Jak bezpiecznie i miło spędzić z dzieckiem wolny czas w Lublinie?

Lublin to miasto, które słynie z wielu atrakcji turystycznych. To dobry cel podróży dla rodzin z dziećmi – jest tu wiele miejsc, które warto zobaczyć, zaś w czasie brzydkiej pogody nie będzie miejsca na nudę. Dlaczego warto przyjechać do Lublina? Dowiedz się – przeczytaj nasz poradnik do końca.

Atrakcje dla dzieci w Lublinie – co warto zobaczyć?

Interesującym miejscem dla dzieci w różnym wieku będzie z pewnością skansen w Muzeum Wsi Lubelskiej. Strona muzeum informuje, że można tam nabyć wiedzę na temat zwyczajów, obrzędów, tradycji i codziennej pracy ludzi minionej epoki. Skansen prezentuje zarówno wsie Lubelszczyzny, jak i małe miasteczko z okresu 20-lecia międzywojennego. Atrakcja dla dzieci będzie na pewno wiatrak, pasieka oraz gospodarstwo wiejskie z archaicznymi sprzętami rolniczymi, oraz z żywymi zwierzętami, takimi jak kozy, gęsi, kury i kogut oraz indyki i kaczki.

Innym ciekawym, wartym odwiedzenia miejscem będzie Regionalne Muzeum Cebularza. Jest to stosunkowo nowy obiekt, który oferuje interaktywny pokaz legendy o lubelskim cebularzu, a na koniec – degustację wypieków. Z pewnością miejsce spodoba się dzieciom, które przy okazji rozsmakują się w plackach z cebulą i makiem, o recepturze wypieku sprzed ponad dwustu lat.

Jeśli jesteśmy już przy legendach, polecamy spacer z przewodnikiem szlakiem lubelskich legend. Przewodnik opowie o Czarciej Łapie, której odcisk wypalony w blacie stołu zobaczymy na własne oczy. Podczas przechadzki poznamy też legendę o Złotniczance, zobaczymy drzazgę ze Świętego Krzyża oraz kamień nieszczęścia. Historie opowiadane przez lubelskich przewodników naprawdę są bardzo ciekawe i aż zapierają dech w piersiach.

Lubelskie stare Miasto i jego atrakcje

Stare Miasto oraz Zamek Lubelski to obowiązkowy punkt praktycznie wszystkich wycieczek po Lublinie. Na starówce natkniemy się na rynek, zobaczymy też kamienicę, w której mieszkał poeta i pisarz Jan Kochanowski. Wspomniany już wcześniej spacer szlakiem lubelskich legend również wiedzie przez stare Miasto – w budynku Trybunału Koronnego możemy obejrzeć stół z odciśniętą legendarną diabelską łapą.

Zamek Lubelski, do którego prowadzą uliczki Starego Miasta, jest perłą polskiej architektury. Zarówno kamieniczki, jak i sam zamek zostały niedawno odrestaurowane, a w nocy oświetla je iluminacja. Jeśli chodzi o muzea na lubelskiej starówce, warto odwiedzi muzeum zamkowe, które oprócz ekspozycji historycznych ma też czasowe wystawy, najczęściej poświęcone sztuce współczesnej. Kolejnym punktem interesującym dla dzieci będzie muzeum aptekarstwa, gdzie można zobaczyć, jak wyglądały apteki np. w XIX wieku i jeszcze wcześniej. Przewodnik będzie mieć z pewnością wiele ciekawych historii do opowiedzenia.

Co robić z dzieckiem w Lublinie, jeśli pogoda nie dopisuje?

Zwiedzanie w deszczu to rozrywka dla cierpliwych – w przypadku dzieci może być z tym różnie. Z pomocą przychodzą lubelskie kina, które oferują filmowe poranki dla dzieci. Możemy udać się także z wizytą do lodziarni czy cukierni, których w Lublinie nie brakuje. Kolejnym dobrym pomysłem są sale zabaw w Lublinie i rozmaite centra rozrywki dla dzieci, które oferują znacznie więcej niż tylko basen wypełniony kulkami. Oczywiście wspomniana forma zabawy daje mnóstwo radości, jednak warto skorzystać także m.in. z parków linowych i trampolin, jak również rozmaitych atrakcji tematycznych. Sale zabaw zapewniają także możliwość realizacji imprez okolicznościowych, np. urodzin. W niektórych można także zamówić catering lub pyszny obiad

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.