Masturbacja dziecięca – jak reagować?

Należy wiedzieć, iż masturbacja nie wynika ze zbyt wczesnego pobudzenia seksualnego. Dzieci onanizują się przede wszystkim z czystej ciekawości swojego ciała. Dziecko nie ma świadomości społecznych ograniczeń, nie zdaje sobie sprawy, że pewne części ciała uważane są za wstydliwe i bardzo intymne. Traktuje dotykanie swoich narządów płciowych jako normalne zachowanie, identyczne, jak w przypadku dotykania swoich paluszków czy stópek. Oprócz tego dzieci onanizują się, gdyż jest to dla nich czynność przyjemniejsza, aniżeli dotykanie pozostałych części ciała.

Przyczyny masturbacji dziecięcej

Onanizują się już dzieci w wieku kilku lat. Rodzice nie potrafią zaakceptować tej czynności, gdyż nie mogą wyobrazić sobie, iż ich niewinny maluch jest zdolny do takich działań. Jednak wszyscy rodzice powinni wiedzieć, że w masturbacji dziecięcej nie ma nic złego. Jest to naturalne działanie, w którego trakcie dziecko odczuwa przyjemność. Już niemowlęta przez przypadkowe sytuacje, odkrywają zalety onanizowania się przy pomocy takich przedmiotów jak na przykład maskotki.

Dziecięca masturbacja daleko odbiega od onanizowania się dorosłych ludzi. Dziecko nie zdaje sobie w zupełności sprawy od ilości wszystkich elementów otaczających ten proces. Dla malucha jest to po prostu miła czynność, której chce się poddawać. Przyczyną dziecięcej masturbacji jest tylko i wyłącznie chęć odczuwania przyjemności, niemająca podtekstów seksualnych.

Rodzaje masturbacji dziecięcej

1. Masturbacja dziecięca rozwojowa

Rozpoczyna się już w wieku od 2 do 3 lat, a nasila w wieku 5 do 6 lat. Masturbacja rozwojowa natęża się zwłaszcza w fazie dojrzewania. W jaki sposób wygląda? Dzieci bawią się narządami, zaciskają uda i wykorzystują do zabawy przedmioty, aby pocierać swoje miejsca intymne. Przeważnie powtarzają swoją jedną wybraną metodę. Dziecko chce przede wszystkim odczuwać przyjemność z tej czynności, manipuluje swoimi narządami w tajemnicy. To rodzaj masturbacji poznawczej, która z czasem przemija. Rodzice nie powinni się wówczas martwić, dziecko poznaje w końcu tylko swoje ciało i sposób, w jaki ono reaguje na pewne bodźce.

Rodzice muszą uświadomić sobie, iż jest to zjawisko całkowicie normalne i naturalne w trakcie rozwoju dziecka. W przypadku, kiedy zauważymy, iż nasze dziecko się onanizuje, nie przeszkadzajmy mu, nie krzyczmy na niego. Najlepiej, jeśli odwrócimy uwagę dziecka od tej czynności, na przykład pytaniem. Rodzice mogą także powiedzieć swojemu maluchowi, że nie powinien wykonywać tej czynności przy nich. Nie warto doprowadzać do sytuacji, kiedy dziecko po rozmowie z rodzicem, ma poczucie winy, boi się, że zrobiło coś złego.

2. Masturbacja dziecięca eksperymentalna

Jest to rodzaj masturbacji spowodowany chęcią poznania swojego ciała. Wykonywana czynność nie jest przeprowadzana potajemnie. Dziecko traktuje wówczas swoje ciało jako pole do eksperymentów. Młody człowiek może w tym okresie wkładać sobie różne przedmioty do pochwy czy odbytu. Chłopcy próbują wówczas zakładać pewne rzeczy na penisa. Rodzice muszą wtedy pilnować, aby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy.

Najlepiej na spokojnie porozmawiać ze swoją pociechą. Rodzice muszą wytłumaczyć maluchowi jak taka zabawa może być groźna dla jego zdrowia i dać do zrozumienia dziecku, w jaki sposób może skończyć się dla niego masturbacja.

3. Masturbacja dziecięca instrumentalna

Jest to forma onanizmu polegająca na zaspokojeniu innej potrzeby malucha, aniżeli odczuwanie przyjemności. Często dochodzi do niej przed trzecim rokiem życia. W ten sposób dziecko może próbować zwrócić na siebie uwagę, radzi sobie ze stresem, nadmierną stymulacją czy lękiem. W niektórych przypadkach może być to objaw infekcji układu moczowo-płciowego. Taka forma masturbacji może zmienić się w nałóg dlatego rodzice, powinni obserwować swoje dziecko i w razie potrzeby interweniować.

W tym przypadku rodzice powinni wiedzieć, iż taka masturbacja jest sygnałem, iż z dzieckiem dzieje się coś złego. Być może nie radzi sobie ze stresem, cierpi na infekcję, albo potrzebuje większego poczucia bezpieczeństwa. Innymi powodami takiego onanizmu jest rozwód rodziców czy brak ich uwagi. Warto wówczas zgłosić się do specjalisty.

Masturbacja dziecięca – jak reagować?

Jeśli rodzice mają wątpliwości co do zachowania swojego dziecka, nie powinni być bierni. Warto skorzystać wówczas z pomocy seksuologa czy psychologa dziecięcego, który z pewnością będzie mógł pomóc maluchowi w rozwiązaniu jego problemów.

Autor: Marta Lubowiecka

7 komentarze

  1. Matka Odpowiedz

    A moja niespełna 6 letnia córka często się onanizuje co mnie strasznie denerwuje bo mam poczucie jakby nad tym nie panowała tylko z przyzwyczajenia już to robiła. Nawet w Przedszkolu już zaczęła. Ręce mi opadają bo nie mogę jej od tego odzwyczaić….

  2. PATRYCJA Odpowiedz

    Moj syn 9 letni się masturbuje zwykle tak jakby to było bardzo przyjemne dodyka moje miejsca intymne ktoś otpowie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.