Dieta kopenhaska to dieta bardzo restrykcyjna, której zwolennicy obiecują utratę wagi na poziomie nawet kilkunastu kilogramów w ciągu dwóch tygodni. Pytanie brzmi: czy to w ogóle możliwe? Pozostaje też wątpliwość, czy taki wynik w utracie wagi na pewno nie zaszkodzi naszemu zdrowiu.
Dieta kopenhaska – jak każda szybka dieta cud – ma zarówno wady, jak i zalety. Poznaj argumenty za i przeciw oraz zasady, którymi należy się kierować podczas odżywiania i jadłospis zgodny z zaleceniami diety kopenhaskiej, a potem sam zdecyduj, czy to dla ciebie dobry wybór.
DIETA KOPENHASKA – ZASADY W PIGUŁCE
Podstawą diety kopenhaskiej jest ściśle określony, 13-dniowy jadłospis, którego należy bezwzględnie przestrzegać – tylko wówczas możliwe jest uzyskanie pożądanych efektów. Istotę tej diety stanowi radykalne ograniczenie wartości kalorycznej posiłków. Założenia mogą wydawać się takie jak w kilku innych dietach, ale tu winne jest mylące nazewnictwo, bowiem dieta kopenhaska znana jest także jako dieta trzynastodniowa oraz dieta duńska i – co zaskakujące – dieta szwedzka.
Zarówno twórcy diety, jak i jej zwolennicy obiecują spektakularne efekty w krótkim czasie. Ci, którzy stosowali dietę, zapewniają, że jej stosowanie pozwala uzyskać nawet 10 kilogramów na minusie po niespełna dwóch tygodniach poświęceń. Osoby, które zdecydowały się przetestować stworzony na 13 dni jadłospis i wytrwały do końca, mówią zwykle o spadku wagi na poziomie 4–7 kilogramów, co również jest wielce satysfakcjonującym wynikiem jak na tak ekspresową kurację. Ściśle określony czas trwania diety i konkretny jadłospis, który jej towarzyszy, to jednak nie wszystkie zasady, jakich należy przestrzegać, żeby odnieść sukces. Przeczytaj koniecznie: Dieta kopenhaska okiem Dietetyka – Założenia, skuteczność i zalecenia
DIETA TRZYNASTODNIOWA – PODSTAWOWE ZASADY, KTÓRYCH NALEŻY SIĘ TRZYMAĆ
Decydując się na dietę kopenhaską, trzeba ściśle stosować się do przypisanego do poszczególnych dni jadłospisu, i wytrwać do końca, ale to nie wszystko. Poniżej przedstawiamy reguły będące nieodłączną częścią 13-dniowej ścieżki dietetycznej.
Po pierwsze wszystko, co spożywamy podczas diety, zawiera jadłospis opracowany na 13 dni. Nie wolno podjadać między posiłkami, jeść słodyczy, produktów zbożowych ani żadnych innych oprócz tych, które są przewidziane w jadłospisie. Alkohol podczas diety jest wykluczony. Należy natomiast pić co najmniej 2 litry niegazowanej wody w ciągu dnia. menu z obiadu i kolacji można wymienić, jednak tylko w obrębie jednego dnia, przy czym potraw nie należy solić, można jedynie przyprawiać je ziołami. Równie ważne jest, aby posiłki jeść o określonych godzinach. Najlepsza pora na śniadanie to godzina 8–9, obiad jemy między 12 a 14, natomiast ostatni posiłek przed 18.
Jeżeli nie wytrzymamy w restrykcyjnej diecie kopenhaskiej do końca, następne wyzwanie można podjąć dopiero po trzech miesiącach. Ukończoną dietę, jeśli przyniosła efekty i chcemy ją kontynuować, możemy powtórzyć po upływie dwóch lat.
Co jeszcze jest istotne, aby nie tylko osiągnąć widoczne, odczuwalne rezultaty, lecz także utrzymać wynik na wadze i uniknąć efektu jo-jo? Po zakończeniu diety kopenhaskiej należy przejść na dietę niskokaloryczną. Zalecane jest także przyjmowanie preparatów witaminowych.
JADŁOSPIS DIETY KOPENHASKIEJ
Schemat diety na poszczególne dni jest prosty. Przez tydzień jadłospis nieznacznie się różni. Później harmonogram żywieniowy powtarzany jest od początku.
Dzień 1. i 8.
- kubek czarnej kawy z jedną kostką cukru
- dwa jajka gotowane na twardo, szklanka gotowanego szpinaku i średniej wielkości pomidor
- befsztyk wołowy przyrządzony bez użycia tłuszczu, pięć liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek i sokiem z cytryny
Dzień 2. i 9.
