Zwierzę dla alergika

Alergia może być niezwykle problematyczna w codziennym życiu. Często niemożliwe jest zniwelowanie kontaktu ze źródłem alergenów, które są wręcz wszechobecne. Będzie to szczególnie problematyczne przede wszystkim u osób uczulonych, chociażby na trawy, czy też roztocza. W takich sytuacjach jedyną sensowną opcją jest unikanie dużych skupisk tych alergenów, do których niestety często zaliczają się żywe istoty. Co, jednak jeśli alergik chciałby sprawić sobie zwierze, czy będzie dla niego bezpieczne?

Konkretny Problem

Na wstępie warto zaznaczyć, że wybór zwierzęcia dla alergika będzie kwestią bardzo indywidualną. Dlaczego? Ze względu na zakres tej choroby nie można określić wszystkich chorych jedną miarą. Każdy może być uczulony na inny alergen. Dla jednych będą to właśnie wcześniej wspomniane roztocza, czy pyłki traw, jeszcze inne osoby będą uczulone na grzyby, lub białka znajdujące się w ślinie niektórych zwierząt. Z tego powodu wybór stworzenia uniwersalnie bezpiecznego, będzie praktycznie nierealny. Można jednak poszukiwania zacząć od takich ras i gatunków, u których prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej będzie zdecydowanie najmniejsze.

Ssaki

W przypadku zwierząt domowych można podzielić je na dwie podstawowe grupy. Pierwszą z nich będą psy i koty, drugą natomiast gryzonie. W przypadku psów kwestia alergii jest dość problematyczna, ponieważ niekoniecznie sam pies jest źródłem alergii, co przenoszone na jego sierści pyły i roztocza. Dlatego sprawdzą się tutaj rasy ozdobne, szczególnie te posiadające włos zamiast sierści. Dodatkowo warto wspomnieć, że wiele ras gładkowłosych posiada bardzo małą tendencję do osadzania się pyłów na ich sierści, dlatego również mogą być dobrym rozwiązaniem. W przypadku kotów sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ uczulająca jest nie tylko ich sierść, ale również ślina, która zawiera specyficzne białka. Dlatego nawet łyse koty rasy sfinks mogą być problematyczne.

Małe gryzonie mają podstawową zaletę w stosunku do psów i kotów, jest nią wielkość, oraz fakt ze większość czasu spędzają w klatce. Z tego względu niwelowany jest problem, który polega na przynoszeniu z zewnątrz problematycznych pyłów. Dodatkowo niewielkie gabaryty sprawiają, że sierść stanowi minimalny problem. Dobrym rozwiązaniem będą tutaj wszelkiej maści myszy, chomiki czy też świnki morskie. Większe zwierzęta, mogą rodzić podobne problemy, co niewielkie psy, dlatego króliki nie są zalecane.

Gady

Grupa bardzo zróżnicowana, a zarazem praktycznie wolna od problemu uczulania. Zarówno węże, jak i jaszczurki czy też żółwie nie wykazują tendencji do wywoływania silnych reakcji alergicznych, z tego powodu wybór zwierzęcia będzie całkowicie dowolny. Podstawowym problemem pojawiającym się w tej grupie zwierząt jest fakt, że wymagają one do życia specjalnie przygotowanych warunków.

Ptaki

Wszelkiej maści ptactwo powoduje problem z roztoczami, które mogą rozwijać się w ich upierzeniu, a tym samym powodować reakcje alergiczne, z tego powodu jest ono odradzane dla alergików. W przypadku braku silnej reakcji na ptaki rozsądnym będzie wybór gatunków małych, jak na przykład kanarki, ze względu na swoją wielkość, ich szkodliwe działanie zostanie zminimalizowane do minimum.

Stawonogi

Bardzo zróżnicowana grupa, której większość przedstawicieli będzie bezpiecznych dla alergika. Można znaleźć tutaj liczne pająki, mrówki itp. Będą to przede wszystkim stworzenia, które spędzają całe swoje życie w terrarium, mimo to, wciąż mogą być niezwykle zajmujące, chociażby poprzez obserwowanie ich zachowań. Należy jednak pamiętać, by wybierać jedynie takie stawonogi, które nie są jadowite. Dlaczego? Do tej grupy można zaliczyć, chociażby pszczoły, których jad u wielu osób może wywołać silną reakcję alergiczną. Mimo to, ze względu na ogrom gatunków, każdy może znaleźć wśród nich coś dla siebie.

Ryby

Wśród zwierząt wodnych, które można hodować w domowym akwarium ciężko byłoby znaleźć uczulające gatunki. Problemem jest natomiast sam zbiornik wodny, w którym mogą rozwijać się uczulające grzyby. Pokarm dla rybek, również może być dość problematyczny. Wybór ten, będzie bardzo dobry dla osób uczulonych na pyłki traw, czy też roztocza, ponieważ wszystkie czynności związane z opieką nad akwarium, są wolne od tych alergenów.

Powolna decyzja

Po wybraniu odpowiedniego gatunku nie należy od razu kupować zwierzęcia, może się bowiem okazać, że mimo wszystko może ono uczulać jego przyszłego właściciela. Co więc powinno się zrobić? Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do znajomej osoby, która posiada już zwierze tego gatunku i rasy, bądź wycieczka do sklepu zoologicznego, celem sprawdzenia, czy przy bezpośrednim kontakcie ze zwierzęciem wystąpią reakcje alergiczne. Warto jednak pamiętać, że w sklepach zoologicznych znajduje się również dużo innych zwierząt, które mogą zaburzyć przeprowadzenie tego testu, dlatego dużo lepszą opcją, będzie udanie się do odpowiedniej hodowli.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.