Żylaki to dolegliwość, która większości osób kojarzy się z nogami. Tymczasem dotykają one również i innych części ciała. W przypadku mężczyzn dość popularnym schorzeniem są np. żylaki powrózka nasiennego. Problem ten dotyka 20% panów. Choroba, jeśli nie jest odpowiednio leczona, prowadzić może nawet do niepłodności.
Przyczyny powstawania żylaków powrózka nasiennego
Do powstawania żylaków prowadzi oddziaływanie na naczynie krwionośnego dużego ciśnienia hydrostatycznego, co ma związek z niewydolnością zastawek w żyłach jądrowych lub ich wrodzonym brakiem. Wówczas przepływ krwi jest zaburzony i zaczyna ona zalegać w naczyniach, które stają się coraz szersze i dłuższe. W końcu zaczynają tworzyć żylaki.
Żylaki powrózka nasiennego z uwagi na budowę anatomiczną na ogół dotykają lewej strony (90% przypadków). W przypadku chłopców w wieku 12-15 lat są to żylaki pierwotne. U dorosłych mężczyzn określa się je mianem żylaków wtórnych. Wywołane są najczęściej przez zakrzepowe zapalenie żyły jądrowej lub mają związek z rakiem jąder bądź nerek.
Żylaki powrózka nasiennego – stopnie zaawansowania choroby
Warto wiedzieć o tym, że żylaki powrózka nasiennego mają różny stopień zaawansowania. W pierwszym stadium są niewielkie i niemal niewidoczne. Nie dają wówczas w zasadzie żadnych objawów. Widoczne gołym okiem są dopiero w stadium trzecim. Mężczyzna odczuwa wówczas ból. Pojawia się też uczucie palenia w jądrach i okolicach. Jednak nawet w tej razie choroby nie wszyscy panowie decydują się na wizytę u lekarza. Czasem dopiero długotrwałe nieudane starania o dziecko skłaniają do przebadania się.
Pojawienie się żylaków prowadzi do wzrostu temperatury jąder. Pogorszeniu ulega proces odprowadzania z ich miąższu wolnych rodników, dwutlenku węgla oraz produktów przemiany materii. Niestety wpływa to bardzo niekorzystnie na syntezę testosteronu, powodując obniżenie stężenia tego hormonu, który jest niezbędny z punktu widzenia produkcji i rozwoju plemników. Pogarsza się jakość męskiego nasienia, a w skrajnych przypadkach dochodzi do niepłodności.
W jaki sposób leczy się żylaki powrózka nasiennego?
Z powyższym problemem należy udać się do specjalisty z dziedziny urologii. Podczas pierwszej wizyty w gabinecie lekarskim urolog ocenia wygląd okolic intymnych pacjenta oraz bada je w sposób palpacyjny. W momencie, gdy podejrzewa obecność żylaków powrózka nasiennego, powinien skierować pacjenta na badanie USG. Ultrasonografia pozwala uwidocznić wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w budowie naczyń żylnych powrózków nasiennych oraz wsteczny przepływ krwi. Często wykonywane jest także badanie nasienia.
Wybór odpowiedniego sposobu leczenia żylaków powrózka nasiennego u mężczyzn w dużej mierze zależy od ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz od stopnia zaawansowania choroby. Najczęściej wykonuje się zabieg laparoskopii bądź z wykorzystaniem mikroskopii. W przypadku młodych mężczyzn, którzy walczą z zaburzeniami jakości nasienia nie zaleca się wykonywania operacji tradycyjnych. Cechują się one bowiem niższą skutecznością i często prowadzą do powikłań różnego rodzaju.
Coraz większą popularnością cieszą się też metody mikroinwazyjne. Do dyspozycji są emobolizacja, która umożliwia zamknięcie przepływu krwi w zmienionych naczyniach żylnych oraz sklerotyzacja – wprowadzenie do naczynia środka farmakologicznego powodującego jego obkurczenie się. Są to zabiegi bezbolesne, które nie wiążą się z długą hospitalizacją. Jednak jeszcze nie we wszystkich miejscach się je wykonuje.
Żylaki powrózka nasiennego przyczyną bezpłodności
Niestety żylaki powrózka nasiennego to dla wielu mężczyzn dolegliwość wciąż bardzo wstydliwa. Dlatego mało się o niej mówi i wielu pacjentów trafia do urologa bardzo późno, gdy dochodzi już do niepłodności. Warto pamiętać, że niewdrożenie w odpowiednim czasie skutecznego leczenia prowadzić może do wielu poważnych problemów. W skrajnych wypadkach żylaki powrózka nasiennego są przyczyną niepłodności. Należy więc regularnie badać się i w przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości od razu udać się do lekarza.
Faktycznie o tym problemie dużo się nie mówi, a szkoda. Ja i mój mąż właśnie przez żylaki powrózka nasiennego przez spory czas nie mogliśmy mieć dziecka. Co ciekawe, lekarz przez długi czas też nie wiedział, co jest przyczyną niepłodności….
I udało się po zabiegu mieć dziecko?
Panowie nie bójmy się tego typu badań. Lepiej zapobiegać i dmuchać na zimne niż później długotrwałe się leczyć.
Panowie badajcie się to żaden wstyd ja co roku się badam nie mogłem mieć dzieci a teraz mam super pięknego synka 😀