Ostropest Plamisty to roślina należąca do grupy astrowatych, której prozdrowotne właściwości są znane od setek lat. Według informacji encyklopedycznych, pierwsze wzmianki na temat zastosowania Ostropestu Plamistego pochodzą jeszcze od Pliniusza. Obecnie Ostropest Plamisty jest używany przede wszystkim w formie herbatek oraz suplementów diety, zwłaszcza w przebiegu zaburzeń czynności wątroby.
Zastosowanie Ostropestu Plamistego
Pierwotnie Ostropest Plamisty był stosowany przede wszystkim w postaci wyciągów oraz jako susz, z którego sporządzano napary. Aktualnie, dzięki rozwojowi technologicznemu, mamy do dyspozycji również wiele innych form bazujących na wyciągu z tej rośliny. Należy tutaj wymienić przede wszystkim:
- 1. Oleje z Ostropestu Plamistego
- 2. Tabletki zawierające wyciąg z tej rośliny
- 3. Herbaty zawierające susz z Ostropestu Plamistego
Preparaty na bazie Ostropestu Plamistego przeważnie nie posiadają statusu leków, lecz suplementów diety, co odróżnia Ostropest Plamisty na przykład od Fosfolipidów Sojowych, które również są stosowane w przebiegu zaburzeń czynności wątroby. Jednak pomimo tego faktu, stosowanie dobrej jakości na bazie Ostropestu jest zalecane zarówno w przypadku problemów z wątrobą, jak też w formie wspomagania pracy układu żółciowego.
Prozdrowotne właściwości, jakie wykazuje Ostropest Plamisty, wynikają przede wszystkim z obecności w tej roślinie substancji znanej pod mianem Sylimaryny. Związek ten często jest określany mianem substancji, jednak w rzeczywistości Sylimaryna stanowi kompleks kilkudziesięciu różnych substancji naturalnych, w tym między innymi flawonoliganów: sylibiny oraz izosylibiny.
Właściwości Sylimaryny znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w odniesieniu do poprawy czynności wątroby. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku wspomnianych już Fosfolipidów Sojowych, Sylimaryna wnika do wnętrza komórek wątroby, przyspieszając tym samym naturalne procesy regeneracji tego narządu oraz działając w sposób ochronny.
Kiedy stosuje się Sylimarynę?
Jak wspomniano, preparaty na bazie Ostropestu Plamistego są dedykowane przede wszystkim osobom, które mają problemy z prawidłową czynnością wątroby. Sylimaryna znajduje więc zastosowanie w szczególności w takich wypadkach, jak:
- 1. Przewlekłe zaburzenie czynności wątroby
- 2. Zastosowanie profilaktyczne w przypadku nosicielstwa HBV i/lub HCV
- 3. Zastosowanie profilaktyczne w przypadku ciężkostrawnej diety lub przyjmowania leków wykazujących działanie hepatotoksyczne
- 4. Zastosowanie w leczeniu zatruć wątroby –
- 5. Zastosowanie w procesie rekonwalescencji po ciężkich zatruciach związanych z uszkodzeniem wątroby – np w wyniku choroby alkoholowej
- 6. Zastosowanie w przebiegu marskości wątroby oraz w profilaktyce marskości
Warto przy tym pamiętać, że Sylimaryna nie jest substancją działającą w sposób doraźny. Skuteczność przyjmowania preparatów zawierających wyciągi z Ostropestu Plamistego jest warunkowana regularną suplementacją. Zanim Sylimaryna przeniknie wewnątrz komórek wątroby i zacznie spełniać swoją funkcję, musi upłynąć co najmniej 2 do 3 tygodni. Stąd też stosowanie preparatów na bazie Ostropestu w sposób doraźny, np. po ciężkostrawnych posiłkach lub w przypadku chwilowych dolegliwości wątrobowych, całkowicie mija się z celem.
Jaką formę Ostropestu Plamistego należy wybrać?
Najłatwiej dostępną postacią Ostropestu Plamistego są rzecz jasna herbaty na bazie suszu tej rośliny. Produkty tego rodzaju możemy znaleźć nie tylko w aptekach oraz sklepach ze zdrową żywnością, ale nawet w zwykłych marketach. Należy jednak uważnie podchodzić do tanich produktów na bazie Ostropestu: mogą zawierać surowiec pochodzący z niesprawdzonych upraw, gdzie np. stosuje się chemiczne środki ochrony roślin.
Stąd też zaleca się przyjmowanie tylko i wyłącznie preparatów pochodzących od sprawdzonych producentów. Bardzo ciekawą formę Ostropestu Plamistego stanowią oleje na bazie wyciągów z tej rośliny. Odznaczają się one nie tylko wysokim stężeniem Sylimaryny, lecz również zapewniają dobrą przyswajalnością. Oleje na bazie Ostropestu Plamistego najczęściej są jednak wyraźnie droższe, niż np. Sylimaryna w postaci tabletek. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na wyciąg z Ostropestu w tej ostatniej formie, warto stosować Sylimarynę łącznie z innymi substancjami wspomagającymi czynność wątroby, w tym zwłaszcza z Fosfolipidami Sojowymi oraz wyciągami z Karczocha. Wynika to z faktu, że biodostępność Sylimaryny w postaci tabletek jest wyraźnie niższa, niż ma to miejsce na przykład w przypadku olejów z Ostropestu.
