Ból kolana u dziecka – jakie są jego główne przyczyny

Kolano jest największym stawem w ciele. Górne i dolne kości kolanowe są rozdzielone dwiema łąkotkami. Kości udowe i piszczelowe są połączone więzadłami, ścięgnami i mięśniami. Powierzchnia kości wewnątrz stawu kolanowego pokryta jest chrząstką stawową, która pochłania wstrząsy i zapewnia gładką, ślizgową powierzchnię dla ruchu stawu.

Urazy to najczęstsze przyczyny bólu kolana u dziecka. Aktywne dzieci często mają skręcenia mięśni i więzadeł, które po pewnym czasie leczą się bez zewnętrznej interwencji. Ból może być związany z uszkodzeniem różnych struktur: chrząstki, ścięgna, torebki okołostawowej. W rzadkich przypadkach ma on poważną przyczynę, taką jak reumatoidalne zapalenie stawów, uszkodzenie więzadła lub chrząstki, infekcje, choroby krwi i inne. Często ból jest związany z niewielkim urazem i szybko mija.

Przyczyny bólu kolana u dzieci

Nagłe obrażenia mogą być spowodowane bezpośrednim uderzeniem w kolano lub skręceniem, zgięciem kolana lub upadkiem na kolano. Ból, zasinienie lub obrzęk mogą być ciężkie i rozwijać się w ciągu kilku minut po urazie. Nerwy lub naczynia krwionośne mogą być ściśnięte lub uszkodzone podczas urazu. Dziecko może odczuwać drętwienie, osłabienie, chłód, mrowienie w kolanie lub podudziu. Mogą być blade lub niebieskie zasinienia.

Ostre urazy kolana obejmują:

 • Skręcenia, odkształcenia lub inne urazy więzadeł i ścięgien, które łączą i wspierają rzepkę.
 • Przerwanie elastycznych chrząstek stawu kolanowego (łąkotek).
 • Rozerwanie więzadła. Najczęściej urazowi ulega więzadło poboczne piszczelowe.
 • Przemieszczenie, czyli zwichnięcie rzepki. Ten typ urazów występuje najczęściej u dziewcząt w wieku od 13 do 18 lat. Cząstki kości lub tkanek miękkich w złamaniu lub przemieszczeniu mogą utknąć w stawie i zakłócić jego ruch.
 • Zwichnięcie stawu kolanowego. Jest to rzadkie uszkodzenie, które wymaga dużej siły. Jest to poważny uraz i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.
 • Złamania stawu kolanowego najczęściej wynikają z uderzenia z dużą siłą, na przykład podczas upadku na kolano, silnego skręcenia kolana, dużej siły, która ugina kolana.

Wiele dzieci skarży się, że bolą ich kolana w nocy lub tylko w ciągu dnia. Specjaliści w tym przypadku diagnozują ból wzrostowy. W wieku od 3 do 12 lat układ mięśniowy nie może dogonić gwałtownego wzrostu kości, dlatego też więzadła i mięśnie są stale napięte, w wyniku, czego powstaje ból i dyskomfort. Jeżeli ból kolana u dziecka jest spowodowany zmianami związanymi z wiekiem, może być usunięty przez masowanie i wcieranie środków rozgrzewających. W przypadku urazu na bolące kolano można zastosować zimny okład na przykład worek z lodem. To uśmierzy ból, ale wizyta u specjalisty może okazać się niezbędna.

Uszkodzenia stawu kolanowego spowodowane przeciążeniem obejmują:

 • Zapalenie torebek stawowych, które pochłaniają i smaruje kolano tzw. zapalenie kaletki maziowej.
 • Zapalenie ścięgien lub małe zerwanie ścięgien Achillesa.
 • Pogrubienie lub tworzenie się fałd w więzadłach stawowych.
 • Ból w przedniej części kolana spowodowany przeciążeniem, urazem, nadwagą lub problemami z rzepką.
 • Podrażnienie i stan zapalny tkanek włóknistych, które przechodzą z zewnętrznej kości

Uszkodzenia spowodowane przeciążeniem występują przy powtarzających się ruchach lub powtarzającym się nacisku lub długotrwałym ucisku na kolano. Czynności takie jak wchodzenie po schodach, jazda na rowerze, bieganie lub skakanie z obciążeniem stawów i innych tkanek może prowadzić do podrażnień i stanów zapalnych.

