Jak ubrać dziecko na pierwszą komunię – praktyczne wskazówki

Pierwsza Komunia Święta to ogromne wydarzenie zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka, które do niej przystępuje, bez względu na to czy rodzina jest mocno religijna czy też rzadko odwiedza mury kościoła. Ten szczególny dzień ma przede wszystkim wymiar właśnie religijny, jednak nieodłącznym elementem tego ważnego wydarzenia jest również ubiór małego człowieka, który przyjmuje pierwszą komunię. Jak ubrać dziecko aby wyglądało elegancko, ale nie ekstrawagancko i czy tradycyjna biel u dziewczynek oraz czerń bądź granat dla chłopców są najlepszymi wyborami? Zapraszamy do lektury.

Jaki ubiór wybrać na pierwszą komunię?

Wybranie odpowiedniego ubioru dla młodego człowieka wcale nie jest proste i to niezależnie od tego czy wybieramy strój dla córki czy też dla syna. Do wyboru mamy całą masę przeróżnych sukienek, tradycyjne alby oraz wiele rodzajów garniturów w kolorach od bieli, przez beż, aż do klasycznej czerni. Pierwszym etapem w procesie doboru odpowiedniego stroju jest wybór pomiędzy albą a tradycją jaką jest sukienka komunijna bądź garnitur komunijny. Jeszcze niedawno prym wiodły alby.

Poprzednia dekada to bowiem królowa alb. Ich zwolennicy podkreślają, że alby, czyli biały strój, najczęściej jednolity dla wszystkich dzieci przystępujących do pierwszej komunii świętej gwarantuje, że święto nie będzie miało charakteru modowego. Ta ważna uroczystość kościelna ma być bowiem przede wszystkim przeżyciem duchowym dla dziecka a nie wybiegiem mody. Z tym zdaniem część z nas zgadza się, część jest zdecydowanie przeciwna. Przeciwnicy alb podkreślają, że każdy powinien mieć prawo wyboru, w tym wyboru do ubrania własnego dziecka zgodnie z własnym „widzimisię” oraz gustem. Czy słusznie? Ocena zależy od każdego z nas.

Warto również wiedzieć, że istnieją parafie, w których dziewczynki idą do komunii w jednolitych sukienkach, a chłopcy w ciemnych garniturach, a ubrania te zamawiane są u producenta grupowo przez wszystkich rodziców. Jest to niejako forma pośrednia dla ubioru w ten ważny dzień.

Co wybrać – albę czy sukienkę bądź garnitur?

Przede wszystkim podejmując decyzję należy mieć na względzie zwyczaje panujące w parafii, w której nasze dziecko będzie przystępowało do Pierwszej Komunii Świętej. Jeżeli tradycją jest ubranie alb przez wszystkie dzieci, nie wyróżniajmy się i uszanujmy tę tradycję. Jeżeli natomiast w konkretnej parafii dzieci ubierane są w sukienki i garnitury, nie forsujmy pomysłu dotyczącego alb. Istotne jest również, aby nasza pociecha czuła się komfortowo w wybranym wspólnie ubraniu. Nie ma bowiem nic gorszego dla dziecka, niż wieczne poprawianie sukienki czy garnituru ponieważ jakiś element ubioru uwiera bądź jest źle dopasowany.

Jaką sukienkę oraz jaki garnitur wybrać?

Istnieje kilka zasad, jakimi powinniśmy kierować się przy wyborze odpowiedniego stroju. Warto podkreślić, że producenci dziecięcej odzieży okazjonalnej korzystają z okazji i ustalają wygórowane ceny ubrań, które zazwyczaj nie są jej warte. Należy wiedzieć, że wydanie tysiąca złotych na ubiór komunijny dla dziecka nie jest trudny, ale identycznie ubrania możemy kupić za połowę ceny. Warto zatem poszukać miejsc, w których sukienkę bądź garnitur można znaleźć niedrogo i w tej samej jakości. Dziecko założy ten odświętny strój w dniu Pierwszej Komunii Świętej oraz w trakcie Białego Tygodnia. I na tym kończy się „żywot” sukienki oraz garnituru.

Ważne jest również to, aby nie popełniać błędu, który robi niestety bardzo dużo rodziców – strój nie powinien być za duży. Powinien być dopasowany, aby wyglądał estetycznie, a jednocześnie aby dziecko czuło się w nim maksymalnie komfortowo. Za duże ubrania dzieci wyglądają czasami nawet komicznie na zdjęciach, które oglądamy u rodziny czy naszych znajomych. A pamiętajmy, że jest to pamiątka na całe życie.

Wybór garnituru komunijnego dla młodzieńca opiera się zazwyczaj na dobraniu odpowiedniego jego koloru. Jeszcze do niedawna królowała czerń, lecz obecnie odchodzi się od tego trendu i króluje tutaj klasyczny ciemny granat. Jeżeli zaś chodzi o klasyczne sukienki komunijne to w 95% wybierane są te w kolorze białym, ale spotyka się również kolor ecru oraz bladoróżowy. My jednak stawiamy na klasykę – granat oraz biel.

Pamiętajmy też, że sukienka komunijna nie powinna być przesadnie strojna. To nie ślub, a komunia, o czym często zapominają rodzice małych dam przystępujących do ważnego wydarzenia, jakim jest Pierwsza Komunia Święta. Dotyczy to również ubrania jakim są alby, bowiem obecnie producenci prześcigają się w ich dekorowaniu. Prostota, czyli mniej znaczy więcej ma zastosowanie również w przypadku tej ważnej uroczystości religijnej.

Autor: Gabriela Księżopolska

2 komentarze

  1. Magda Odpowiedz

    Najlepszym rozwiazaniem sa alby- wszystkie dzieci sa ubrane tak samo wygladaja elegancko i ladnie dzieki czemu nikt sie nie wyroznia a dzieci czuja sie komfortowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.