Idealny trawnik – podlewanie to podstawa

Stan i kondycja trawnika w dużej mierze zależy od systematycznego podlewania. To bardzo ważne, zwłaszcza wówczas gdy darń jest młoda. Trawnik powinno się podlewać regularnie – najlepiej rano lub o zmierzchu – rozproszonym strumieniem wody, do momentu aż ziemia nasyci się do głębokości około 15 cm. Jeśli jednak trawnik z jakichś powodów zmarnieje, nie wolno od razu gwałtownie go nawadniać. Lepiej zrobić to w kilku mniejszych dawkach.

Do podlewania trawnika wykorzystuje się zraszacze rotacyjne, wahadłowe i pulsacyjne, które są połączone wężem z ujęciem wody. Swoim zasięgiem obejmują one powierzchnię od 8 do nawet 500 metrów kwadratowych.

Regularne koszenie

Nowy trawnik po raz pierwszy należy skosić, gdy źdźbła osiągną wysokość około 10 cm. Skraca się je jedynie o 1–1,5 cm. Dopiero później darń można przycinać coraz niżej. Starsze trawniki kosi się raz na tydzień na wysokość 3–6 cm. W okresie upałów lepiej jednak kosić trawę rzadziej. Zbyt nisko przycięte liście mogą bowiem wysychać.

W przypadku małego trawnika sprawdzi się klasyczna bębnowa kosiarka ręczna. Jeśli powierzchnia jest większa, lepiej zdecydować się na kosiarkę elektryczną lub spalinową. Nowością na rynku są kosiarki samojezdne, wyposażone w akumulator lub baterie słoneczne.

Odpowiednie nawożenie

Aby trawnik dobrze rósł, glebę należy wzbogacać odpowiednimi nawozami. Nowe trawniki zasila się wczesną jesienią nawozem jesiennym przeznaczonym do trawników. Wiosną i latem stosuje się z kolei nawóz wieloskładnikowy. Pod koniec sezonu wegetacyjnego można się posiłkować także nawozem fosforowo-potasowym. Zawarte w nim składniki zwiększają odporność roślin na choroby i przygotowują trawnik do okresu zimowego.

trawnik

Dobrze sprawdza się również dojrzały kompost. Rozkłada się go na powierzchni trawnika wiosną lub jesienią w formie 1–2-centymetrowej warstwy. Nawozy należy rozsiewać w sposób równomierny. Wówczas trawnik rośnie równo, a nie kępami, a murawa jest idealnie zielona. W tym przypadku można wykorzystać siewnik.

Napowietrzanie i odchwaszczanie

Napowietrzanie trawnika to zabieg, który zapobiega tworzeniu się filcu (warstwy zbitych pędów i obumarłych fragmentów roślin), który utrudnia dostęp powietrza do korzeni, zatrzymuje wodę i sprzyja rozwojowi różnego rodzaju chorób. Zabieg napowietrzania powinno się przeprowadzać jesienią, po wygrabieniu trawnika. Darń nacina się wówczas aeratorem lub wertykulatorem. Potem można na nim rozsypać piasek, który wniknie w powstałe szczeliny i rozluźni strukturę gleby.

Każdy trawnik powinien być także regularnie odchwaszczany, co niestety nie jest zdaniem łatwym. Rośliny jednoroczne na ogół szybko giną, ale bardzo uciążliwe bywają rośliny wieloletnie, takie jak mlecz, babka lancetowata, koniczyna, stokrotka czy jaskier. Aby trawnik był idealnie gładki i zielony, należy systematycznie czyścić go z roślin innych niż trawa. Do tego celu służy specjalna wąska łopatka do podważania korzeni roślin. Sięgnąć można również po chemiczne środki chwastobójcze, ale trzeba pamiętać, że nie są one obojętne dla środowiska. W czasie ich stosowania należy zachować szczególną ostrożność i przestrzegać zaleceń producenta podanych na opakowaniu.

Odchwaszczanie nie jest proste, dlatego wiele osób rezygnuje z tego procesu. Niektóre rośliny, takie jak stokrotki czy mlecze, mogą prezentować się na trawniku niezwykle uroczo. Piękny ogród i trawnik potrafi zniszczyć w kilka godzin kret. Podpowiadamy jak się go pozbyć?

 

2 komentarze

  1. Jamjam Odpowiedz

    Na kreta najlepsza siatka. Po roku ani jednego kopca na trawniku, jedynie na rabatach. Jednak kret w ogrodzie też jest potrzebny, po likwiduje pędraki w trawniku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.