Dieta dla małego łakomczucha czyli odchudzanie dziecka

W przypadku niektórych dzieci można zaobserwować nadmierny apetyt, co przy ograniczonej aktywności fizycznej może prowadzić do otyłości. W związku z tym już w pierwszych latach dziecka niezwykle istotne okazuje się wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych. Pozwolą one na prawidłowy rozwój, a przy tym utrzymanie niemalże wzorowej sylwetki.

Co więcej, prawidłowa dieta dla dziecka zmniejszy ryzyko wystąpienia w przyszłości poważnych schorzeń jak choroby serca i układu nerwowego, nadciśnienie lub miażdżyca. W związku z tym o właściwe żywienie dziecka należy zadbać jak najszybciej. Od czego zacząć?

Odchudzanie dziecka, a zdrowe nawyki żywieniowe

Pierwsza i najbardziej istotna kwestia podczas odchudzania dziecka to pogodzenie się z faktem, że dzieci nie powinny stosować takich diet jak dorośli. W związku z tym należy pracować nad wprowadzeniem zdrowych nawyków żywieniowych. Dzięki temu dziecko nie tylko będzie pozbawione zbędnych kilogramów, ale też w przyszłości powinno odżywiać się w sposób właściwy.

Zmiana sposobu żywienia dziecka powinna opierać się przede wszystkim na eliminacji zbyt dużych ilości cukru oraz tłuszczu. Oprócz tego, trzeba zapewnić maluchowi odpowiednią ilość energii na cały dzień. W związku z tym powinniśmy podawać dziecku dziennie od 5 do 6 mniejszych posiłków w równych odstępach czasowych. Oczywiście problem pojawia się, gdy maluch uwielbia podjadać. Słodkie i słone przekąski warto zastąpić świeżymi warzywami lub owocami czy też bakaliami.

Niemniej przyda się również odrobina pomysłowości i fantazji, bowiem smażone na głębokim oleju frytki można z powodzeniem zastąpić pieczonymi frytkami z dyni. Przepisów na pyszne i zdrowe jedzenie jest całe mnóstwo, dlatego dobrze jest ich poszukać i wprowadzić w życie.

Co zrobić, gdy dziecko je zbyt dużo?

Zdarzają się sytuacje w których rodzice nie potrafią odmówić dziecku jedzenia, ponieważ nie chcą, aby chodziło głodne. Oczywiście nie ma w tym absolutnie nic złego. Maluch nie może przecież chodzić głodny. Jednak jeśli 4 czy też 5 posiłków dziennie nie wystarcza, warto wypróbować kilka sprawdzonych sposobów na zmniejszenie apetytu. Przede wszystkim zadbajmy o napoje. Każdy człowiek musi spożywać odpowiednią dawkę wody, również dzieci.

Gdy maluch nie lubi wody, co w przypadku najmłodszych jest zrozumiałe, wówczas warto zastosować metodę mieszania. Każdy sok przed podaniem dziecku, powinien zostać rozcieńczony z przegotowaną wcześniej wodą. W ten sposób napój pozostanie słodki, ale zmniejszymy w nim ilość cukru. Co więcej, jeśli dziecko zacznie pić odpowiednie ilości napojów, nadmierny apetyt powinien ustać. Wówczas te 4-5 posiłków będzie w zupełności wystarczało na poskromnienie codziennego głodu malucha.

Znacznie większe spożycie może być wywołane przez dużą aktywność fizyczną. Pamiętajmy, że ruch jest niezwykle zdrowy i ważny dla prawidłowego rozwoju malucha.  Dieta dla dziecka poza wprowadzaniem zdrowej żywności i rozsądnym racjonowaniem posiłków, powinna opierać się także na ruchu fizycznym. W tym wypadku warto wypróbować wspólną zabawę na świeżym powietrzu, a następnie uzupełnić energię zdrowym posiłkiem.

Dieta, a dziecięce imprezy. Czy można zapobiec podjadaniu?

W życiu każdego malucha zdarzają się dni, w których może pozwolić sobie na więcej niż zazwyczaj. Dobrym przykładem tego są kinderbale, czyli przyjęcia dla dzieci. Oprócz wspólnych zabaw, maluchy mają do dyspozycji najróżniejsze przekąski i słodkości. Co więcej, jeśli maluch nie jada takich rzeczy na co dzień, może mieć na nie niezwykle duży apetyt i próbować „najeść się na zapas”. Jak temu zapobiec?

Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest podanie dziecku pełnowartościowego posiłku jeszcze przed wyjściem z domu. Ważne jednak, aby było to danie zrównoważone pod względem wartości odżywczych. Istotna jest także ilość posiłku. Powinien on ukoić głód malucha, jednak w żołądku musi pozostać jeszcze miejsce na drobne przekąski. Dzięki temu odchudzanie dziecka nie zostanie poważnie zaburzone, jak również nie będzie potrzeby zabraniania maluchowi słodkości. Warto też zachęcać dziecko do nawadniania organizmu, zwłaszcza przy dużej ilości zabaw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.