Rzepka to płaska kość będąca częścią stawu kolanowego. Podczas ruchów spowodowanych pracą mięśni i ścięgien rzepka nieco przesuwa się na boki. Niektóre nieregularności kości lub wysiłek mięśni, ścięgien, więzadeł mogą zmienić normalny ruch rzepki. Powoduje to ból w kolanie u dziecka pogarszany przez wysiłek fizyczny.

Urazy więzadeł stawu kolanowego często występują u dorosłych, ale są one rzadkie u dzieci, ponieważ ich więzadła są stosunkowo silniejsze niż ich kości, a ich mięśnie są relatywnie słabsze. Dlatego przy silnym uderzeniu, złamania kości są bardziej prawdopodobne niż pęknięcie więzadła. Kiedy kości stają się silniejsze w okresie dojrzewania, urazy stawów kolanowych stają się bardziej podobne do typowych dla dorosłych. Takie obrażenia są szczególnie częste u dzieci uprawiających narciarstwo, tenis, łyżwiarstwo i piłkę nożną.

Ból kolana u dziecka towarzyszy następującym chorobom stawu kolanowego:

 • Zakaźne zapalenie stawów – pojawia się, gdy czynniki zakaźne są wprowadzane do stawu z krwią
 • Reumatyzm – w dzieciństwie rzadko prowadzi do zauważalnych zniekształceń i zmian w stawie, ale z częstymi bólami gardła w dzieciństwie i problemami z sercem, nie można go wykluczyć
 • Septyczne zapalenie kaletki – uszkodzenie spowodowane przez zakażenie
 • Zapalenie kości i szpiku jest ciężką chorobą zapalną tkanki kostnej
 • Młodzieńcze zapalenie stawów jest powszechną chorobą wieku dziecięcego i dojrzewania, z niejasnym podłożem autoimmunologicznym.

Anomalie rozwojowe będące przyczyną bólu kolana u dziecka

Ból stawu kolanowego u dziecka może być przejawem patologii rozwojowych stawów, kości i tkanek miękkich. Wśród tych chorób najczęściej diagnozowane są:

 • Wady rozwojowe łąkotki kolana (płaska płytką chrząstki o kształcie półksiężyca w stawie kolanowym).
 • Anomalie stawu biodrowego z naruszeniem wiązki nerwowo-udowej kości udowej.
 • Płaskostopie, wrodzone lub nabyte, wpływające na rozwój kości i stawów nóg.
 • Choroba Osgood-Schlattera (zapalenie guzowatości kości piszczelowej) występuje u młodzieży w wieku 10-15 lat, częściej u chłopców, wywołana przez aktywność sportową. Ból w tym stanie jest wyraźny w nocy.
 • Wrodzone zaburzenia anatomiczne.
 • Torbiele i guzy w stawie.

Ból kolana u dziecka – leczenie

Chociaż ból w kolanie u dziecka najczęściej kojarzy się ze zmianami w otaczających tkankach, może czasem wystąpić z chorobą stawu biodrowego. W przypadku, gdy skóra wokół kolana dziecka jest opuchnięta, gorąca w dotyku, występuje podwyższona temperatura należy udać się do lekarza. Gdy ból lub obrzęk po urazie utrzymuje się ponad 2 dni lub okresowo się wznawia a ruchy w stawie kolanowym są ograniczone lub występuje nieprawidłowa ruchliwość, interwencja ortopedy będzie niezbędna. Leczenie bólu kolana u dziecka  jest uzależnione od postawionej przez lekarza diagnozy.

2 komentarze

 1. Grzegorz Odpowiedz

  Ciekawy artykuł, sporo się dowiedziałem, zważywszy na fakt, że mam syna 11 lat, który jest bardzo aktywny z bólem kolana borykaliśmy się już nie jeden raz. Pomagały okłady lub maść z apteki, ale po tych informacjach, wiem, że leczenie na własną rękę może mieć negatywne konsekwencje w przyszłości. Ostatnio zaczął narzekać, że w nocy dokucza mu ból kolana, dlatego zacząłem szukać informacji, co może być tego przyczyną. Jutro zapiszę syna do ortopedy, nie będę już dłużej zwlekać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.