Domowe sposoby na przeziębienie

Przeziębienie może nas dopaść o każdej porze roku. Zdarza się to jednak najczęściej w okresie zwiększonych zachorowań czyli jesienią i zimą. Nie zawsze trzeba od razu biec z tym do lekarza. Warto sięgnąć do sprawdzonych domowych sposobów.

Tym bardziej, że często są to środki oparte o medycynę naturalną, a wcale nie są gorsze niż te z apteki, a czasem nawet bardziej skuteczne. Tym bardziej, że stosowanie takich środków wzmacnia system odpornościowy i zmniejsza szansę na ponowne zachorowanie. Dodatkową zaletą domowych sposobów jest możliwość ich stosowania u dzieci i kobiet w ciąży.

Warto jednak pamiętać, że przeziębienia mogą być różne. Najczęściej kojarzy nam się to z katarem i kaszlem, ale przeziębienia może dotyczyć również pęcherza czy zatok. W zależności też od tego należy zastosować właściwe środki.

Domowe środki na pierwsze oznaki przeziębienia

Przy pierwszych oznakach przeziębienia warto sięgnąć po rozgrzewające napoje, w szczególności różnego rodzaju herbaty. Jest je bardzo łatwo przyrządzić, a dają naprawdę dobry skutek. Herbata z malin lub z sokiem malinowym albo herbata z imbirem doskonale rozgrzeją.

Herbata malinowa może być naparem ziołowym z liści i owoców malin, może to być też zwykła czarna herbata (nie należy używać herbaty zielonej, ponieważ ma działanie wychładzające), do której dolewamy po prostu soku malinowego. Warto sprawdzić skład soku, jeśli nie jest to sok domowy.

Z kolei korzeń imbiru starty do herbaty nie tylko rozgrzewa, ale również odkaża. Nie wolno tylko przesadzić z jego ilością ponieważ jest naprawdę ostry. Imbir zawsze warto mieć w domu, a najlepszy sposób na jego przechowywanie to zamrażarka. Taki zamrożony łatwo się ściera.

Chyba wszyscy pamiętamy z dzieciństwa napój podawany przy pierwszych oznakach przeziębienia, czyli mleko z miodem. To również dobra mikstura na ból gardła. Miód działa odkażająco, więc jest jak najbardziej wskazany w trakcie choroby. Trzeba jedynie pamiętać, żeby nie dodawać miodu do gorącego mleka lub wrzątku, ponieważ traci wszystkie swoje dobroczynne właściwości.

Domowe antybiotyki

Antybiotyki są często nadużywane, ale sprawa ma się całkiem inaczej z domowymi antybiotykami. Te spokojnie można używać, a nawet są zalecane. Chodzi o cebulę i czosnek, choć nie są to jedyne naturalne antybiotyki.

Cebula od dawna jest stosowana jako znakomity środek na kaszel. Najlepiej w formie syropu, który jest bardzo łatwy do zrobienia. Wystarczy, że plastry cebuli zasypiemy cukrem, a następnie odstawimy na kilka dni aż puści sok. Tak otrzymany syrop z cebuli działa odkażająco, przeciwzapalnie i wykrztuśnie. Mogą go pić dzieci i kobiety w ciąży. Warto mieć go w domu w okresie jesienno-zimowym.

Jeśli mówimy o naturalnych antybiotykach to oczywiście musi pojawić się czosnek. Już nasze praprababki wiedziały, że czosnek skutecznie działa przy przeziębieniach, grypie, zapaleniu oskrzeli, bólu gardła i zatok. Najlepiej spożywać go prewencyjnie codziennie, aby zawczasu uchronić się przed przeziębieniem. Wystarczy dodać nieco czosnku do masła i rozsmarować na kanapce. A jeśli boimy się charakterystycznego zapachu, można przegryźć natkę pietruszki, co również korzystnie wpłynie na zwalczenie przeziębienia, bo zawiera ona dużo witaminy C.

Autor: Katarzyna Marks

 

3 komentarze

  1. Ania Niemand-Niedziela Odpowiedz

    Szkoda, że lekarze zamiast propagować takie sposoby od razu przepisują apteczne specyfiki pełne niepotrzebnej chemii…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.