Kredyt jest w Polsce jedną z najpopularniejszych form finansowania jednakowo zakupu mieszkania, czy też ziemi. Mało kto, jednak podczas rozważań na temat wzięcia kredytu, myśl o kwotach mniejszych niż kilkadziesiąt tysięcy. Jest to bardzo błędne założenie. Kredyty udzielane są nie tylko na kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat. Możliwe jest skorzystanie z takich, których okres spłaty obejmie, chociażby kilka lat, a ich kwota, nie przekroczy kilkunastu tysięcy.
Kredyt a pożyczka.
Pierwszą kwestią, jaką należy omówić na samym początku, jest różnica pomiędzy kredytem a pożyczkom. Podstawową kwestią, jaką odróżnia pożyczkę od kredytu jest to, że może jej udzielać dowolna osoba fizyczna. Tak więc nic nie stoi na przeszkodzie by pożyczki udzielił przedsiębiorca, sąsiad, czy też firma, która specjalizuje się w tego typu usługach. Dodatkowo pożyczkodawcy nie sprawdzają tak mocno zdolności kredytowych pożyczkobiorcy, z tego względu, dużo łatwiej popaść w długi. Istotną kwestią jest mała kontrola państwa w kwestii pożyczek co może powodować problemy z oszustami. Kredytów natomiast mogą udzielać jedynie banki, dodatkowo ich warunki, są ściśle regulowane odpowiednimi ustawami. Z tego względu można uznać go za dość pewną formę finansowania. Banki ze względu na rolę, jaką pełnią, muszą bardzo szczegółowo rozliczać się z państwem, oraz stosować do wszystkich przepisów. Z tego względu, sytuacje, w których kredytobiorca zostałby oszukany, praktycznie się nie zdarzają.
Zdolność kredytowa
Najprościej rzecz ujmując jest to zdolność kredytobiorcy do spłaty zobowiązań. Określana jest ona przez wiele czynników, do których zaliczyć będzie można wiek, wysokość zarobków, majątek osobisty, wysokość wkładu własnego czy też wysokość innych zobowiązań. Każdy z tych elementów może zarówno zwiększyć, jak i zmniejszyć zdolność kredytową podmiotu. Dla przykładu osoba starsza, o niskich zarobkach, będzie miała dużo niższą zdolność kredytową niż młody prezes dobrze prosperującej firmy. Zdolność ta jest ustalana indywidualnie przez bank udzielający kredytu.
Na co można wziąć kredyt?
Najpopularniejszymi opcjami wciąż pozostają zakup działki, budowa domu, czy też nabycie mieszkania. Warto jednak pamiętać, że kredyt można wziąć praktycznie na wszystko. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by w ten sposób sfinansować wakacje, czy też zakup nowego auta. Kredyty, które pokrywają tego typu zapotrzebowania kredytobiorcy, nazywane są kredytami konsumenckimi. Ich wysokość, jak i okres spłaty, są z reguły niewielkie.
Wkład własny
Jest to element, który często uniemożliwia wzięcie większego kredytu, czym on jednak jest? Można uznać go za swoiste zabezpieczenie interesów banku, który chce mieć gwarancje, że w razie np. nieszczęśliwego wypadku jego pieniądze nie przepadną. Dla kredytobiorcy oznacza to, że musi on dysponować określonym kapitałem, w momencie brania kredytu, oraz zainwestować go dokładnie w taki sposób, jaki wskazują warunki umowy podpisanej z bankiem. Warto pamiętać, że wkład własny w przypadku kredytu nie będzie tylko gotówką. Jeśli zobowiązanie brane było np. na budowę domu, za wkład własny można uznać zakupioną wcześniej przez kredytobiorcę działkę budowlaną.
Ile miesięcznie kosztuje kredyt?
Jest to kwestia bardzo indywidualna, jednak miesięczny budżet potrzebny na spłatę kredytu będzie miał wysokość uzależnioną od kilku stałych czynników. Bardzo dużą rolę będzie odgrywał tutaj okres, w jakim spłacany jest kredyt, jego wysokość, wysokość odsetek oraz forma spłaty
-okres: Kredyt brany na dłuższy okres będzie oznaczał niższe miesięczne płatności, jednak w związku z dłuższym okresem, całościowa kwota oddana do banku będzie znacznie wyższa, ze względu na naliczanie rocznych odsetek.
-wysokość kredytu: Zależności jest bardzo prosta, im wyższa kwota kredytu, tym wyższe będą ponoszone w jego ramach miesięczne koszty.
-wysokość odsetek: Będą one miały bardzo duże znaczenie w przypadku kredytów branych na dłuższy czas, na przykład 30 lat. Kwota wymagana do oddania bankowi wzrasta co roku o określony procent. W przypadku kredytów zaciąganych na krótszy okres, wzrost ten będzie znacznie mniejszy -forma spłaty: Możliwe są dwie drogi do spłaty kredytu, pierwszą z nich są raty równe. Oznacza to, że każdego miesiąca oddaje się bankowi taką samą ilość pieniędzy. Część z nich jest wtedy przeznaczana na spłatę odsetek, reszta natomiast, na spłatę właściwego długu. Drugą opcją są natomiast raty malejące. Polegają one na spłacie określonej kwoty z właściwego długu + naliczone odsetki. Sprawia to, że kwota przeznaczona na spłacanie kredytu zmniejsza się z każdym miesiącem.
Kiedy nie brać?
Przede wszystkim w czasie problemów finansowych. Trzeba pamiętać, że jest bardzo niewiele sytuacji, w których wzięcie kredytu bez pewnej sytuacji finansowej będzie jakkolwiek właściwym działaniem. Podczas całego okresu trwania zobowiązania, naliczane są odsetki, tak więc koniec końców bankowi należy oddać więcej pieniędzy, niż na początku się otrzymało. Tego typu działanie może dodatkowo pogłębić problemy finansowe w przyszłości.
Dzisiaj czasy są tak nie pewne że warto inwestować w nieruchomości, nawet jeśli wiąże się to z zaciągnięciem sporego kredytu.