Masz problem z suchą skórą? Zobacz, jak ją nawilżyć

Sucha skóra może być przejściową dolegliwością, z którą szybko się uporamy, lub problemem, który będzie nam towarzyszył przez dłuższy czas. Wszystko zależy od przyczyny, która wywołała ten stan. Znalezienie jej pomoże nam dobrać odpowiednie preparaty, pomocne w rozwiązaniu problemu.

Przyczyny suchej skóry

Przyczyn suchej skóry jest bardzo wiele – od nieprawidłowej pielęgnacji ze zbyt dużą liczbą silnych detergentów do podrażnienia na skutek czynników naturalnych. Sucha skóra może się łuszczyć, matowieć i być szorstka w dotyku. Zazwyczaj jest też bardzo cienka, co sprawia, że widoczne są naczynia krwionośne. Do innych, powszechnych przyczyn suchej skóry można zaliczyć:

  • zmiany starzeniowe - wraz z wiekiem skóra jest coraz cieńsza, a za ten problem odpowiadają zmniejszenia stężeń niektórych z hormonów we krwi; problem ten dotyka z tego samego powodu kobiet w ciąży,
  • przyjmowanie niektórych leków - szczególnie tych, które regulują ciśnienie krwi,
  • przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach - wilgotność powietrza spada wtedy drastycznie, a im dłużej jest się w takich miejscach, tym większe prawdopodobieństwo wysuszenia skóry,
  • choroby - sucha skóra to częsty objaw cukrzycy, jak i schorzeń tarczycy,
  • odwodnienie organizmu - to bardzo prosta przyczyna, o której często się zapomina.

Jak widać, przyczyny mogą być różne. Jeśli powód leży głębiej, np. w chorobie, należy wtedy w pierwszej kolejności próbować ją zwalczyć. Dzięki temu pozwolimy skórze na szybszy powrót do zdrowia. Nie wyklucza to jednak wspomagania ją dodatkowymi kremami. Dobrym przykładem mogą być tutaj kosmetyki Cethapil, które dzięki dużej zawartości aktywnych składników nawilżających, pielęgnują i koją podrażniony naskórek. Linię Cethapil (dostępność produktów w aptekach) można zakupić w niemal każdej aptece stacjonarnej i internetowej.

sucha skóra

Jak leczyć problem suchej skóry?

Najważniejsze przy suchej skórze są dwa etapy pielęgnacji – nawilżenie i natłuszczenie.  Do nawilżania powinniśmy stosować kremy i balsamy nawilżające – szczególnie te, które są przeznaczone dla suchej skóry. Jeśli suchej skórze towarzyszy trądzik lub wypryski należy sięgnąć po kosmetyki o rozszerzonym działaniu, np. linię Pharmaceris T na trądzik. Skład tych kosmetyków nie tylko przyczyni się do zwalczenia zmian trądzikowych, ale też utrzyma odpowiedni poziom jej nawilżenia. Dostępność produktów linii Pharmaceris T sprawdzisz tutaj.

Nawilżanie sprawi, że odbudowana zostanie warstwa rogowa naskórka, która jest odpowiedzialna za utrzymanie właściwego poziomu nawodnienia. Natłuszczanie skóry, w przeciwieństwie do nawilżania, poprawia poziom jej lipidów, które zapobiegają utracie wilgoci. Kolejność pielęgnacji jest istotna – aa początku powinniśmy skórę nawilżyć, a dopiero potem natłuścić odpowiednim olejkiem bądź kosmetykiem do tego przeznaczonym.

sucha skóra

Kosmetyki dla suchej skóry

Kosmetyki, które są dedykowane specjalnie do problemu suchej skóry, powinny zawierać w sobie emolienty, ceramidy, oleje roślinne, czy mocznik. Należy unikać preparatów z alkoholem, ze względu na jego właściwości wysuszające. Warto też zaprzestać stosowania ostrych środków myjących, ponieważ one takżę mają tendencję do wysuszania skóry.

Pielęgnacja skóry suchej zaczyna się od znalezienia przyczyny, bo tylko jej wyleczenie sprawi, że na pewno zażegnamy nasz problem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.