Weekend z dzieckiem w Wielkopolsce – jakie atrakcje warto zobaczyć?

Mówi się, że dzieci to przyszłość narodu. Właśnie dlatego należy dbać o ich prawidłowy rozwój już od najmłodszych lat. Lecz czym byłoby dzieciństwo wypełnione tylko nauką bez zabawy? Właśnie dlatego poniżej przedstawiamy kilka propozycji na spędzenie wolnego weekendu z dzieckiem na terenie Wielkopolski.

Wśród atrakcji można znaleźć miejsca, które bawią i uczą w tym samym czasie. Dzięki temu maluchy dostaną odpowiednią dawkę rozrywki, a jednocześnie czegoś się nauczą. Taki wspólny czas spędzony z rodziną jest na wagę złota! Zatem przekonajmy się, co może zaoferować Wielkopolska?

Weekend z dzieckiem – Koziołki na poznańskim rynku

W pierwszej kolejności warto wybrać się do Poznania. To miasto, które słynie głównie z atrakcji znajdującej się na rynku. Są nią koziołki, które codziennie o 12 bodą się na wieży Ratusza. Zgodnie z legendą młody kuchcik Pietrek porwał dwa koziołki z pobliskiej łąki i chciał je podać na uczcie, po tym jak spalił pieczeń z sarniego udźca. Niestety zwierzątka uciekły na gzyms wieży ratuszowej. Burmistrza bardzo rozbawiła ta sytuacja i darował Pietrkowi winę, a na pamiątkę tego wydarzenia powstały właśnie mechaniczne koziołki.

Zoo w Poznaniu

Jeśli już będziecie w Poznaniu, warto wybrać się także do jednego z dwóch zoo znajdujących się w mieście. Stare Zoo powstało w 1874 roku i od tego czasu wciąż przybywają do niego coraz to nowe gatunki zwierząt. Można tam zobaczyć między innymi pawilon zwierząt zmiennocieplnych. Sto lat później w mieście powstało tzw. Nowe Zoo niedaleko Jeziora Maltańskiego. Z kolei tam można zobaczyć na przykład słonie. Z pewnością warto wybrać się do obydwóch miejsc. Dziecko na pewno pozna wcześniej nieznane gatunki zwierząt, a dodatkowo trochę się porusza podczas spaceru.

Średzka kolejka

Średzka Kolej Powiatowa ma już 115 lat! To kolej, która łączy Poznań ze Środą Wielkopolską. Parowa lokomotywa to coś, co z pewnością spodoba się chłopcom. Kiedyś trasa przejazdowa była o wiele dłuższa, dziś zostało z niej już tylko 14 km. Podróż taką starodawną kolejka może być nie tylko okazją do dobrej zabawy, ale i do nauki historii. Jeśli zaszczepisz w swoim maluchu bakcyl do poznawania przeszłości, później będzie chłonąć wiedzę jak gąbka! Na końcowej stacji pociąg zatrzymuje się na pół godziny. To idealny czas na rodzinne zjedzenie lodów lub krótki spacer.

Park Cytadela

Jeśli mowa o historii, warto wybrać się także do Parku Cytadela. To jeden z popularniejszych kompleksów parkowych w Poznaniu. Można w nim spacerować przez cały rok, świetnie nada się także na przejażdżkę rowerową. Dla małych pasjonatów militariów dobrą decyzją będzie odwiedzenie Muzeum Uzbrojenia, które znajduje się na terenie parku. Mniejsi fani zbrojeń też znajdą coś dla siebie. Jednak punktem obowiązkowym dla każdego jest plenerowa wystawa pojazdów wojskowych. Wśród nich znajdziemy czołgi, samoloty, a także śmigłowce.

Podwodny Świat Dinozaurów

Przenieśmy się teraz bardziej na północ, do Piły. Znajduje się tam atrakcja, która zadziwi nie tylko dzieci, ale także rodziców. W głębinach jeziora Płotki skryty jest świat dinozaurów. Zostało tam umieszczone kilka eksponatów, które znajdują się pod wodą. Można by się zastanawiać, co to za atrakcja, skoro nad powierzchnią nic nie widać? Okazuje się, że jeden z dinozaurów raz dziennie do połowy wynurza się z wody. Żartem mówi się, że to taki wielkopolski potwór z Loch Ness. Poza podziwianiem tego niecodziennego zjawiska warto też wybrać się na kąpielisko z plażą. Latem można tam zagrać w siatkówkę lub wypożyczyć rowerek wodny.

Park Makiet

Jadąc na wschód, można znaleźć się w Koninie. Atrakcją, którą z pewnością warto tam zobaczyć, jest Park Makiet. To Centrum Edukacyjno-Rozrywkowe zostało wyposażone w 50 makiet. Przedstawiają różne budowle, a także wydarzenia. Część z nich jest nawet interaktywna! Przy każdej makiecie znajduje się opis, który wyjaśni pochodzenie konstrukcji. Dla najmłodszych przygotowano dodatkowe atrakcje. Wśród nich znajdują się interaktywna kolejka czy też kolorowa makieta wesołego  miasteczka.

Zamki oraz pałace

Planując weekend z dzieckiem a myśląc o atrakcjach w Wielkopolsce, nie można też zapomnieć o przepięknych zamkach i pałacach. Małe dziewczynki będą mogły się w nich poczuć jak prawdziwe księżniczki. Najładniejsze zamki z wieżyczkami i basztami znajdują się w Kórniku oraz Gołuchowie. Piękne komnaty zamkowe z pewnością sprawią dzieciom dużo radości. Dodatkowo dookoła pałaców znajdują przepiękne ogrody, w których można spacerować godzinami. Weekend spędzony w jednym z zamków na pewno będzie magiczny i zostanie zapamiętany na długo.

Autor: Kinga Mamak

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.