Urlop jest czasem odpoczynku. Niestety przez nieodpowiednie przygotowanie wielu z nas, zamiast odpocząć i zregenerować siły, ma nawet więcej stresu niż na co dzień. Wybierając się na wakacje myślimy o plaży, o tym co spakować i jak będziemy wypoczywać z całą rodziną.
W tym okresie planujemy zapomnieć o problemach. Ostatnie czego chcemy to awaryjna wizyta u laryngologa, okulisty czy na pogotowiu. Wielu problemów z którymi lekarze najczęściej spotykają się latem można by uniknąć, jeśli tylko odpowiednio przygotujemy się do wakacji i będziemy wiedzieć, jak zadbać o swoje zdrowie.
Jak chronić oczy przed słońcem?
W okresie letnim promienie słoneczne są dla nas szczególnie niebezpieczne. Aby ochronić się przed
ich szkodliwym działaniem stosujemy kremy z filtrem, nie zapominajmy jednak, że oczy także
potrzebują w tym czasie szczególnej ochrony. Aby odpowiednio dobrać okulary warto wybierać te,
które mają filtry UV, soczewki polaryzacyjne w kolorze brązowym lub szarym, a ich stopień
zabarwienia wynosi powyżej 80%. Wśród najczęstszych problemów na jakie jesteśmy narażeni latem
znajdziemy też zapalenie spojówek i uszkodzenia mechaniczne oka.
Przyczyn urazu gałki ocznej może być wiele, od urazów sportowych po urazy spowodowane ostrymi narzędziami. Ważne jest jednak, ze wielu z tych urazów udałoby się uniknąć poprzez założenie odpowiednich okularów ochronnych podczas wykonywania działań, które mogą narażać nas na urazy oczu. Nawet pozornie niegroźne sytuacje, jak dostanie się ziaren piasku czy owada do oka mogą rozwinąć się do bolesnego zapalenia spojówek i zepsuć nam urlop. Jak więc chronić oczy przed różnymi zagrożeniami latem? Zaopatrz się w odpowiednio dobrane okulary przeciwsłoneczne, noś okulary ochronne w sytuacjach które tego wymagają, regularnie nawilżaj oczy w ciągu dnia i nigdy nie zwlekaj z wizytą u okulisty jeśli zauważysz coś niepokojącego.
Problemy laryngologiczne na wakacjach, jak ich uniknąć?
Okres letni jest szczególnie dotkliwy dla osób, które miewają problemy z zatokami. Narażenie na duże wahania temperatury oraz wilgotności pomiędzy środowiskiem zewnętrznym, a pomieszczeniami klimatyzowanymi, podróże samolotem, nurkowanie. Wszystkie te czynniki mogą wpłynąć na stan zatok i popsuć nam zaplanowany urlop. Coraz popularniejsze jest wykorzystywanie klimatyzacji w biurach, samochodach, komunikacji miejskiej i sklepach. Bardzo ważnym jest aby różnica temperatur między powietrzem na zewnątrz, a w budynku nie była większa niż 5-10 stopni. Im krócej przebywamy w klimatyzowanym pomieszczeniu tym mniejsza ta różnica powinna być.
Warto też pamiętać o regularnym serwisowaniu klimatyzacji. Aby uniknąć chorób uszu na wakacjach należy pamiętać o ich dokładnym wycieraniu po wyjściu z wody, jest to szczególnie istotne u dzieci, które są silniej narażone na tego typu infekcje. Jeśli nie uda nam się zapobiec infekcji, należy jak najszybciej udać się do otolaryngologa i za wszelką cenę unikać podróży samolotem, gdyż może to doprowadzić nawet do barotraumy.
Podczas, gdy bolesne choroby zatok dosyć szybko doprowadzają nas do lekarza, wizytę u otolaryngologa warto rozważyć też w przypadku chrapania. Problem ten znacząco pogarsza jakość snu, zarówno chrapiącego jak i jego najbliższej rodziny. Zlikwidowanie problemu chrapania wpłynie nie tylko na wyeliminowanie nieprzyjemnego dźwięku, ale przede wszystkim na dotlenienie organizmu, a pośrednio na poprawę kondycji, lepszy wypoczynek i więcej energii.
