Choroby cywilizacyjne

Wiek XX i XXI to czasy, kiedy nastąpił gwałtowny rozwój przemysłu i rozmaitych technologii. Życie ludzi stało się leniwe i wygodne, pozbawione aktywności fizycznej, natomiast bogate w takie negatywne czynniki, jak stresy, złą dietę, wieczny pośpiech, oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Są to doskonałe warunki dla rozwoju chorób cywilizacyjnych, plagę których można właśnie zaobserwować.

Co to są choroby cywilizacyjne?

Choroby cywilizacyjne, zwane inaczej chorobami społecznymi, nie są wywołane zakażeniami, tylko szybkim rozwojem cywilizacji. Konkretniej rzecz ujmując – negatywnymi efektami tego procesu. Choroby cywilizacyjne występują na całym świecie, a zwłaszcza w społeczeństwach wysokorozwiniętych i tych gwałtownie rozwijających się. Rozprzestrzeniają się po całym świecie globie, prowadząc do przedwczesnych zgonów czy niepełnosprawności.

Bezpośrednie i pośrednie przyczyny chorób cywilizacyjnych

Choroby cywilizacyjne mają dwie przyczyny: pośrednią i bezpośrednią. Bezpośrednią przyczyną chorób cywilizacyjnych jest siedzący tryb życia, monotonna dieta, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, nadużywanie kawy, alkoholu i narkotyków. Odpowiedzialne są za nie również towarzyszące życiu w kraju rozwiniętym czynniki jak wieczny stres, brak odpoczynku, kultura masowa i technologia.

Pośrednimi przyczynami chorób cywilizacyjnych są szkodliwe czynniki na które człowiek nie tylko nie ma wpływu, ale również nie ma sposobu, aby obronić się przed nimi. Na liście tej znajdują się zanieczyszczenie środowiska, uprzemysłowienie, wszechobecny hałas, promieniowanie itp.

Rodzaje chorób cywilizacyjnych

Istnieje kilka rodzajów chorób cywilizacyjnych.  Najpowszechniej spotykanymi są przede wszystkim różnego rodzaju schorzenia psychiczne, które wywołuje długotrwały stres. Powodują uczucie osamotnienia, co z kolei prowadzi do nałogów, nerwic i depresji, a także alkoholizmu, seksoholizmu oraz narkomanii.

Choroby przewodu pokarmowego spowodowane są złą dietą i „szybkim jedzeniem” (które to czynniki wpływają na uszkodzenie układu pokarmowego). Ich następstwem są wrzody żołądka, refluks, biegunki, choroby jelit, zaparcia. Choroby sercowo-naczyniowe powodują nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu krwionośnego. Wywołują zawał, udary mózgu, nadciśnienie i miażdżycę.

Ale prawdziwą plagą chorób cywilizacyjnych jest grupa chorób metabolicznych, która charakteryzuje się znacznym podwyższeniem stężenia cukru we krwi. Trzustka nie produkuje insuliny, co doprowadzić może do uszkodzenia różnych narządów, a brak jej leczenia – do śmierci.

Otyłość to z kolei choroba, która dotyka nie tylko starszych ludzi, ale również dzieci. Tkanka tłuszczowa gromadzi się w ciele w nadmiarze, przekraczając jego fizjologiczne potrzeby.

Nowotwory to grupa chorób, w których komórki organizmu dzielą się w sposób niekontrolowany. Nowopowstałe komórki nowotworowe nie różnicują się w typowe tkanki. Do najważniejszych czynników rakotwórczych zaliczamy dym papierosowy, który powoduje nowotwory złośliwe płuc, jamy ustnej oraz innych obszarów ciała. Mogą przyczyniać się do niego również spaliny samochodowe, substancje chemiczne, a nawet dym z kominów. Choroby cywilizacyjne to również alergie.

Jak uniknąć chorób cywilizacyjnych?

W większości przypadków to my sami mamy wpływ na to czy zachorujemy czy nie, ponieważ to od nas zależy czy i co będziemy jeść i jaki tryb życia prowadzić. Zdrowe jedzenie i dbanie o dietę zbilansowaną, czyli taką w której będzie dużo warzyw i owoców, natomiast mało mięsa, cukru, i soli to podstawa. Należy odstawić także produkty sztuczne i przetworzone. Powinno się również uprawiać sport, który jest dostosowany do naszego stanu zdrowia – wysiłek fizyczny pozwala częściowo chronić organizm przed chorobami nowotworowymi – a także przebywać dużo na świeżym powietrzu.

Każdy, kto chce uniknąć choroby cywilizacyjnej, powinien regularnie badać mocz i krew, a także poziom cholesterolu i glukozy we krwi. Dobrze jest także wyeliminować całkowicie używki.

E Tur

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.