Maski antysmogowe nie zdały egzaminu

Maski antysmogowe przetestował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Większość jest źle oznakowana, a niemal połowa z nich nie działa. Najgorzej jest z produktami sprowadzanymi z Chin. Takie maski nie chronią przed smogiem.

Na ulicy coraz częściej spotyka się już tylko zamaskowanych biegaczy i rowerzystów, także zwykłych spacerowiczów. Nic dziwnego, codziennie słyszymy nowe wiadomości o smogu zalegającym niemal nad każdym większym miastem. Maseczki miały przynajmniej odrobinę minimalizować jego skutki na ludzkie zdrowie. Tymczasem po ostatniej kontroli, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nie pozostawia złudzeń: na piętnaście zbadanych modeli, analizy wykazały że sześć nie spełnia wymaganych przepisów, a jedenaście było źle oznakowanych. Ostatnie badanie było przeprowadzone w 2017 roku, wówczas na dziesięć masek, dwie nie spełniały wymaganych przepisów.

55 tysięcy półmasek sprowadzonych z Chin do województwa wielkopolskiego, nie trafi do konsumentów – miały wadliwe rozwiązania konstrukcyjne, nie spełniały też minimalnych wymagań bezpieczeństwa. UOKiK zamierza wszcząć osiem postępowań wobec przedsiębiorców, którzy wprowadzili na rynek maski bez testów laboratoryjnych.

Centralny Instytut Ochrony Pracy (na zlecenie UOKiK) badał, czy maski nie przepuszczają trujących pyłów, w tym celu sprawdzano opór wdechu, przenikanie mgłą oleju parafinowego i przeciek wewnętrzny. Dwa rodzaje badanych masek wypadły najgorzej: były nieszczelne i miały słaby filtr.

Jak wybrać maskę antysmogową?

Szmaciane maski, popularne w Chinach, nie filtrują dokładnie powietrza, podobnie, jak te najtańsze, używane na budowach. Mniejsze pyłki w jednym i drugim przypadku przenikają do płuc.

Kupując maskę należy sprawdzić jej oznaczenie: 1 posiada najsłabszy filtr, 3 najsilniejszy.

Litera D oznacza, że maska przeszła pozytywne badanie laboratoryjne. Grzechem producentów jest brak informacji, czy maska jest jedno – czy wielorazowa. Litery NR oznaczają tą pierwszą, samo R – to maska wielorazowa.

Oznaczenie FFP1, FFP2, FFP3 przypisane jest produktom, których można używać w mniej zapylonym środowisku. Maska musi być wygodna, tak jak buty, inaczej nie będzie komfortowa w noszeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.