Jak przeciwdziałać osteoporozie?

Osteoporoza to schorzenie, które dotyka układ szkieletowy człowieka. W efekcie kości tracą swoją gęstość i są bardziej podatne na urazy i złamania. Prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa się wraz z wiekiem, dotyka ono najczęściej kobiety w okresie menopauzalnym. Choć jest to choroba powszechna, nie oznacza to, że nie można się przed nią bronić. Najlepiej postawić jest na odpowiednią profilaktykę.

Dieta bogata w wapń lub suplementacja

Jedną z najważniejszych kwestii w przeciwdziałaniu osteoporozie jest odpowiednia dieta. Przede wszystkim powinna ona być bogata w wapń. Wykazano, że osteoporoza ściśle związana jest z ubytkiem tego pierwiastka w naszym organizmie. Wapń to podstawowy budulec kości i zębów, dlatego należy codziennie dostarczać go organizmowi. Na szczęście zawiera go wiele produktów żywieniowych, przede wszystkim mleko i przetwory mleczne, takie jak śmietana, sery jogurty, kefiry. Wapń znajduje się w wielu warzywach m.in. kapuście, brokułach, jarmużu, awokado czy szpinaku, a także w suszonych morelach i figach. W dużej ilości zawierają go ryby z ośćmi, przede wszystkim sardynki i szprotki. Wapń posiadają też orzechy i nasiona.

Niestety, zbilansowanie diety czy wdrożenie zmian w nawyki żywieniowe nie wszystkim przychodzi łatwo. Nie pomaga także fakt, że z wiekiem zapotrzebowanie na wapń rośnie. W takich przypadkach dobrze jest zdecydować się na suplementację. Polecanym produktem jest Calperos. Dlaczego? Ponieważ posiada on wapń w formie zjonizowanej, która jest najlepiej przyswajalna przez ludzki organizm. Więcej o leku przeczytać można tutaj: https://calperos.pl/marka-calperos/calperos-lek-bez-recepty/.

Regularna aktywność fizyczna

W profilaktyce osteoporozy bardzo ważne jest, aby utrzymać optymalną wagę ciała, co jest warunkiem prawidłowej pracy układu kostno-mięśniowego. Pomaga w tym regularna aktywność fizyczna. Przyśpiesza ona także proces odbudowy i mineralizacji kości, stają się one również bardziej elastyczne. Przy okazji uprawianie sportów pozwala na rozwój mięśni i stworzenie dla kości „poduszki bezpieczeństwa” – w razie jakichkolwiek urazów czy wypadków nasze kości są po prostu lepiej chronione, a ryzyko złamania maleje. Zaleca się przede wszystkim ćwiczenia korygujące postawę ciała, a także ćwiczenia koordynacyjne i oddechowe. Warto popracować nad gibkością, uczęszczając np. na zajęcia jogi. Ważne są również ćwiczenia zwiększające siłę mięśni i poprawiające ruchomość w stawach kończyn. Jednocześnie trzeba zadbać o prawidłowe wzorce ruchowe podczas wykonywania treningu. Dobrze odbywać go na świeżym powietrzu, co umożliwia kąpiele słoneczne. Zwiększają one produkcję witaminy D w naszym organizmie, a ta z kolei zwiększa wchłanialność wapnia.

Rezygnacja z używek

Profilaktyka osteoporozy zakłada, aby zrezygnować z używek. Należy więc ograniczyć spożycie alkoholu, a także kawy i herbaty. Również palacze powinni się raz na zawsze pożegnać ze swoim nałogiem. Oprócz tego warto zredukować ilość soli w codziennej diecie. W walce z osteoporozą nie służą na ogół napoje gazowane, które zawierają kwas fosforowy. Dobrze jest również monitorować ilość białka zwierzęcego w posiłkach. Niestety, większość z wymienionych substancji utrudnia wchłanianie wapnia przez organizm bądź powoduje jego zwiększone wydalanie. Bogata w ten pierwiastek dieta nie ma więc zbytnio sensu, jeśli nie może on zostać wykorzystany przez nasz organizm. Rezygnacja z używek to ważna część programu profilaktycznego.

Osteoporoza to choroba, która latami potrafi się rozwijać, nie dając jednocześnie o sobie znać. Dlatego tak ważne jest, aby jak najwcześniej wdrożyć działania profilaktyczne. Zwłaszcza że po prostu polegają one na zdrowym stylu życia, w którym nie ma miejsca na używki. Bardzo ważne jest także to, aby wdrażać odpowiednie nawyki żywieniowe i spożywać jak najwięcej produktów bogatych w wapń. Alternatywą jest suplementacja (więcej na https://calperos.pl/). Warto jak najdłużej cieszyć się mocnymi i zdrowymi kośćmi – a w dużej mierze zależy to od nas samych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.