Wyprawka do szpitala – co spakować dla noworodka i mamy?

Wyprawka do szpitala to temat, który przeraża wiele przyszłych matek. Jakie akcesoria dla mamy i dziecka należy ze sobą zabrać idąc do szpitala? Co trzeba mieć ze sobą w te szczególne dni? Aby niczego nie zabrakło i o niczym nie zapomnieć, dobrze jest spakować torbę nawet 2-3 tygodnie wcześniej.

Co należy spakować do szpitala przed porodem?

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że przez pierwsze dni życia dziecko nie potrzebuje wiele. Najważniejsze jest oczywiście jedzenie, miejsce do spania i obecność mamy. Mimo to w szpitalu warto mieć ze sobą pewne podstawowe akcesoria, które są potrzebne do pielęgnacji i opieki nad maluchem.

W wielu szpitalach dzieci po przyjściu na świat są ubierane w tzw. dyżurne ubranka i owijane w kocyki należące do szpitala. Oczywiście są to przedmioty używane. Dlatego też lepszym rozwiązaniem jest przywiezienie ze sobą własnych ubranek i kocyka. Podobnie jest w przypadku kosmetyków. Na oddziale położniczym znajdują się na ogół podstawowe preparaty do mycia dziecka czy wilgotne chusteczki, ale wygodniej mieć ze sobą własne akcesoria i kosmetyki.

Obowiązkowym elementem wyposażenia są oczywiście pieluszki. Rzeczy przeznaczone dla dziecka dobrze jest spakować do osobnej torby. Wówczas w każdej chwili będzie można je szybko odnaleźć i uniknąć niepotrzebnego stresu związanego z poszukaniami. Dobrze jest od razu zabrać ze sobą do szpitala ubrania, które wykorzystane zostaną podczas transportu dziecka do domu.

Wyprawka do szpitala – o czym nie wolno zapomnieć?

Ile rzeczy trzeba zabrać ze sobą do szpitala jadąc do porodu? Tak naprawdę sporo zależy od czasu pobytu na oddziale położniczym. Najczęściej przy porodzie naturalnym w szpitalu zostaje się przez dwa dni. Jeśli nie ma komplikacji, wypis jest możliwy już następnego dnia po porodzie. Jednak czasem pobyt w szpitalu się przedłuża np. gdy dziecko ma żółtaczkę.

Po cesarce matka i noworodek spędzają w szpitalu średnio cztery doby. Dlatego nawet jeśli cesarskie cięcie nie jest planowane, dobrze jest wziąć pod uwagę takie niespodziewane okoliczności i spakować do torby nieco więcej ubranek dla malucha. Niemowlaka zazwyczaj przebiera się tylko raz dziennie w porze kąpieli, ale czasem np. gdy dziecko uleje czy przemoknie mu pieluszka konieczna jest zmiana ubranka. Lepiej więc mieć ze sobą więcej niż mniej rzeczy.

Co musi wziąć ze sobą do szpitala przyszła mama?

Okazuje się, że jadąc do porodu trzeba mieć ze sobą całkiem sporo dokumentów. Są to m.in. dowód tożsamości, legitymacja ubezpieczeniowa, karta przebiegu ciąży, informacja o grupie krwi, plan porodu czy wyniki ostatnich badań (m.in. morfologii krwi, moczu, antygenu HBs, posiewu z pochwy na paciorkowce, USG itd.). Kolejnym niezbędnym elementem są oczywiście ubrania – biustonosze do karmienia piersią, majtki (np. specjalne majtki jednorazowe), koszule nocne (najlepiej bawełniane, z dekoltem czy rozpięciem, które ułatwia karmienie piersią), skarpetki, kapcie z powierzchnią  antypoślizgową, klapki pod prysznic oraz szlafrok.

Dobrze jest mieć pod ręką również wodę i to zarówno w dużej, jak i małej butelce. W przypadku tej drugiej picie jest o wiele łatwiejsze. Ponadto po porodzie kobiety często polewają swoje krocze wodą, co przynosi ulgę w czasie oddawania moczu.

Bardzo ważnym elementem wyprawki przyszłej mamy są ponadto kosmetyki i środki higieniczne. Trzeba wyposażyć się m.in. w chłonne podpaski, wkładki laktacyjne, płyn do higieny intymnej, żel pod prysznic, szampon, pastę i szczoteczkę do zębów, środek przyspieszający proces gojenia się krocza, ręczniki, dezodorant lub antyperspirant, wkładki laktacyjne, krem do rąk, twarzy czy brodawek piersiowych, pomadkę do ust czy przybory do włosów np. grzebień lub szczotkę.

Co zapakować dla noworodka?

W przypadku malucha podstawą są oczywiście ubrania – kilka koszulek i body, pajacyki (jednoczęściowe ubranka z rękawkami i nogawkami), kaftaniki i śpioszki (spodnie zapinane na ramionach), kocyk lub rożek, pieluszki tetrowe (dobrze sprawdzają się podczas przewijania noworodka), czapeczki na głowę, rękawiczki niedrapki bądź skarpetki oraz ręcznik kąpielowy (najlepiej z kapturem przeznaczony specjalnie dla noworodków).
W tym przypadku 3-4 sztuki każdego rodzaju odzieży powinno spokojnie wystarczyć na kilka dni pobytu w szpitalu. Oprócz tego trzeba mieć ze sobą przynajmniej małe opakowanie jednorazowych pieluszek dla noworodków (20 sztuk), krem lub oliwkę, delikatne mydło dla dzieci i chusteczki nawilżane, które okazują się nieocenione podczas przemywania pupy dziecka.
Autor: Sylwia Janisz

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.