Zaćma to nie jaskra. To dwie różne choroby oka

Zdrowie oczu jest niezwykle istotne dla utrzymania pełnej jakości życia. Dwa powszechnie występujące schorzenia, związane z procesem starzenia się oraz wpływem różnych czynników środowiskowych, to zaćma i jaskra. Choć obie choroby oczu wpływają na zdolność widzenia, są zupełnie różnymi schorzeniami, zarówno pod względem przyczyn, jak i skutków.

Leczenie w przypadku zaćmy

Zaćma to schorzenie oka, które polega na zmętnieniu soczewki oka, która normalnie jest przezroczysta. Zmiany w strukturze soczewki prowadzą do utraty przejrzystości, co skutkuje utrudnieniem widzenia. Główne przyczyny to m.in. zaćma starcza, jednak może również rozwijać się ona w wyniku urazu, palenia tytoniu, nadmiernego spożycia alkoholu lub chorób metabolicznych, takich jak cukrzyca.

Objawy zaćmy obejmują zamglenie wzroku, pogorszenie ostrości widzenia oraz trudności w rozróżnianiu kolorów. Zaćma jest zazwyczaj chorobą postępującą, a objawy mogą być łagodne na początku, stopniowo nasilając się w miarę rozwoju schorzenia.

Leczenie zaćmy najczęściej polega na chirurgicznym usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną. Dzięki postępowi w dziedzinie chirurgii oka, operacje zaćmy są teraz rutynowe i zwykle przynoszą doskonałe rezultaty.

Zawężenie pola widzenia – jaskra

Jaskra to choroba oka, charakteryzująca się uszkodzeniem nerwu wzrokowego, które prowadzi do utraty pola widzenia. Główną przyczyną jaskry jest zazwyczaj wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe, które jeśli nie jest kontrolowane, może uszkodzić nerw wzrokowy i prowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Najczęściej jaskra rozwija się stopniowo i bezobjawowo, dlatego nazywana jest „cichym złodziejem wzroku”. W późniejszych stadium choroby pacjent może zauważyć ograniczenie pola widzenia, jednak wtedy uszkodzenia są już na tyle zaawansowane, że często stają się nieodwracalne.

Leczenie jaskry obejmuje stosowanie leków obniżających ciśnienie wewnątrzgałkowe, a także procedury chirurgiczne w przypadkach bardziej zaawansowanych stadiów. Wczesna diagnoza i regularne badania okulistyczne są kluczowe dla skutecznego kontrolowania jaskry.

Choroby narządu wzroku – zaćma a jaskra

Zaćma a jaskra to dwie różne choroby oka, jednak obie stanowią poważne zagrożenie dla zdolności widzenia. Zaćma jest zwykle związana z procesem starzenia, podczas gdy jaskra może rozwijać się z powodu zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Regularne badania okulistyczne są niezbędne, żeby wykryć ewentualne problemy zdrowotne. W razie jakichkolwiek objawów lub podejrzeń dotyczących zdrowia oczu należy natychmiast skonsultować się z lekarzem okulistą.

W artykule znajduje się link sponsorowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.