosną najbardziej. Z danych GUS wynika, że najbardziej drożeją:

Obniżenie tych wydatków przyniesie nam więc najwięcej korzyści. Ale sposobem na inflację jest także oszczędzanie.

Oto kilka wskazówek, które są proste i można je wdrożyć od razu:

  • Oszczędne podróżowanie – według moto.pl, ograniczenie prędkości jazdy do 90 km/h pozwoli zmniejszyć zużycie oleju napędowego lub benzyny i pomoże zaoszczędzić prawie 30% paliwa. Od czasu do czasu warto też skorzystać z komunikacji miejskiej lub pociągu.
  • W sezonie grzewczym korzystne dla zdrowia i portfela będzie przykręcenie kaloryferów. Niższa temperatura w mieszkaniu obniży rachunki za energię.
  • Jedzenie i kawa w domu – nawet „Ugotowani“ potwierdzą, że domowe jedzenie jest najlepsze.

Wyższe zarobki

Warto też w miarę możliwości sukcesywnie  zwiększać swoje dochody. Dziś to firmy walczą o znalezienie zdolnych pracowników i konkurują między sobą, która zaoferuje lepsze warunki. W czasach niskiego bezrobocia (5,1% w maju 2023) karta przetargowa jest po stronie pracowników.

Warto więc poprosić pracodawcę o wyższe wynagrodzenie, a jeśli nie ma takiej możliwości, spróbować wynegocjować chociaż większe benefity. Wyższa kwota na bony żywieniowe zawsze poprawi budżet. Kolejną ważną sprawą jest samokształcenie się. Poprawa znajomości języka angielskiego czy udział w specjalistycznym kursie dla branży zdecydowanie zwiększa kompetencje. Jest to idealny sposób na wzrost wynagrodzenia, a prędzej czy później pracodawca doceni podnoszenie kwalifikacji nie tylko pochwałą.

Można też zastanowić się nad zmianą pracy. Może akurat pojawi się dobra oferta z lepszą pensją lub nasza kariera wystartuje w bardziej lukratywnej branży. Ale są też inne sposoby zarabiania na życie.

Jak uzyskać dodatkowy dochód?

Dobrym pomysłem jest założenie własnej firmy (oczywiście jeśli istnieje pomysł na biznes) lub znalezienie dodatkowej pracy. Prostszym i szybszym sposobem jest sprzedaż rzeczy z domu, które nie są już potrzebne. Nawet jednorazowy zysk wzmacnia portfel lub zasila go dodatkowym budżetem, który można przeznaczyć np. na inwestycje.

Warto pamiętać, że nie opłaca się ryzykować inwestowania rezerwą finansową przeznaczoną na przyszłe wydatki, wkład do kredytu hipotecznego czy naprawę dachu. Środki, które są potrzebne w najbliższym czasie, warto ulokować w łatwo dostępnych (płynnych) instrumentach o niskim ryzyku.

Konta oszczędnościowe mają obecnie dobre oprocentowanie i przynajmniej częściowo pokonują inflację. Lokaty terminowe – „długoterminowe konto oszczędnościowe” mają z góry określony czas (6, 12, 18 miesięcy lub więcej), a to zapewni oprocentowanie – zysk na dłuższy okres.

A inwestycje długoterminowe?

W dłuższej perspektywie można sobie pozwolić na podjęcie ryzyka, aby uzyskać wyższe zyski. Szkoda trzymać wszystkie pieniądze na koncie oszczędnościowym, gdzie jeszcze niedawno oprocentowanie było prawie zerowe. W co zainwestować, aby zabezpieczyć przyszłość za 5 lub więcej lat?

  • ETF – w jednym ETF-ie zyskuje się zdywersyfikowany pakiet setek akcji lub obligacji. Dzięki temu są dobrym wyborem do inwestowania długoterminowego.
  • Akcje – są dla tych, którzy lubią obserwować, jak firmy osiągają wyniki. Warto inwestować w pojedyncze akcje. W przeciwieństwie do ETF-ów, jest tu jednak większe ryzyko, ponieważ stawia się na jedną lub kilka kart.
  • Platformy i aplikacje do inwestowania – to rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą zajmować się zakupami giełdowymi i wybieraniem odpowiednich ETF-ów lub akcji. Przykładem takiej platformy jest Fondee.

A co dodać do swojego długoterminowego portfela?

  • Nieruchomości – nie każdego stać na kupno mieszkania na kredyt hipoteczny i wynajmowanie go po obecnych cenach i stawkach, ale można inwestować w nieruchomości z mniejszym budżetem, na przykład poprzez fundusze.
  • Złoto – konserwatywna przechowalnia wartości – prawdopodobnie nie wzbogaci od razu, ale pomoże ustabilizować portfel.
  • Kryptowaluty – trzeba natomiast pamiętać, aby bezpiecznie przechowywać je w portfelu sprzętowym lub nawet zainwestować w nie w formie ETF-ów.

O czym jeszcze pamiętać?

Warto inwestować tylko w sprawdzone instrumenty. Nie można dać ponieść się emocjom w wyścigu z inflacją – trzeba być bardzo ostrożnym, aby oprzeć się kusząco brzmiącym inwestycjom, które obiecują zyski rzędu kilkudziesięciu procent rocznie. Lepiej pokryć inflację częściowo, niż stracić pieniądze.

Autorem artykułu jest Jan Hlavsa, CEO Fondee.


Fondee – Czeski startup Fondee zmienia sposób, w jaki ludzie myślą o inwestowaniu. Działa jako usługa online do łatwego inwestowania w fundusze akcji i obligacji. Więcej na: www.fondee.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.