Krew jest tkanką, która składa się z wielu elementów. Należy do nich zaliczyć erytrocyty (czerwone krwinki), leukocyty (białe krwinki), trombocyty (płytki krwi), limfocyty oraz monocyty. Każdy z nich pełni istotną funkcję w organizmie człowieka. Jakie znaczenie mają płytki krwi i czy ich poziom może oznaczać chorobę? Z czym wiąże się niedobór oraz nadmiar trombocytów? Odpowiedź na te pytania można znaleźć w niniejszym artykule.
Czym są płytki krwi?
Płytki krwi powstają w szpiku kostnym. Odpowiadają one za prawidłowe krzepnięcie krwi. Dzięki nim dochodzi bowiem do skurczu naczyń krwionośnych, a następnie powstania skrzepu. Jeżeli zaś dojdzie do krwawienia, płytki krwi gromadzą się w nim, hamując tym samym wypływ krwi. To jednak nie wszystko, albowiem uczestniczą one również w tworzeniu się strupa, a ponadto umożliwiają transport serotoniny i adrenaliny. Wspomagają też budowanie tkanki mięśniowej i tkanki łącznej.
Należy zwrócić uwagę, że cykl życia płytek krwi jest bardzo krótki. Wynosi on bowiem kilka, niekiedy kilkanaście dni, dlatego też niezbędna jest ich stała produkcja przez szpik kostny. Wszelkiego rodzaju zaburzenia w procesie ich wytwarzania mogą skutkować problemami z krzepliwością krwi oraz tamowaniem krwotoków.
Na czym polega niedobór płytek krwi?
Niedobór płytek krwi określany jest jako małopłytkowość. Jego skutkiem może być na przykład krwawienie wynikające z pęknięcia wrzodu żołądka, różnego rodzaju infekcje, choroby krwi oraz szpiku kostnego, a także schorzenia o charakterze autoimmunologicznym.
Niełatwo jest jednak wskazać przyczynę niedoboru płytek krwi. Stąd też zaleca się szerszą diagnostykę opartą o badanie morfologiczne krwi.
Niezwykle istotny jest fakt, iż poziom trombocytów ulega zmniejszeniu u kobiet podczas menstruacji. Dzięki temu ryzyko wystąpienia zakrzepów jest znacznie mniejsze. W związku z tym nie należy wykonywać badań, które miałyby wskazać poziom płytek krwi, w okresie krwawienia.
Z czym wiąże się nadmiar płytek krwi?
Nadpłytkowość to inaczej nadmiar płytek krwi. Zjawisko to także jest niekorzystne z punktu widzenia ogólnej kondycji organizmu. Mianowicie może ono wskazywać na niedobór żelaza, co może prowadzić do anemii. Ponadto nadmiar płytek krwi może wiązać się również z występowaniem niektórych chorób nowotworowych, a także towarzyszyć różnego rodzaju stanom zapalnym.
Zjawisko nadpłytkowości występuje najczęściej u osób, które ciężko pracują fizycznie oraz uprawiających sport w sposób intensywny. Problem z nadmiarem trombocytów mogą mieć także kobiety w ciąży, jak i osoby po zabiegu usunięcia śledziony.
Podobnie jak w przypadku niedoboru płytek krwi konieczne jest przeprowadzenie bardziej szczegółowych badań, które miałyby na celu wykrycie powodów takiego stanu rzeczy. Im wcześniej zostaną one wykonane, tym szybciej będzie można rozpocząć leczenie.
Paweł Stasiuk
Dodaj komentarz