Przygotowanie przyjęcia komunijnego w domu jest prawdziwym wyzwaniem dla rodziców. Organizować ten uroczysty dzień należy odpowiednio wcześniej, aby w dniu komunii, wszystko było perfekcyjne i dopięte na ostatni guzik. W jaki sposób rozplanować plan organizacji komunii, od czego zacząć, aby zdążyć i sprostać wymaganiom dziecka?
Przyjęcie komunijne w domu – jak zorganizować je krok po kroku
1. Ustalenie kwoty, jaką możemy przeznaczyć na przyjęcie komunijne
Od naszego budżetu, jaki chcemy przeznaczyć na uroczysty obiad, zależeć będzie, to ile gości możemy zaprosić. Rodzice powinni przemyśleć jaką kwotę mogą przeznaczyć na tego rodzaju przyjęcie, aby zbytnio nie przeciążyć domowego budżetu. Ważne jest ustalenie limitu, jakiego nie chcemy przekroczyć.
2. Ustalenie liczby gości
Kiedy już znamy kwotę, jaką możemy przeznaczyć na przyjęcie,przystąpmy do spisania listy najważniejszych gości. Rodzinę warto poinformować o uroczystości minimum miesiąc wcześniej. Rodzice nie powinni zapraszać osób, których dziecko nie zna, czy nie czuje się dobrze w ich towarzystwie. W pierwszej kolejności należy uwzględnić na liście dziadków, rodziców chrzestnych, natomiast później przyjaciół i dalszą rodzinę. Dzięki precyzyjnie stworzonej liście nikogo nie pominiemy i będziemy w stanie dokładnie określić liczbę gości. Takie wyliczenia mają ogromne znaczenie przy wysyłaniu zaproszeń i planowaniu posiłków.
3. Wysyłanie zaproszeń
Zaproszenia przygotować zrobić samodzielnie i zaangażować do tej czynności pociechę. Jeśli nie mamy na to wystarczającej ilości czasu, można posłużyć się gotowymi wzorami zaproszeń. Na rynku znajdziemy wiele form zaproszeń, każdy znajdzie coś dla siebie. Aktualnie sporą popularnością cieszą się spersonalizowane zaproszenia ze zdjęciem bohatera uroczystości i indywidualnie dobraną treścią. To doskonały pomysł na stworzenie unikalnych zaproszeń i wysłanie ich do najważniejszych gości. Takie zaproszenia warto zamówić odpowiednio wcześniej. Należy w nich także poprosić gości o potwierdzenie przybycia, najlepiej do wybranego przez nas dnia.
4. Wybranie menu
Ważną kwestią, jest wybranie odpowiedniego menu, które będzie serwowane gościom. Warto wziąć pod uwagę preferencje samego dziecka, gdyż jest to przyjęcia dla niego. W trakcie wyboru dobrze kierować się prostymi smakami i lubianymi potrawami przez większość osób. Istotnym elementem przyjęcia jest tort. Można upiec go samodzielnie albo zamówić tort z wybranymi dekoracjami i spersonalizowanym napisem. W przypadku, gdy po przyjęciu zostanie jeszcze ciasto, można zapakować pokrojone kawałki do ozdobnych pudełek i dać je jako podarunek wychodzącym gościom.
5. Dobranie dekoracji
Jeśli chcemy, aby przyjęcie zapadło na długo w pamięci naszego dziecka i gości, należy pamiętać o stworzeniu wyjątkowej atmosfery. Do tego pomogą nam cudowne dekoracje. W wielu sklepach zakupić można pastelowe balony z komunijnymi akcentami, girlandy, ozdobne serwetki czy zestawy konfetti. Takie elementy dodadzą stylu i właściwego klimatu w trakcie całego uroczystego obiadu. Nowoczesny efekt uzyskamy poprzez rozsypanie na stołach konfetti o tematycznych wzorach. Na stołach warto dodatkowo umieścić specjalne przeznaczone na tę okazję stroiki czy klimatyczne świece.
6. Podziękowania dla gości
Miłym akcentem z pewnością okażą się podziękowania dla gości. To jakie podziękowania wybierzemy, zależy od naszego gustu i kreatywności. Mogą to być cukierki, czekoladki, mydełka, magnesy, breloczki, aniołki czy własnoręcznie zrobione ozdoby.
7. Wybranie prezentu dla dziecka
W dzisiejszych czasach przeważnie rodzice wybierają dla swoich pociech bardzo drogie prezenty na pierwszą komunię, takie jak Ipady, konsole do gier, laptopy, telefony komórkowy, tablety, aparaty cyfrowe, czy inny sprzęt elektroniczny. Jednak w przypadku, kiedy nasze fundusze są ograniczone, możemy wybrać równie ciekawe prezenty, jednak w niższych cenach.
Idealne prezenty na Komunię:
- Srebrna bransoletka lub naszyjnik
- Elektroniczna mata do tańczenia
- Gra Monopoly
- Hulajnoga
- Rower
- Kolorowa pościel z ulubionym motywem z bajki
- Rolki
Podczas organizacji całego przyjęcia należy także uwzględnić obowiązki związane z przygotowaniem ceremonii w kościele.Dziecko należy zaprowadzać na próby, zebrania organizacyjne i przymiarki stroju komunijnego. Należy także pomóc przy sprzątaniu kościoła. Przygotowanie uroczystości komunijnej w domu nie jest łatwe i wymagania dużego nakładu pracy. Jednak przy odpowiedniej organizacji, każdy rodzić może zorganizować swojemu dziecku wspaniałe przyjęcie komunijne, którego nie zapomni do końca życia.
Autor: Marta Lubowiecka
Pierwszy i ostatni raz zorganizowałem przyjecie w domu. To koszmar organizacyjny i finansowy. A dodatkowo żona która chciała przyjęcie w restauracji wiecznie się czepiała że to nie tak – nie na czas itp.
W dzisiejszych czasach – tylko restauracja
Bardzo pomocne informacje