5 filmów, które warto obejrzeć z dziećmi i młodzieżą

Wspólne oglądanie filmów familijnych jest dobrym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Szczególnie poszukujemy ciekawych ekranizacji, gdy pogoda nie dopisuje i musimy zorganizować sobie czas w domu. W obecnych czasach mamy dostęp do setek filmów i bajek, jednak znalezienie czegoś wartościowego często jest niełatwym zadaniem. Bywa, że samo poszukiwanie odpowiedniego filmu trwa dłużej, niż samo oglądanie i niejednokrotnie doprowadza do irytacji. Co zatem warto obejrzeć z dziećmi? Poniżej kilka ciekawych propozycji filmowych dla całej rodziny.

CUDOWNY CHŁOPAK – o chłopcu w kasku astronauty

Jest to historia chłopca, który ze wzgląd na to, że jego twarz nie wygląda tak, jak twarze innych dzieci chodzi w kasku astronauty, chcąc zakryć deformacje swojej buzi. Pewnego dnia za przyczyną rodziców Auggie rezygnuje z edukacji domowej i idzie do szkoły. Początkowo spotyka się z krytyką i wyśmiewaniem, jednak jego inteligencja, dobroć i szczególny urok osobisty sprawia, że z miesiąca na miesiąc cieszy się coraz większą sympatią wśród rówieśników. Na drodze chłopca pojawiają się liczne trudności, z którymi dzielnie walczy. Film zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ przypomina dzieciom, a także dorosłym, że najważniejsze jest wewnętrzne piękno i to, co mamy do przekazania innym ludziom i światu. Film jest chwilami zabawny, wzruszający oraz zmuszający do refleksji. Stawia przed nami pytania: jakie wartości w życiu cenimy my sami? czy przypadkiem nie oceniamy ludzi według schematów, jakie narzuca ten świat?

O CHŁOPCU, KTÓRY UJARZMIŁ WIATR

Film przedstawia historię, która wydarzyła się naprawdę. Opowiada o chłopcu, który uchronił mieszkańców swej wioski przed śmiercią głodową. Wiliam, afrykański nastolatek z powodu trudności finansowych musiał porzucić szkołę, mimo to nie tracił wiary w lepsze jutro. Miał mnóstwo pomysłów i pragnień, które nie do końca były zrozumiane przez jego współtowarzyszy. Poszukiwał odpowiednich części na złomowisku wierząc, że zbuduje wiatrak. Jego pomysłowość i upór w dążeniu do celu sprawiły, że we wsi udało się doprowadzić do domów prąd i odpowiednio nawodnić pola. Film ten uczy nas, by nie poddawać się, nawet jeśli inni nie wierzą, że uda nam się osiągnąć zamierzony cel, by nie kierować się opiniami ludzi, a głosem serca. Każdy z nas przecież ma pomysły, często jednak brakuje nam odwagi, by je realizować. Główny bohater przypomina nam, że warto walczyć o własne marzenia. Jeśli nie podejmiemy próby, nigdy nie dowiemy się, czy mają szansę zostać spełnione.

CUDA Z NIEBA – historia prawdziwa

Film przedstawia prawdziwą historię dziewczynki, która większość dzieciństwa spędziła w szpitalach. Cierpiała na rzadką chorobę, która nie pozwalała jej na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Pewnego dnia, czując się dość dobrze, postanowiła pobawić się z siostrami. Doznała wówczas wypadku – wpadła do spróchniałego drzewa. Gdy wszyscy obawiali się o jej stan, okazało się, że choroba cofnęła się. Dziewczynka opowiadała o niezwykłym spotkaniu z Jezusem. Film ogromnie wzrusza i udowadnia, że nawet jeśli znajdujemy się w bardzo trudnej sytuacji, zawsze jest nadzieja i szansa, że coś może się odmienić. Uczy, by nie poddawać się nawet wówczas, gdy jest nam bardzo ciężko. Pokazuje, że czasem dramaty i doświadczenia, jakie nas spotykają mogą okazać się potrzebne i przemienić nasze życie na lepsze.

ALFA (ALPHA) – Film o przyjaźni człowieka z wilkiem

Akcja filmu toczy się w czasach epoki lodowcowej. Młody chłopak o imieniu Keda wyrusza na polowanie wraz z dorosłymi. To ważny dla niego dzień, ponieważ jest to dla chłopca sprawdzian dojrzałości. Podczas polowania chłopiec zostaje zrzucony ze skały, a jego ojciec – wódz plemienia, uznaje go za martwego. Chłopiec, który przeżył upadek robi wszystko, by przeżyć w dzikim świecie. Los sprawia, że na jego drodze staje wilk, którego próbuje okiełznać po odrzuceniu przez stado. Keda zaprzyjaźnia się z nim, stopniowo budując zaufanie i relację ze zwierzęciem. Jest to niezwykle wzruszająca historia współpracy, zaufania, wzajemnej troski człowieka o zwierzę i zwierzęcia o człowieka.

HEIDI – film o mocy przyjaźni

Jest to ekranizacja bestsellerowej powieści o dziewczynce, która przeprowadza się do dziadka mieszkającego w Alpach szwajcarskich. Jest to urocza historia, przepełniona pięknymi widokami, okazująca piękno i radość z przebywania na łonie natury. Ogromną rolę w filmie odgrywa przyjaźń, początkowo z Piotrkiem, później – z Klarą. Film ukazuje różne oblicza tych relacji, od łatwych, do bardzo trudnych i wymagających poświęceń. Warta uwagi jest także przemiana dziadka Heidi, który dzięki relacji z dziewczynką staje się zupełnie innym człowiekiem. Dlaczego warto obejrzeć ten film? Warto, gdyż uświadamia, że to co proste i zwyczajne może być jednocześnie najpiękniejsze na świecie, że życie w luksusach nie warunkuje ludzkiego szczęścia i nie daje pełni radości. Heidi miała swoje ukochane miejsce na świecie, znalazła szczęście w górach u dziadka. Po obejrzeniu warto zadać sobie pytanie – co nam tak naprawdę sprawia radość? Czy żyjemy w zgodzie ze swoimi pragnieniami?

Wyżej wspomniane propozycje filmowe nie tylko gwarantują dobrze spędzony czas z rodziną, ale także nakłaniają zarówno dorosłych, jak i dzieci do refleksji nad życiem. Ukazują, co w życiu jest ważne, czym powinniśmy się kierować, by żyć szczęśliwie i uszczęśliwiać innych.

Listę przygotowała Kamila Małek 

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.