Woda perfumowana czy perfumy – co wybrać?

Przeglądając ofertę perfumerii, można się przekonać o bogactwie pięknych zapachów. Wybierając ten idealny, najczęściej zwracamy uwagę na nuty zapachowe zamknięte we flakonach. Często jednak zapominamy, że poszczególne zapachy różnią się od siebie czymś jeszcze – stężeniem olejków zapachowych. To, ile ich będzie w pachnidle, zależne jest od, czy mamy do czynienia z perfumami, czy wodą perfumowaną. Jak odróżnić jedne od drugich i kiedy lepiej kupić wodę perfumowaną, a kiedy perfumy?

Jaka jest różnica między perfumami a wodami perfumowanymi?

Zapoznając się z pięknymi zapachami, możemy zauważyć, że większość z nich ma status wody perfumowanej, czyli w skrócie EDP. Są to najczęściej dostępne i najpopularniejsze pachnidła. Bez problemu można je kupić w perfumeriach internetowych oraz stacjonarnych. Wody toaletowe proponują najznamienitsze domy perfumeryjne. Tworzone są one przez światowej sławy perfumiarzy. Znajdują się one wśród propozycji takich marek jak Dior, Chanel, Versace, Tom Ford, Chloe, Dolce&Gabbana, Yves Saint Laurent i wiele innych.  Od tradycyjnych perfum różnią się one ilością olejków eterycznych w składzie. W EDP ich stężenie wynosi ok. 10-15%, w tradycyjnych perfumach jest ono dwa razy większe.

Woda perfumowana czy perfumy

Wysokość stężenia olejków przekłada się na intensywność i trwałość utrzymywania się zapachu. Perfumy są o wiele mocniejsze i trwalsze niż wody perfumowane, jednocześnie jednak dla wielu osób ich aromaty mogą być zbytnio drażniące. Różnica w stężeniu olejków zapachowych powoduje też rozbieżności w cenie perfum i wód perfumowanych. Te pierwsze są znacznie droższe, a przez to też mniej dostępne. Rzadko kiedy dostępne są w popularnych drogeriach i sklepach, szukać należy ich raczej w wyspecjalizowanych miejscach z produktami kolekcjonerskimi czy w manufakturach.

Woda perfumowana czy perfumy

Kolejną różnicą, jaką można zaobserwować, jest podział wód perfumowanych i perfum. Wśród tych pierwszych znajdują się zapachy dedykowane zarówno kobietom, jak i mężczyznom, a także unisex. Perfumy zazwyczaj nie mają płci i te same zapachy dedykowane są i paniom, i panom.

Perfumy czy wody perfumowane – co wybrać?

O ile nie jest się koneserem pachnideł, to najlepszym wyborem będą wody perfumowane. Tańsze, łatwiej dostępne, a jednocześnie tak zachwycające, idealnie spiszą się jako pachnidła na każdą okazję. Dzięki mniejszemu stężeniu olejków nie będą one tak intensywne, jak tradycyjne perfumy, a dzięki temu nie obezwładnią otoczenia aromatami. W wody perfumowane można więc ubierać się nie tylko na wyjątkowe okazje, ale i na co dzień. Wśród ich licznych zapachów bez problemu dobierze się subtelne wonie pasujące do biznesowego looku czy aromaty, w których dobrze będzie się czuł nastolatek lub student.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.