Grzybica penisa – przyczyny, objawy i leczenie

Grzybica penisa to bardzo wstydliwa i uciążliwa dolegliwość, której nie powinno się bagatelizować. Nieleczona może doprowadzić do ciężkich powikłań, a w skrajnych przypadkach do niepłodności. Jeśli zauważymy objawy zakażenia, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do dermatologa wenerologa lub urologa.

Grzybicę łatwo i w szybki sposób, można powstrzymać z pomocą środków farmakologicznych. Warto z bliska przyjrzeć się, tematowi, gdyż jest to coraz częściej spotykana schorzenie w naszych czasach.

Objawy grzybicy penisa

Objawy występujące przy tym schorzeniu bywają specyficzne, czasem jednak zdarza się, iż w ogóle nie są zauważalne. Do objawów grzybicy penisa zaliczamy:

 • popękaną i suchą skórą żołędzi
 • zaczerwienienie penisa
 • świąd
 • pojawiające się pęcherzyki lub grudki, z których wydostaje się ropna wydzielina
 • problemy z oddawaniem moczu
 • ból w trakcie odbywania stosunków seksualnych oraz podczas wytrysku nasienia
 • zapalenie gruczołu krokowego
 • częste parcie na mocz
 • białawy płyn z cewki moczowej lub biały nalot

Objawy zakażenia grzybiczego mogą pojawiać się także u partnera lub partnerów seksualnych.

Grzybica penisa – najczęstsze przyczyny

1. Atak drożdżaka

Grzyb występujący w organizmie człowieka jest główną przyczyną choroby. Dopóki system immunologiczny działa w prawidłowy sposób, grzyb jest dla nas całkowicie niegroźny. Jednak w przypadku, gdy organizm walczy z poważną chorobą czy przyjmuje antybiotyki, wówczas drożdżak Candida może zaatakować. Szybkiemu namnażaniu się grzyba, sprzyja środowisko ciepłe i wilgotne, właśnie dlatego najczęściej atakuje on narządy płciowe i jamę ustną.

2. Kontakt seksualny z zarażoną osobą

Grzybicą można zarazić się od swojego partnera. Jest to druga z kolei najczęstsza przyczyna tego schorzenia. Jeśli partnerzy zauważyli u siebie objawy zakażenia, powinni zaprzestać na jakiś czas stosunków seksualnych, do momentu, aż choroba zostanie wyleczona.

3. Seks z wieloma partnerami

Sposobem na zmniejszenie ryzyka zarażenia, jest współżycie z jednym zdrową osobą.

4. Złe nawyki higieniczne

Rezultatem nieodpowiednich nawyków higienicznych, może być przenoszenie bakterii i grzybów. Zbytnia pielęgnacja, jak i jej brak powoduje rozwój zakażenia grzybiczego. W codziennej higienie należy przede wszystkim unikać bardzo perfumowanych żelów i mydeł pod prysznic, które często są powodem obrzęku penisa, w którego trakcie może dojść do rozwoju infekcji. Warto pamiętać o regularnym myciu całego ciała i noszeniu czystych rzeczy. Istotne jest także mycie dłoni po każdym wyjściu z toalety. Grzyby często znaleźć można w wilgotnych ręcznikach i gąbkach. Warto wziąć to pod uwagę i regularnie je zmieniać. Znakomite warunki do namnażania się grzybów zapewnia obcisła bielizna i ubrania, dzięki którym utrzymuje się cały czas ciepło w okolicach intymnych.

5. Innymi przyczynami występowania grzybicy penisa są:

-nadużywanie leków
-niewłaściwa dieta
-stres
-przyjmowanie sterydów
-stosowanie środków plemnikobójczych
-nadwaga
-utajona cukrzyca
-uczulenie na lateks

Grzybica penisa – Leczenie

Zarażenie grzybicą na penisie można w prosty sposób wyleczyć, jednak tylko wówczas, gdy od razu podejmie się leczenia. Nie warto wstydzić się o tym mówić. W pierwszej kolejności po podejrzeniu grzybicy należy udać się do dermatologa, wenerologa albo urologa. Lekarz przeprowadzi wywiad z pacjentem, zrobi badania i w razie potrzeby skieruje na badania laboratoryjne na posiew. Dzięki temu specjalista będzie mógł zdiagnozować rodzaj infekcji i wybrać odpowiedni sposób leczenia.

Leczenie grzybicy penisa opiera się przede wszystkim na codziennym i regularnym smarowaniem prącia specjalną maścią. W preparacie zawarte są substancje działające przeciwgrzybiczne. Cała kuracja ze stosowaniem maści trwa mniej więcej tydzień. Po tym okresie dolegliwości powinny całkowicie ustąpić. W kremach wykorzystywanych do leczenia tego schorzenia stosuje się takie związki jak ekonazolklotrimazolmikonazolketonazol czy flukonazol.

Na efekty stosowania maści czeka się od 3 do 8 dni. Jeśli terapia nie jest skuteczna, wówczas lekarz decyduje o dodatkowym zastosowaniu leków doustnych. Istotną kwestią, jest objęcie leczeniem także partnera osoby zarażonej. W aptece dostępne są leki na grzybicę penisa bez recepty, aczkolwiek lepiej skonsultować ich stosowanie z lekarzem specjalistą. Istnieje także parę metod domowych na zniwelowanie infekcji grzybiczej, jednak należy traktować je jako środki wspomagające proces leczenia, a nie lek. Temat grzybicy penisa powinien być częściej poruszany, gdyż wiele młodych ludzi nie zdaje sobie sprawy z możliwości zarażenia tym grzybem.

Warto zaznajomić się z tematem, zwłaszcza jeśli obawiamy się zakażenia, lub zauważyliśmy jakiekolwiek objawy sugerujące zarażenie. Zapalenie grzybicze nieobjęte leczeniem może bardzo źle skończyć się dla chorego. Między innymi może dojść do objęcia zakażeniem nadjądrza, jądra, zwężenia cewki moczowej, zmniejszenia żywotności plemników, zapalenia gruczołu krokowego czy stulejki.

Autor: Marta Lubowiecka

3 Pings & Trackbacks

 1. Pingback: Grzybica penisa jest całkowicie do wyleczenia! Im szybciej, tym prościej! - Magazyn Fakty

 2. Pingback: buy cialis

 3. Pingback: much does cost without insurance

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.