Wśród wielu roślin wykorzystywanych w fitoterapii na szczególną uwagę zasługuje tarczyca bajkalska, zwana także bajkaliną. Jest to wieloletnia bylina zaliczana do rodziny wargowych. Największe znaczenie farmakologiczne przypisuje się korzeniowi tarczycy bajkalskiej. Wywiera on dobroczynny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, wpływa korzystnie na pracę serca i stan umysłu, a nawet, jak dowodzą badania, hamuje procesy starzenia się organizmu. Bajkalina od bardzo dawnych czasów stosowana jest w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej i jest jednym z 50 podstawowych ziół wykorzystywanych przez chińczyków. Od wieków doceniają ją także Rosjanie, Japończycy i Koreańczycy. Z pomocą korzenia tarczycy bajkalskiej leczą gorączkę, zapalenia bakteryjne i wirusowe, astmę i alergię. Liczne współczesne badania naukowe potwierdzają korzystny wpływ bajkaliny w leczeniu miażdżycy, chorób wątroby i stymulacji układu immunologicznego.
SKŁAD TARCZYCY BAJKALSKIEJ
Analiza składu chemicznego tarczycy bajkalskiej prawdopodobnie została rozpoczęta na początku XX wieku. Wówczas wyodrębniono 295 składników aktywnych, należących do 35 gatunków. Na szczególną uwagę zasługują związki fenolowe, przede wszystkim:
- flawonoidy;
- diterpeny;
- glikozydy irydoidowe;
- glikozydy fenetylowe;
a także związki poboczne, które wykazują działanie synergistyczne z głównymi składnikami bajkaliny i wzmacniają ich działanie:
- garbniki;
- kwasy fenolowe;
- alkaloidy;
- polisacharydy;
- olejki eteryczne.
Większość flawonoidów, zawartych w korzeniu tarczycy bajkalskiej jest unikalna wyłącznie dla tej rośliny, dlatego jest ona tak bardzo ceniona w fitoterapii. Najważniejsze z nich to bajkaleina, wogonina oraz ich glikozydy: bajkalina i wogonozyd.
Substancje te wywierają dobroczynny wpływ na organizm. Wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe, a także – jak wskazują badania – przeciwnowotworowe.
BAJKALINA W WALCE Z MIAŻDŻYCĄ
Flawonoidy zawarte w korzeniu tarczycy bajkalskiej wywierają korzystny wpływ na metabolizm lipidów. Obniżają poziom trójglicerydów i cholesterolu LDL, jednocześnie podnosząc HDL. Regularne stosowanie tarczycy bajkalskiej chroni komórki naczyń krwionośnych, usprawnia przepływ krwi oraz zapobiega zlepianiu się płytek krwi i powstawaniu zakrzepów. Ponadto roślina obniża ciśnienie tętnicze i spowalnia procesy zwapnienia tętnic. Badania naukowe wykazały, że składniki aktywne: bajkalina, bajkaleina i wogonina zmniejszają przepuszczalność naczynek kapilarnych, co sprawia, że obrzęki kończyn powstające na skutek niewydolności krążenia mogą ulec zmniejszeniu.
WPŁYW TARCZYCY BAJKALSKIEJ NA FUNKCJONOWANIE UKŁADU NERWOWEGO
Tarczyca bajkalska zaliczana jest do grupy adaptogenów. Zwłaszcza ekstrakty i nalewki na bazie bajkaliny obniżają nerwy, stresy i ułatwiają zasypianie. Łagodzą stany lękowe oraz wykorzystywane są w terapii nerwic. Co więcej, bajkalina stanowi doskonałe wsparcie w leczeniu chorób takich jak Parkinson, Alzheimer, czy Stwardnienie Rozsiane. Dzieje się tak dlatego, ponieważ tarczyca bajkalska ma silne działanie antyoksydacyjne, przez co ogranicza negatywny wpływ wolnych rodników na struktury mózgu.