Przeciwwskazania do stosowania Ostropestu Plamistego
Co do zasady, nie istnieją żadne poważne przeciwwskazania do przyjmowania preparatów na bazie Ostropestu. Jednakowoż, nie zaleca się podawania wyciągów z Ostropestu dzieciom poniżej 12 roku życia. Co również ważne, chociaż wpływ jaki na wątrobę wywiera Sylimaryna w dużej mierze jest podobny do działania Fosfolipidów Sojowych, to jednak te dwie substancje nie dublują się wzajemnie. Oznacza to, że nie istnieją przeciwwskazania do łącznego przyjmowania preparatów zawierających Sylimarynę oraz Fosfolipidy Sojowe.
Ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo przyjmowania Sylimaryny w okresie ciąży lub karmienia piersią, nie zaleca się stosowania preparatów na bazie Ostropestu w wymienionych sytuacjach. Sylimaryna nie wchodzi w niepożądane interakcje z innymi lekami. Jednak w przypadku przewlekłych chorób lub poważnych problemów ze zdrowiem, przed rozpoczęciem suplementacji przy użyciu preparatów na bazie Ostropestu zalecana jest konsultacja z lekarzem.
Autor: Radosław Łozowski
Ciekawy tekst. Sama standardowo kupuję różne herbaty ziołowe w marketach, ponieważ są pod rękę. Teraz przejrzałam kilka opakowań i faktycznie często widzę „Kraj pochodzenia: Chiny”.
Jestem po oltx wątroby z powodu psc. Takie znachorstwo naraża takich jak ja na dodatkowe cierpienie gdy nie znają podstaw stosowania ziół. Ostropest można stosować wyłącznie przy drożnych drogach żółciowych. A rada aby go używać jest dobra dla pijaków. Którzy jak chleją nie zastanawiają się nad wątrobą. Oraz osób jadających za dużo lub za tłusto. Które powinny zmienić przyzwyczajenia. Dlatego ostropest wolno stosować tylko wtedy gdy ma się pewność drożności dż. Np po rezonansie. Podwyższenie zwłaszcza ggtp, czy fosfatazy, ale czasem także aspat i allat może wystąpić z powodu blokowania dż. Wzrost poziomu bilirubiny jest objawem niedrożności dż. Tak więc przy wzroście poziomu bilirubiny, albo przy takim wzroście podczas stosowania ostropestu, należy go odstawić, gdyż może pogarszać stan chorego i wywoływać świąd. Osoby chorujące na psc, pbc, Aich, prawie nigdy nie piją alkoholu, bo zawsze wywołuje to u nich potężne problemy.Osoby chcące sobie pomóc zapraszam na czytelnie medyczne Borgis po polsku i pubmed po angielsku.
„w przypadku przewlekłych chorób lub poważnych problemów ze zdrowiem, przed rozpoczęciem suplementacji przy użyciu preparatów na bazie Ostropestu zalecana jest konsultacja z lekarzem”.
Chyba autor wyraźnie zaznaczył, że nie zawsze wskazane jest stosowanie Ostropestu na własną rekę. Jestem nosicielką HBV od 7 roku życia(zarażona mnie najpewniej w szpitalu) i moja hepatolog zaleca mi regularne stosowanie Sylimaryny, Fosfolipidów Sojowych oraz soku z karczocha. Każda substancja może być niewskazana w niektórych sytuacjach, nie tylko taletki z wyciągami z ostropestu.
czytelniamedyczna.pl/2561,rola-sylimaryny-w-zapobieganiu-i-leczeniu-chorob-watroby.html
naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C380039%2Chepatolodzy-o-lekach-roslinnych-w-terapii-chorob-watroby.html
hbv.pl/sil.php
Żyje z marskością. I wiem jak to działa. Tylko ten może mówić o czymkolwiek jeśli tego doświadczył.
„Pierwsza zasadnicza rzecz – sylimaryna nie rozpuszcza się w wodzie! Stąd też wszyscy, którzy jedzą zmielone owoce ostropestu, albo wykonują odwar, napar wodny – mogą sobie naprawdę odpuścić i iść do apteki po Sylimarol albo Legalon (standaryzowane wyciągi z ostropestu zawierające 70-80% sylimaryny).”
Cóż, artykuł dość ogólny i ubogi. Nie będę go wzbogacać, bo jestem za cienka 😄 odsyłam do dr Różańskiego i jego uczniów. Z własnego doświadczenia: warto stosować sylimarynę w połączeniu z wyciągiem z karczocha. U córki po chemiiterapii stosowałam preparat Sylicynar, który właśnie łączy ostropest z karczochem, działaj@ce synergistycznie. Po 4 miesiącach stosowania córka ma ALT i AST w normie (przy istniejącym zespole metabolicznym). Ma mniej niż 12 lat i nie ma żadnych skutków ubocznych stosowania tegoż preparatu.
Proszę o wszystkie wskazówki, w jakiej postaci go zażywać ???
a kto to jest/był Pilniusz?