Najczęstsze choroby okresu niemowlęcego

Wielu rodziców często nie ma świadomości, jak wiele chorób może się pojawić w pierwszym roku życia dziecka. Niemowlęta są bardziej podatne na infekcje od starszych dzieci, dlatego warto poznać dolegliwości najczęściej występujące we wczesnym okresie ich życia i odpowiednio im pomóc. Najbardziej kłopotliwe są przeziębienia, którym towarzyszy zwykle katar, wysoka temperatura czy utrata apetytu. Wymagają one konsultacji z lekarzem pediatrą. Większość problemów zdrowotnych wieku niemowlęcego nie należy na szczęście do poważnych, dlatego rodzice mogą sobie poradzić z nimi samodzielnie. Jeżeli jednak występują jakiekolwiek wątpliwości co do stanu dziecka, warto skontaktować się z lekarzem.

Kolka

Jeżeli zdrowe dziecko płacze nieustannie i bez wyraźnej przyczyny, prawdopodobnie ma kolkę. Wiąże się to z dużym dyskomfortem, którego niemowlak nie jest w stanie wyrazić w inny sposób. Powody powstawania kolek nie są do końca znane. Niektórzy specjaliści uważają, że jej przyczyną jest refluks żołądkowo-przełykowy z bolesnym zwrotem kwaśnej zawartości żołądka. Kolki z reguły pojawiają się u niemowląt 2-tygodniowych, jednak ustępują przed ukończeniem 3. miesiąca życia. Jeżeli utrzymują się długo, warto poprosić o pomoc lekarza. Pomocny może się okazać pediatra online, do którego można się zwrócić bez konieczności wychodzenia z domu. Lekarz zaleca zwykle karmienie dziecka mniejszymi porcjami lub stosowanie leków doraźnych.

Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry jest zwykle powodowane infekcją, podrażnieniem lub alergią, a do jego objawów należy zaczerwienienie, tkliwość, ból i łuszczenie się naskórka. Jeżeli wysypka nie ustępuje po kilku dniach, przyczyną mogą być drożdżaki z rodziny Candida. Skóra jest wówczas lekko podniesiona i czerwona, a krostki rozciągają się poza główny obszar zmian. Pieluszkowe zapalenie skóry wymaga delikatnego czyszczenia pupy dziecka wodą i mydłem, a także regularnego sprawdzania pieluszki oraz jej wymiany. Naskórek warto smarować maścią lub kremem z tlenek cynku. W przypadku wystąpienia zmian grzybicznych, zaleca się stosowanie klotrimazolu.

Żółtaczka, kaszel i kandydoza

U niemowlaków często występuje żółtaczka, spowodowana zbyt dużą ilością bilirubiny we krwi. Skóra dziecka przybiera wówczas żółtawy odcień, ponieważ wątroba nie jest w stanie efektywnie usuwać tej substancji. Żółtaczka zwykle mija po 2-3 tygodniach od narodzin niemowlęcia. Jeżeli utrzymuje się dłużej, warto odbyć konsultację lekarską. Pediatra online 24h na dobę udziela różnych porad, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemu.

Niemowlaki często zmagają się z kaszlem podczas karmienia, jeżeli przepływ mleka matki jest zbyt szybki. Długie utrzymywanie się tego stanu może wskazywać na problem z układem trawiennym lub płucami. Ciągły kaszel w nocy nierzadko jest przyczyną krztuśca lub kłopotów z oddychaniem, dlatego warto wówczas porozmawiać z lekarzem. Do powszechnych chorób wieku niemowlęcego należy też kandydoza jamy ustnej, która objawia się białymi zmianami na języku lub od wewnątrz policzków. Takie objawy leczy się środkami przeciwgrzybiczymi.

Biegunki i zaparcia

Biegunki objawiają się wodnistymi, rzadkimi stolcami z większą niż normalnie objętością i częstotliwością. Ich występowanie może być spowodowane infekcją wirusową lub bakteryjną, a także nietolerancją pokarmową czy nadwrażliwością na niektóre produkty spożywcze. Jeżeli biegunce towarzyszą inne niepokojące objawy i trwa powyżej doby, warto skontaktować się lekarzem.

Pomocny będzie np. internista online, który przeprowadzi zdalny wywiad i wyda niezbędne zalecenia. Niemowlęta bardzo często zmagają się także z zaparciami. Objawiają się one dużymi trudnościami z wypróżnieniem, którym towarzyszą dolegliwości bólowe oraz nierzadko krwawienia z odbytu. Dziecko może się bardzo napinać przy oddawaniu stolca, a także jęczeć. Na zaparcia rzadko cierpią niemowlęta karmione jedynie piersią. Problem ten występuje natomiast dość powszechnie u dzieci, które przyjmują pokarm z butelki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.