Aparaty lingwalne – językowe

Każdy z nas ma prawo do ładnego uśmiechu. By go uzyskać często trzeba założyć aparat ortodontyczny. Dzięki przezroczystym zamkom jest on mniej widoczny, ale zauważalny. A co jeśli nie chcesz pokazywać, że masz aparat ortodontyczny, a chcesz wyprostować zęby? Jeśli od dawna myślisz o leczeniu ortodontycznym, ale odstrasza Cię wizja zamków na zębach – nawet tych przezroczystych?

Pozostaje tylko jedno rozwiązanie – aparat lingwalny zwany inaczej językowym.

Niewidoczny aparat lingwalny na zęby jest doskonałą alternatywą dla typowego, mocno widocznego aparatu ortodontycznego. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób o dużym poczuciu estetyki, dla osób, które z racji wykonywanego zawodu nie mogą pozwolić sobie na zastosowanie aparatu zewnętrznego. Oferta skierowana jest dla tych, którzy z jednej strony cenią sobie naturalny, piękny uśmiech i wygląd zewnętrzny a z drugiej strony indywidualizm oraz perfekcyjną jakość i skuteczność działania.

Zalety

 • Estetyczny, naprawdę niewidoczny z zewnątrz;
 • Wyleczy każdą wadę zgryzu;
 • Odpowiedni dla każdego i w każdym wieku;
 • Doskonałe wyniki leczenia;
 • Bez ryzyka odwapnień na przednich powierzchniach zębów;
 • Ryzyko próchnicy jest mniejsze – wewnętrzne powierzchnie zębów są bardziej odporne na odwapnienie i próchnicę w porównaniu z powierzchniami wargowymi;
 • Większa wygoda użytkowania ze względu na niski i płaski profil zamków;
 • Zaprojektowany i wyprodukowany dla konkretnego pacjenta;
 • Możliwość zobaczenia na modelu efektu końcowego jeszcze przed założeniem aparatu;
 • W niektórych przypadkach można skrócić czas leczenia pacjenta – siła przyłożona do zęba znajduje się blisko centrum oporu, co powoduje, że zęby szybciej się przemieszczają;
 • Mniejszy ból podczas leczenia – cienkie łuki stosowane w połączeniu z zamkami lingwalnymi, działają słabymi siłami biologicznymi, nie przeciążającymi systemu nerwowo-więzadłowego;
 • W przeciwieństwie do tradycyjnego aparatu w technice lingwalnej nie stosuje się pierścieni i ligatur;
 • Dużo precyzyjniejszy niż tradycyjny z uwagi na indywidualne projektowanie;

Ortodoncja lingwalna dzieli się na:

 • aparaty indywidualnie projektowane, do których zalicza się aparat INCOGNITO, INCOGNITO LITE oraz aparat WIN;
 • aparaty językowe proste wśród których wymienia się aparat 2D, 3D, STB, HIRO;

Historia

Aparaty językowe nie są nowością. Ich stosowanie poparte jest ponad 35-cio letnim okresem pracy i unowocześnień – zarówno w kształcie, jak i w komforcie pacjenta.

Leczenie

W tej technice zamki są przyklejone od wewnętrznej strony zęba i zupełnie nic nie widać na zewnątrz nawet przy szerokim uśmiechu! Aparat językowy różni się od zewnętrznego miejscem przyklejenia zamka, brakiem pierścieni oraz niewidocznością samego aparatu jak i elementów dodatkowych. Same zamki są tylko „przenośnikami” sił z aktywnie działającego łuku na ząb. W przypadku techniki lingwalnej używa się zarówno innych zamków jak i innych łuków niż w technice zewnętrznej.

Dodatkową zaletą jest możliwość zobaczenia na modelu efektu końcowego jeszcze przed założeniem aparatu. W przypadku aparatów językowych leczenie niektórych wad jest znacznie krótsze, w innych nawet łatwiejsze niż w technice aparatu tradycyjnego, choć zazwyczaj czas leczenia jest podobny do leczenia aparatem tradycyjnym, a sama mechanika działania aparatów lingwalnych jest taka sama jak tradycyjnych.

Aparatem językowym można wyleczyć obecnie każdą wadę zgryzu.

Jedynym warunkiem jest brak aktywnej choroby przyzębia, obecność zębów stałych oraz dostateczna ilość części koronowej zęba do przyklejenia zamka. Możliwe jest również leczenie pacjentów z zatrzymanymi zębami oraz przypadków chirurgicznych. Trudniejsze przypadki wymagają oczywiście zastosowania odpowiednich technik leczniczych i aparatów.

Stosowane systemy

Obecnie możliwe jest leczenie kilkoma systemami – jest kilka firm na świecie zajmujących się produkcją aparatów lingwalnych. Różnią się one kształtem, wielkością i możliwościami. Proste aparaty, kontrolujące przesunięcia wyłącznie w dwóch płaszczyznach są w stanie wyleczyć proste wady, drobne nieprawidłowości zębowe, tj. stłoczenia czy szparowatości. Do kompleksowego leczenia należy użyć bardziej skomplikowanych aparatów, które kontrolują ruchy we wszystkich trzech kierunkach. Większość aparatów bazuje na gotowych elementach produkowanych przez firmy i przy pomocy technika ustawia je precyzyjnie na modelu.

Pod koniec 2004 r. wprowadzono na rynek nowość: miejsce prefabrykowanych zamków zajęły indywidualnie wykonywane zamki INCOGNITO firmy TOP – SERVICE LINGUALTECHNIK z Niemiec. Na początku 2005 r. dr Katarzyna Łoza-Sołtyk pojechała tam na staż, co pozwala jej obecnie na leczenie nawet najtrudniejszych przypadków. Następnie pojawił się aparat Incognito Lite a obecnie nowością na rynku cieszy się aparat lingwalny WIN.

O doświadczeniu i praktyce

W klinice Soldent w aparatach lingwalnych specjalizuje się dr Katarzyna Łoza-Sołtyk. Jako jedna z pierwszych lekarzy w Polsce wprowadziła je na naszym rynku, korzystając z bogatych kontaktów z lekarzami z zagranicy, gdzie wykonywane są już od ponad 30 lat. Jako jedna z nielicznych w Polsce wykonuję ortodontyczne leczenie aparatami lingwalnymi za pomocą indywidualnie wykonywanych zamków INCOGNITO oraz niedawno wprowadzonych na rynek zamków WIN. Jej umiejętności potwierdzają międzynarodowe szkolenia oraz zdobyte certyfikaty i dyplomy.


Dr Katarzyna Łoza-SołtykDr Katarzyna Łoza-Sołtyk uzyskała tytuł MASTER OF SCIENCE ORTODONCJI LINGWALNEJ obroniony na prestiżowej uczelni w Niemczech. Specjalizacja odbyła się pod okiem prof. Dirk Wiechmann – twórcy techniki lingwalnej. Tym samym dr Katarzyna Łoza-Sołtyk jest pierwszym lekarzem w Polsce z tytułem MASTER OF SCIENCE ORTODONCJI LINGWALNEJ.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.