- czarna kawa z kostką cukru
- befsztyk wołowy, pięć liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek i sokiem z cytryny
- plaster chudej szynki, szklanka jogurtu naturalnego z niską zawartością cukru
Dzień 3. i 10.
- jak w pierwsze dni, do tego grzanka
- szklanka ugotowanego szpinaku, średni pomidor, owoc
- plaster chudej szynki, dwa jaja na twardo, pięć liści sałaty z oliwą i sokiem cytryny
Dzień 4. i 11.
- kawa z kostką cukru
- jedno jajo na twardo, starta marchewka, mały kubek twarożku/chudego serka wiejskiego
- pół szklanki kompotu owocowego, szklanka niskotłuszczowego jogurtu naturalnego
Dzień 5. i 12.
- utarta duża marchewka doprawiona sokiem z cytryny
- chuda ryba (300 g) gotowana na parze
- befsztyk wołowy, pięć liści sałaty — jak wcześniej
Dzień 6. i 13.
- kawa z kostką cukru, grzanka
- duszona pierś kurczaka bez skóry, pięć liści sałaty z dodatkami
- dwa jaja na twardo i duża marchew
Dzień 7.
- herbata bez cukru, najlepiej zielona
- chude mięso duszone lub gotowane na parze, jeden owoc
- nic
Dostępne źródła nie zawsze są w pełni zgodne co do szczegółów jadłospisu. Przewidują np. sałatkę owocową zamiast kompotu, połowę kurczaka zamiast piersi, jagnięcinę zamiast kurczaka lub wołowiny. Są to jednak zmiany dość nieznaczne. W każdej wersji kuracja pozostaje ściśle restrykcyjna, bardzo niskokaloryczna i uboga w wartości odżywcze.
ZALETY I WADY DIETY KOPENHASKIEJ
Kopenhaska kuracja odchudzająca posiada plusy i minusy. Tych drugich jest niestety sporo, dlatego warto dobrze przemyśleć, czy warto podjąć wyzwanie kosztem wyrzeczeń.
Do zalet diety kopenhaskiej można zaliczyć:
- spektakularny efekt (nawet kilkanaście kilogramów w dwa tygodnie);
- krótki czas trwania;
- prostotę menu;
- ściśle określony jadłospis.
Niestety są również negatywne aspekty diety trzynastodniowej. Poniżej niektóre wady, które warto wziąć pod uwagę, rozważając zastosowanie diety kopenhaskiej.
- utrata wagi to w istocie utrata wody i masy mięśniowej, a jedynie w małym stopniu tkanki tłuszczowej;
- efekt jo-jo jest bardzo prawdopodobny;
- dieta jest wyczerpująca fizycznie, co może przekładać się na znaczny spadek nastroju;
- do częstych skutków ubocznych należą bóle i zawroty głowy, spadek koncentracji, zdarzają się również problemy gastryczne;
- określony jadłospis może być zaletą ze względu na wygodę, ale również wadą, ponieważ w przedstawionej formie dieta jest bardzo uboga nie tylko w kalorie, lecz także witaminy i minerały.
KTO MOŻE STOSOWAĆ DIETĘ KOPENHASKĄ?
Dieta kopenhaska to rozwiązanie tylko dla osób zdrowych. Można ją stosować tylko w ostateczności – gdy szybko potrzebujemy zrzucić kilka kilogramów, np. przed ważną imprezą, przy czym trzeba się liczyć z pogorszeniem formy fizycznej i psychicznej. Przed rozpoczęciem diety warto skonsultować się z lekarzem, nie należy jednak oczekiwać, że będzie polecał tę dietę, gdyż jest po prostu niezdrowa. Z tego względu absolutnie nie powinny jej stosować osoby słabe, zmagające się z chorobami, starsze, a także młodzież.
Zdecydowanie nie wolno jej stosować w przypadku:
- cukrzycy
- osteoporozy
- problemów z zaparciami
- chorób nerek
- chorób układu krążenia
- wykonywania pracy fizycznej
- regularnego uprawiania sportu
- okresu ciąży i karmienia
- okresu dorastania
- w podeszłym wieku.
Wydaje się, że argumentów przeciwko stosowaniu diety kopenhaskiej jest zdecydowanie więcej niż zalet. Z drugiej strony nie można zaprzeczyć, że efekty stosowania tego trzynastodniowego jadłospisu są spektakularne. Dieta kopenhaska nie jest zalecana, jednak zdrowa, dorosła osoba powinna szybko dojść po niej do siebie.
Dodaj komentarz