TARCZYCA BAJKALSKA A PROCESY STARZENIA
Komórki w ludzkim organizmie starzeją się. Każdy z nas wyposażony jest w swoisty zegar biologiczny. Za to, czy możemy go spowolnić odpowiadają telomery. Regularnie przez okres całego życia ulegają skracaniu, do momentu, aż stają się tak krótkie, że nie mogą już się podzielić. Im są krótsze, tym cykl regeneracji komórek ulega wydłużeniu, aż ostatecznie dochodzi do ich apoptozy, czyli śmierci komórek. Flawonoidy zawarte w tarczycy bajkalskiej, w szczególności bajkalina i wogonina wywierają korzystny wpływ na telomery. Poprzez zdolność do aktywacji enzymu telomerazy wydłużają je, co sprawia, że przy regularnym stosowaniu korzenia tarczycy bajkalskiej możemy znacznie dłużej zachować młodość i piękne ciało. W związku z powyższym tarczyca bajkalska stosowana jest nie tylko wewnętrznie, a stanowi także bardzo ważny składnik kosmetyków wpływających na kondycję skóry.
STOP WIRUSOM
Już setki lat temu, w medycynie Dalekiego Wschodu wykorzystywano bajkalinę w przebiegu chorób wirusowych. Liczne badania potwierdzają, że substancje zawarte w korzeniu tej rośliny mogą okazać się pomocne w zwalczaniu wirusowego zapalenia wątroby oraz w innych chorobach o podłożu wirusowym, jak grypa, Epstein-Barra czy nawet HIV-1. Ponadto bajkalina wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, co sprawia, że może być ona wykorzystywana w walce z większością patogenów wyniszczających organizm.
KTO JESZCZE POWINIEN SIĘGNĄĆ PO TARCZYCĘ BAJKALSKĄ?
Przez wzgląd na to, że tarczyca bajkalska ma bardzo szerokie zastosowanie w fitoterapii nie sposób opisać w kilku zdaniach wszystkich możliwości jej zastosowań. Dzięki synergistycznie działającym składnikom aktywnym korzeń tej rośliny okazuje się pomocny przy licznych dolegliwościach zdrowotnych. Po tarczycę bajkalską powinny sięgnąć osoby cierpiące na:
- astmę;
- alergie;
- stany zapalne układu pokarmowego;
- infekcje układu moczowego;
- biegunki wywołane czerwonką bakteryjną;
- choroby grzybicze, m. in. Candida albicans oraz grzybice jamy ustnej;
- zaburzenia funkcjonowania układu immunologicznego;
- choroby i krwawienie dziąseł;
- stany zapalne jamy ustnej;
- próchnica;
- trądzik;
- podrażnienia skórne;
CIEKAWOSTKA: Bajkalina jest w stanie uchronić nas przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych, gdyż flawonoidy, które zawiera pochłaniają promienie UVA i UVB. Wyciągi z tarczycy bajkalskiej wchodzą często w skład kosmetyków z filtrami.
JAK STOSOWAĆ TARCZYCĘ BAJKALSKĄ?
Jeżeli wykorzystujemy części podziemne roślin, jak w przypadku tarczycy bajkalskiej, surowiec należy gotować, by wyciągnąć z niego jak najwięcej składników aktywnych. Na szklankę wody używamy 3-5 gram surowca i przez kilka minut gotujemy na małym ogniu. Powstały odwar pijemy 1-2 razy dziennie. Na bazie bajkaliny można sporządzić także nalewkę zdrowotną, bądź zakupić gotowe ekstrakty i wyciągi z tej rośliny.
PRZECIWWSKAZANIA:
Tarczycy bajkalskiej nie powinny stosować kobiety w ciąży, osoby cierpiące na niedociśnienie hiperglikemię.
Kamila Małek
Zaskoczyła mnie ta informacja o właściwościach zapobiegających negatywnym skutkom światła słonecznego.:)