Napoje izotoniczne – co różni je od napojów energetycznych

Osoby szukające sposobu na to, by zregenerować się i odzyskać siły w trakcie i po wysiłku sięgają po specjalne preparaty. W sklepach jest mnóstwo napoi energetycznych i izotonicznych. Niektórzy postrzegają je jako jedne i te same produkty pod inną nazwą. Jednak jest między nimi kilka istotnych różnic.

Jeżeli uprawiamy długie i intensywne treningi lub wykonujemy pracę fizyczną, jesteśmy narażeni na utratę elektrolitów. To przekłada się na samopoczucie, większe zmęczenie, a w dalszej perspektywie może bardziej szkodzić zdrowiu. Dlatego też powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie napoje, ale jakie? Tu sprawa nie jest całkiem jednoznaczna.

Czym się charakteryzują napoje izotoniczne?

Napoje izotoniczne pije się po wysiłku. Ich zadaniem jest uzupełnianie poziomu elektrolitów. Przez to, że stężenie jest takie same jak naszych płynów ustrojowych, jest to skuteczny sposób na bardzo szybkie nawodnienie organizmu. Dobrze wchłaniają się składniki odżywcze, a my możemy szybko odzyskać energię. Podstawowym składnikiem izotonika jest woda, ale oprócz niej są minerały jak magnes, sód i potas. Mogą znajdować się w nim także węglowodany proste i witaminy.

Zanim kupimy napój izotoniczny, przyjrzyjmy się składowi. Nie wszystkie produkty są równie dobrej jakości. Nie brakuje takich, które mają w składzie barwniki i konserwanty, a to nie jest szczególnie zdrowe. Koncentrujmy się na znanych markach, którym zaufali sportowcy. Wśród nich najbardziej rozpoznawalna jest marka OSHEE.

Połączenie napoju izotonicznego z wodą mineralną

Niektóre napoje izotoniczne łączą w sobie właściwości tradycyjnego izotonika i wody witaminowej, przez co możemy je postrzegać w kategorii suplementu diety. Właśnie takie są napoje z serii REBEL od OSHEE. Dostępne są w kilku smakach, więc najpewniej wybierzemy coś, co przypadnie nam do gustu. W składzie mają dużą porcję witamin z grupy B i ekstrakt z schisandry. To jagoda z Dalekiego Wschodu wspierająca odporność, dodająca energii i mająca wpływ na długowieczność. Jest to nowość, ale już teraz napoje zyskały swoich zwolenników.

Czym są napoje energetyczne?

W odróżnieniu od izotoników w napojach energetycznych jest dużo cukru, kofeina, tauryna i z reguły witaminy z grupy B. Tak skomponowany skład sprawia, że po spożyciu od razu można mieć więcej energii. Często sięgają po nie kierowcy, studenci lub osoby odczuwające zmęczenie długotrwałym wysiłkiem. Chociaż wydawałoby się, że napój energetyczny od razu niweluje zmęczenie, to nie można z nim przesadzać. Napoje tego typu nie tylko nie nawadniają organizmu, ale przy systematycznym przyjmowaniu mogą wpływać na większe odwodnienie.

Działanie energy-drinków można porównać do picia kawy. Bezpośrednio po spożyciu czuje się przypływ energii, a później nagły wzrost zmęczenia. Nie powinniśmy sięgać ani po kilka filiżanek kawy, ani kilka butelek energy-drinków. Taki napój jest dobry, kiedy potrzebujemy mobilizacji i zastrzyku energii w sporadycznych przypadkach, a nie codziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.