Omdlenia podczas upałów – przyczyny, skutki i zapobieganie
Omdlenie to krótkotrwała utrata przytomności wywołana przejściowym globalnym zmniejszeniem
perfuzji mózgowej. Charakteryzuje się szybkim rozwojem objawów, aż do zupełnej utraty
przytomności, krótkim czasem trwania oraz samoistnym i pełnym odzyskaniem przytomności.
Omdlenie może mieć bardzo różne przyczyny, a u młodych osób większość z nich jest niegroźna i nie
wymaga specjalnego leczenia. Żeby jednak wykluczyć poważne choroby objawiające się utratą
świadomości należy skonsultować się z lekarzem szczególnie, gdy taka sytuacja występuje
po raz pierwszy.
Najczęstszą przyczyną omdleń, w szczególności u młodych osób, są omdlenia odruchowe. Ich nazwa wywodzi się stąd, że są one wywoływane nieprawidłową reakcją odruchową na jakiś bodziec, prowadzącą do spadku ciśnienia tętniczego lub zwolnienia pracy serca. Występują często przy długotrwałym staniu, szczególnie w upale, aktywności fizycznej lub ekspozycji na nieprzyjemny bodziec. Aby zapobiegać omdleniom należy unikać ich przyczyny, np. stania w dużym ścisku, dłuższego przebywania na słońcu, intensywnej aktywności fizycznej podczas upałów oraz zaniedbywania nawodnienia.
Jak dbać o nawodnienie latem?
Woda stanowi 45-75% organizmu. Jej zawartość w organizmie jest zależna od wieku, płci i budowy
ciała i u każdego zmienia się na przestrzeni całego życia. Na zapotrzebowanie na wodę wpływa stan
zdrowia, klimat, temperatura oraz aktywność fizyczna, dlatego dla każdej osoby zalecenia powinny
być dobrane indywidualnie. Według Instytutu Żywności i Żywienia wystarczające dzienne spożycie
wynosi 2 litry dla dorosłych kobiet i 2,5 litra dla dorosłych mężczyzn, jednak świetnym narzędziem
wspomagającym kontrolę podaży płynów jest uczucie pragnienia. Jeśli pijąc 2-2,5 litra wody dziennie
dalej odczuwamy pragnienie, warto zwiększyć podaż płynów w ciągu dnia.
U osób starszych, dzieci lub osób zapracowanych i w dużym stresie ten mechanizm nie działa tak sprawnie, u tych osób warto wprowadzić dodatkową kontrolę ilości przyjmowanych płynów. Nawadniać można się także innymi płynami, jednak są one kierowane głównie do osób aktywnych fizycznie lub mających duże straty energii i składników mineralnych z innych powodów. Aby zadbać o odpowiednie nawodnienie latem pamiętaj, by zawsze mieć przy sobie wodę, kontroluj barwę moczu, a jeśli sama woda Ci nie smakuje dodaj do niej cytrynę, mrożone owoce lub miętę.
Witamina D, dlaczego jest taka ważna?
Witamina D jest jedną z witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. W przeciwieństwie do pozostałych
witamin może być wytwarzana w istotnych ilościach w organizmie. Syntetyzuje się w skórze pod
wpływem promieni UVB o odpowiednim natężeniu (> 20 mJ/cm3). Światło słoneczne to w 95% UVA i
w 5% UVB. Dodatkowo jej źródłem może być dieta, choć niestety źródłem tej witaminy jest bardzo
wąska grupa produktów. Dlatego obok źródeł konwencjonalnych zaleca się ekspozycję na promienie
słoneczne w okresie letnim, a w okresie jesienno-zimowym suplementację w wysokości 1000-4000 UI na dobę.
Niedobory tej witaminy przyczyniają się do rozwoju krzywicy, osteoporozy, zwiększają ryzyko cukrzycy, chorób układu sercowo-naczyniowego i nowotworów, dodatkowo zaburzają pracę
układu immunologicznego i zwiększają ryzyko kontuzji u sportowców. Aby efektywnie ją syntetyzować należy spędzić czas na słońcu między godziną 10 a 15, przez około 15 minut z
odsłoniętą twarzą, ramionami i nogami (krótkie spodenki i koszulka z krótkim rękawem), bez żadnych
filtrów UV. Jeśli nie jesteś w stanie spełnić tego warunku, warto rozważyć całoroczną suplementację
witaminy D.
Artykuł przygotowany przez specjalistów z Centrum Medycznego MML
Dodaj komentarz