Idealna niania – jak ją znaleźć?

Znalezienie odpowiedniej niani może być trudnym zadaniem, dlatego też warto się do niego odpowiednio przygotować. Niekiedy od umieszczenia ogłoszenia do zatrudnienia mija kilka tygodni, a nawet miesięcy. Aby pomóc ci w tym niełatwym temacie, przedstawiamy kilka porad związanych ze znalezieniem idealnej opiekunki do dziecka.

Krok pierwszy – ustal swoje priorytety

Po pierwsze zdecyduj, czego będziesz wymagała od przyszłej niani. Porozmawiaj z partnerem o tym, jak wyobraża sobie idealną opiekunkę do dziecka. Wspólnie ustalcie, czy zatrudnicie osobę starszą i doświadczoną w opiece nad dziećmi, czy może młodą i energiczną nianię z dyplomem. Zadajcie sobie pytanie o sposób, w jaki opiekunka ma zajmować się dzieckiem. Czy będzie odpowiedzialna tylko za karmienie, zabawę, transport i kąpiel? A może szukacie opiekunki, która będzie waszym stałym partnerem w wychowywaniu dziecka? Stwórzcie listę, do której będziecie mogli się odwołać podczas rozmowy z kandydatami.

Krok drugi – niech świat się dowie, że szukasz niani!

Najprostszy sposób na znalezienie opiekunki do dziecka to zapytanie o nią przyjaciół i rodziny. Jeśli nie są w stanie nikogo polecić, niech zapytają swoich znajomych. W ten sposób uzyskasz kontakt do osoby, którą polecają inni rodzice.

Kolejnym sposobem na znalezienie niani jest zamieszczenie ogłoszenia w internecie. Pamiętaj o wymienieniu wszystkich najważniejszych cech i kwalifikacji, jakich oczekujesz od przyszłej niani. Dobrze, jeśli opiszesz obowiązki związane z jej przyszłą pracą oraz orientacyjne wynagrodzenie. Nianię można też znaleźć poprzez strony internetowe zamieszczające wyłącznie ogłoszenia o pracę opiekunki do dziecka. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, iż zamieszczenie anonsu w internecie będzie wiązało się z dużym odzewem od nieznajomych osób. Warto już na początku odsiać te, które nie mogą przedstawić żadnych referencji, ani dowodów potwierdzających umiejętność opieki nad dziećmi.

Możesz też skorzystać z pomocy agencji reprezentujących i zrzeszających nianie. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest to, iż każda rekomendowana przez agencję osoba jest wcześniej sprawdzana pod wieloma aspektami. Instytucja taka weryfikuje poprzednie doświadczenia niani, jej niekaralność i często też obecność chorób czy uzależnień. Decydując się na pomoc agencji, masz więc większą pewność, iż osoba, którą zatrudnisz, będzie dobrym i odpowiedzialnym opiekunem dla twojej pociechy.

Krok trzeci – rozmowa kwalifikacyjna

Porozmawiaj z jak największą liczbą kandydatów. To twoja szansa na lepsze poznanie osobowości, doświadczenia, inteligencji i innych niezwykle istotnych aspektów. Zadawaj konkretne pytania związane z ich doświadczeniem zawodowym oraz sposobem, w jaki wychowują powierzone im dzieci. Możesz zapytać też o osobiste zainteresowania i poglądy, aktywność po pracy, inne umiejętności, nałogi, posiadanie prawa jazdy oraz oczekiwane wynagrodzenie. Osoby, które wydają się godne zaufania, powinny mieć już na tym etapie możliwość przeprowadzenia krótkiej rozmowy z dzieckiem, aby zobaczyć, czy do siebie pasują. Musisz zaufać swojej intuicji. Jeśli wydaje ci się, że między nianią a dzieckiem nie „iskrzy” to prawdopodobnie masz rację. Jak na pierwszej randce.

Krok czwarty – sprawdź referencje

Jeśli korzystasz z agencji niań, to ona zajmie się sprawdzeniem wiarygodności referencji i doświadczenia zawodowego przyszłej opiekunki. Jeśli jednak szukasz na własną rękę, bądź bardzo skrupulatna i podejrzliwa. Niekiedy rodziny są tak zachwycone rozmową kwalifikacyjną, że rezygnują ze sprawdzenia przeszłości kandydatów. Zawsze warto upewnić się, że nasze dzieci będą pod opieką odpowiedzialnej osoby. Jeśli opiekunka posiada referencje, zadzwoń i zapytaj jej poprzednich pracodawców o zadowolenie z opieki nad ich pociechami. Sprawdź też media społecznościowe, na których udziela się przyszła niania. Osoba ta będzie w pewnym sensie członkiem twojej rodziny, jeśli więc posty, które publikuje i przekonania, które wyznaje są zupełnie sprzeczne z twoimi, być może nie będzie dla was najlepszym wyborem.

Sprawdź nianię we własnym domu

Jeśli znalazłaś już osobę, której chcesz powierzyć opiekę nad dzieckiem, zaplanuj kilka godzin na „dzień testowy”. To czas, w którym będziesz mogła lepiej zaobserwować zachowanie niani, jej interakcje oraz sposób opieki nad pociechą. Chociaż pierwsze wrażenie jest niezwykle ważne, to pamiętaj jednak, że i opiekunka potrzebuje czasu na poznanie waszej rodziny. Nie oczekuj więc, że będzie idealna już pierwszego dnia. Każdy nowy pracownik potrzebuje szkolenia w miejscu pracy, a niania nie jest tu wyjątkiem. Poświęć jej więc czas, by razem zbudować udaną i długoterminową relację.

Autor: Karol Grochowski

4 komentarze

  1. Justyna Odpowiedz

    W dzisiejszych czasach znalezienie dobrej opiekunki jest naprawde trudne a niestety ceny tez nie sa male. Na pewno trzeba dokladnie sprawdzic przed podjeciem decyzji albo popytac wsrod znajomych czy maja kogos godnego zaufania do polecenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.